13.8 C
Prizren
E shtunë, 2 Mars, 2024

Ja kush janë asambleistët e rinj të Prizrenit

Prizren-Asambleja komunaleGazeta Express jo zyrtarisht ka publikuar emrat e këshilltarëve të rinj të Asamblesë Komunale në Prizren.

PDK-ja në Kuvendin e Prizrenit do t’i ketë 11 ulëse,një më shumë se LDK-ja, e cila do t’i ketë 10 ulëse.

Numri i kuvendarëve në Prizren është rritur për 4 ulëse. Kuvendi i ardhshëm i Prizrenit do të përfaqësohet nga 45 këshilltarë komunal nga gjithsejt 12 parti politike dhe një Iniciativë Qytetare.

PDK-ja do t’i ketë 11 këshilltarë, LDK-ja 10, Bashkimi Demokratik dhe koalicioni AAK-LDD  nga 4, Lëvizja Vetëvendosje dhe partia turke KDTP nga 3 vende, partitë boshnjake NDS dhe VAKAT nga 2 vende, ndërsa me nga një këshilltar do të përfaqësohen Partia Konservatore e Kosovës, Aleanca Kosova e Re, Partia e Drejtësisë, Nisma Qytetare për Prizrenin, partia turke KTAP dhe ajo e komunitetit boshnjak CDU.

Anëtarë të rinj të organit më të lartë legjislativ në Prizren nga radhët e PDK-së do të janë këta 11 perosna: Nijazi Kryeziu, Alush Shala, Shukri Çuni, Shaip Buduri, Kujtim Gashi, Kastriot Krasniqi, Masar Shala, Luljeta Veselaj, Lumnije Rakaj, Fahrije Bytyqi dhe Agnesa Bytyqi.

10 kuvendarët e rinj dhe të vjetër nga LDK-ja do të janë: Mybera Mustafa, Eshref Memaj, Xhavit Ukaj, Haziz Hodaj, Qemajl Krasniqi, Salajdin Fanaj, Hanefi Muharremi, Kimete Hoxha, Latif Dakaj dhe Naxhije Memaj.

Bashkimi Demokratik do të përfaqësohet nga këta kandidatë që garuan në listën zgjedhore: Osman Hajdari, Skënder Susuri, Ganimete Hoxha dhe Lirije Bytyqi, ndërsa koalicioni AAK-LDD nga: Fatmir Kastrati, Bujar Nerjovaj, Emine Avdyli dhe Vjollca Kabashi.

Për herë të parë në Kuvend do të përfaqësohet edhe Lëvizja Vetëvendosje me Artan Abrashin, Drita Millakun dhe Arbër Rexhajn, ndërsa si bartës të listës të drejtën e përbërjës së re të këtij Kuvendi e kan fituar edhe Munir Basha, nga Partia Konservatore e Kosovës, Naser Bresa nga AKR, Azam Dida nga Partia e Drejtësisë dhe Fadil Kryeziu, nga Nisma Qytetare për Prizrenin.

Lexoni te gjitha emrat ne kete link http://ubuntuone.com/2e6zns9M8BAmO32sfQkZf2

Më Shumë

Gjetja e substancës narkotike në automjetin në autostradën e Prizrenit

Rreth rrotullimit në hyrjen e autostradës në Prizren,  rreth orës 00:05, gjatë një kontrolli të kryer në automjetin e një mashkulli të dyshuar nga...

Policia jep detaje rreth rastit të kanosjes së dy pjesëtarëve të KFOR-it në Prizren

Policia ka dhënë detaje rreth rastit së kanosjes së dy pjesëtarëve të KFOR-it në fshatin Lubiqevë të Prizrenit. Në raport bëhet e ditur se pas...

Lajmet e Fundit