27 C
Prizren
E martë, 11 Maj, 2021

Ka dështuar të mbahet seanca ndaj të akuzuarit se ka dëmtuar varret në një fshat të Suharekës

Ka dështuar të mbahet seanca e shqyrtimit gjyqësor të çështjes, për shkak të mungesës së të akuzuarit i cili nga Prokuroria Themelore në Prizren po akuzohet se ka kryer veprën penale “dëmtim i varreve apo kufomave”.

I akuzuari Halit Muharremaj, pavarësisht se ka qenë i ftuar në mënyrë të rregullt përmes procesverbalit të seancës së mëparshme, i njëjti nuk i është përgjigjur ftesës, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Të pranishëm në seancë kanë qenë prokurori Fatos Ajvazi, dëshmitarët Ismet dhe Sadik Muharremaj, ndërsa nuk ka prezantuar në seancë dëshmitari Sahit Muharremaj, për  të cilin gjykata është informuar se i njëjti ndodhet jashtë vendit.

Në këto rrethana, gjyqtari i çështjes Lavdim Bajraktari, në mungesë të kushteve ligjore për mbajtjen e seancës ka shtyrë seancën e sotme për datën 6 maj 2021 në ora 10:30, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Ndryshe, sipas Prokurorisë Themelore në Prizren i pandehuri Halit Muharremaj po akuzohet se më 20 janar 2018, në orë të papërcaktuar, në fshatin Gjinoc, Komuna e Suharekës, saktësisht në varrezat e familjes Muharremaj, i pandehuri pa autorizim, i heq dhe dëmton tre varre, në atë mënyrë që ditën kritike shkon në vendin kritik dhe pa u vërejtur nga askush, i dëmton dy varre të prindërve të tij dhe një varr të Q. M., prindi i tani të ndjerit D. M., duke i heq pllakat e granitit të pjesës së sipërme të anës së kokës dhe i vendos në tokë, me ç’rast të dëmtuarve i’u shkakton dëm material. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Grupi ABBA drejt rikthimit

Björn Ulvaeus ka zbuluar se grupi i famshëm ABBA do të sjellë këngë të reja për fansat gjatë këtij viti. Kantautori 76-vjeçar tha për “The...

Peja-Golden Eagle Ylli, finalja e madhe

Peja dhe Golden Eagle Ylli do të përballen në finale të “Play-offit” në FIVE STAR Superligën e Kosovës në basketboll. Sfida e parë zhvillohet sonte...

Një grua nga Mali lind nëntë foshnja

Një grua nga Mali ka lindur nëntë foshnja, duke shënuar herën e parë që një grua ka sjellë në jetë kaq fëmijë të mbijetuar...

Zyrtare: Ponte Prizreni e humb në tavolinë ndeshjen me Pejën

Klubi i Basketbollit Ponte nga Prizreni e ka humbur zyrtarisht ndeshjen kundër Pejës, pas incidentit që ka ndodhur dje. Federata e Basketbollit të Kosovës ka...

Rexhaj: Na i kanë fyer deputetet në baza gjinore, s’ma zë goja atë fjalë

Deputeti i VV-së, Arbër Rexhaj, ka thënë në emisionin dPt te Fidani në T7 se dikush nga deputetët e PDK-së i ka fyer deputetet...

Mbërrijnë në Shqipëri edhe 11 mijë e 700 vaksina Pfizer

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka njoftuar se kanë arritur edhe 11 mijë e 700 doza të tjera të vaksinës Pfizer në Shqipëri. Rama tha...

Plazhi i Ulqinit që ndihmon gratë rreth fertilitetit, këto ujëra janë kuruese edhe për bronhitis

Nëse si grua keni probleme shëndetësore, apo të gjithë ju që keni edhe probleme me frymëmarrjen gjatë pushimeve të verës në Ulqin, vizitoni ‘Plazhin...

Golden Eagle Ylli mposht Rahovecin, kualifikohet në finalen e madhe

Golden Eagle Ylli ka siguruar plasmanin në finalen e play- offt të Superligës së Kosovës në basketboll. Në ndeshjen e pestë të serisë gjysmëfinale të...

Reagon KB Peja: Dardan Berisha lojtari më i mirë shqiptar i të gjitha kohërave

KB Ponte Prizreni dhe KB Peja kanë luajtur vetëm pjesën e parë të serisë së 5-të gjysmëfinale në kuadër të ‘Play-offit’. Kjo ndeshje u ndërpre...

Arrijnë në Kosovë 4,680 dozat e para të vaksinës Pfizer

Kanë arritur në Kosovë 4,680 dozat e para të vaksinës anti-COVID të llojit Pfizer, pjesë e kontingjentit të 95 mijë vaksinave Pfizer që Bashkimi...

Të mërkurën në Kosovë pritet të arrijnë mbi 62 mijë vaksina të AstraZenecas

62 mijë e 400 doza të vaksinave anti-Covid 19, të llojit AstraZeneca, do të vijnë në Kosovë. Ato do t`i sjell falas “Gavi Covaxi”, një...

Nisin hetimet ndaj pjesëmarrësve që u përleshen në ndeshjen mes Ponte Prizrenit dhe Pejës

Ministria e Rinisë, Kulturës dhe Sportit ka njoftuar se kanë nisur hetimet ndaj Ponte Prizrenit dhe Pejës pas përleshjes mes dy klubeve të martën....

Me kompletet e portokallta Shyhretja duket si vajzë e re

Shyhrete Behluli është një këngëtare që në shumë aspekte merr vëmendje për stilin e veçantë që ka.Me postime të shumta në rrjete sociale, ajo...

Të martën përballja e tretë, Peja kërkon rikthimin e madh – Yllit i mjafton një fitore për titullin

Të martën (nesër) do të zhvillohet përballja e tretë e finaleve të “Play-offit” në FIVE STAR Superligën e Kosovës në basketboll ndërmjet Pejës dhe...

22 vjet nga vrasja e Fehmi Aganit

Sot bëhen 22 vjet nga vrasja e nënkryetarit shumëvjeçar të LDK-së dhe deputet i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Fehmi Aganit. Agani u vra me...

Prizren: Paraburgim ndaj tre të pandehurve për substanca narkotike

Gjykata Themelore e Prizrenit ka caktuar masën e paraburgimit ndaj tre të pandehurve, të cilët akuzohen për blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje të paautorizuar...

Lajmet e Fundit