15.8 C
Prizren
E enjte, 30 Mars, 2023

Këto janë veshjet tradicionale të Hasit (Video)

Fustanellat, këmishat, jelektë e dallamet, janë vetëm disa nga pjesët përbërëse të një veshje tradicionale, e që pashmangshëm dëshmojnë për lashtësinë e një populli.

Kur jemi tek veshjet tradicionale, gjithmonë është cilësuar e veçantë edhe veshja e rajonit të Hasit e cila është shumëngjyrëshe e shumë pjesësh po ashtu.

Veshjet hasjane janë shumë të njohura për nga veçantia e tyre si dhe për nga përdorimi i madh në atë trevë.

Njihuni më shumë përmes materialit më poshtë.

Më Shumë

Krasniqi kujton masakrën në Krushë të Madhe: Mungesa e drejtësisë është plagë e madhe

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka përkujtuar masakrën e Krushës së Madhe e kryer 24 vjet më parë nga forcat serbe. Krasniqi...

Shpërthen Munishi: Ademi është kryetar me 17 servilë, jemi të mjerueshëm

Trajneri Ismet Munishi e ka pranuar pjesën e vet të përgjegjësisë për gjendjen e mjerueshme të futbollit në Kosovë, si dhe i ka goditur...

Enigmë

Lajmet e Fundit