31.8 C
Prizren
E martë, 23 Korrik, 2024

KMDLNj: Mos i akuzoni të varfërit për ikje dhe “tradhti”

KMDLNJ-logoKëshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut theksoi se problemi i largimit të qytetarëve të Kosovës është aktualizuar vetëm tani kur ky fenomen është bërë i përmasave shqetësuese dhe kur shtetet perëndimore kanë alarmuar për rritjen e numrit të azilkërkuesve nga Kosova.

KLMDLNJ thekson se në fakt, institucionet e Kosovës asnjëherë nuk i kanë marrë seriozisht raportet dhe alarmimet e OJQ-ve dhe mediave duke i injoruar ato dhe duke bërë përpjekje të zbukurohen gjërat për hir të “proceseve integruese” dhe liberalizimit të vizave.

“KMDLNj pati raportuar edhe për vendet nga largohen qytetarët e Kosovës dhe drejtimet që i qojnë drejtë një qëllimi për një jetë më të mirë… Reagimet e institucioneve ishin shumë të paarsyeshme të cilat mbështeteshin në argumente politike në radhë të parë ndonëse problemi është dhe mbetet ekskluzivisht i natyrës ekonomike, sociale dhe është çështje e sigurimit të mbijetesës për shtresat e rrezikuara. Është e paarsyeshme dhe joetike që qytetarët që janë të detyruar të ikin nga Kosova për shkak të ndjenjës së paperspektivës dhe varfërisë së skajshme të akuzohen si pengues të realizimit të proceseve integruese të Kosovës, se po e pengojnë liberalizimin e vizave dhe në një mënyrë janë kundër interesave të shtetit të Kosovës. Vetëm sa nuk u akuzuan për tradhti!”, thuhet në kumtesën e KMDLNJ-së.

Këshilli thekson se qytetarët e Kosovës që janë detyruar të ikin e kanë bërë këtë për shkaqe ekonomike e jo pse kanë qenë të rrezikuar politikisht apo për shkak të rrezikimit të jetesës së tyre.

“Ndërkombëtarët kanë përgjegjësi sepse nuk kanë bërë asgjë për hapjen e vendeve të reja të punës. Madje përmes një privatizimi të kriminalizuar vetëm sa kanë shuar vendet e punës duke e rritur papunësinë dhe varfërinë. Ata kanë mundur të angazhojnë një numër të qytetarëve të Kosovës si punëtorë sezonal por nuk e kanë bërë këtë. Shteti i Kosovës ka buxhet social ndërsa shpenzimet e institucioneve për gjëra të panevojshme dhe luks të shfrenuar nuk kanë të ndalur”, thuhet në kumtesë, citon Telegrafi.

Për KMDLNj është e papranueshme dhe e pamoralshme që të akuzohen ata që për shkak të varfërisë ikin nga Kosova në kohën kur faji për këtë bie ekskluzivisht mbi institucionet dhe bashkësinë ndërkombëtare.

Më Shumë

Moti sot: Me diell dhe vranësira – temperaturat deri në 34 gradë

Për të hënën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku pritet kohë pas kohe të ketë rrebeshe lokale shiu, të shoqëruara me...

Sulmoi gruan dhe djalin e tij të mitur, arrestohet një person në Suharekë

Një person është arrestuar pasi kishte sulmuar fizikisht bashkëshorten dhe djalin e tij të mitur. Në raportin 24 orësh të Policisë së Kosovës bëhet e...

Lajmet e Fundit