1.8 C
Prizren
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar me shkrim të veçantë për pensionimin e Majlinda Kelmendit

Majlinda Kelmendi ka njoftuar para disa kohësh zyrtarisht pensionimin e saj nga garat e xhudos dhe për pensionimin e saj ka shkruar tashmë Komiteti Olimpik Ndërkombëtar.

Pensionimi i xhudistes pejane ka bërë bujë të madhe në gjithë mediat botërore, pasi Majlinda ka shkruar histori në sportin e saj.

I tillë është edhe shkrimi i faqes zyrtare të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar për xhudisten tonë, shkruan Telegrafi.

30-vjeçarja pejane, e cila përfshin dy tituj të kampionit botëror, katër tituj evropianë dhe një medalje ari olimpike, ishte një forcë e paepur në kategorinë e grave deri në 52 kg.

Arritja kurorëzuese e Kelmendit erdhi në Lojërat Olimpike ‘Rio 2016’ pasi ajo u bë jo vetëm medalistja e parë olimpike e artë e vendit, por medalistja e parë ndonjëherë.

Xhudistja kosovare gjithë-pushtuese, e cila kishte mbajtur flamurin e vendit në stadiumin Maracana vetëm disa ditë më parë, kapërceu italianen Odette Giuffrida në renditjen përfundimtare.

Udhëtimi i saj drejt medaljes së artë gjithashtu e pa atë të mposhtë dy herë medalisten e bronztë të Japonisë, Misato Nakamura, në gjysmëfinale.

Më Shumë

Duda Balje viktimë e ngacmimit nga personi i cili thotë se ishin në ‘lidhje dashurie’ për 6 vite

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, e cila vjen nga radhët e komunitetit boshnjak, Duda Balje ka denoncuar në Polici se është përballur periudhën e...

Shkencëtarët tregojnë formulën ideale për të gjetur partnerin e ëndrrave

Në vitin 1962, 2 shkencëtarë zhvilluan një formulë dashurie, e cila do të ndihmonte që çiftet të jetonin në harmoni të plotë. Formula u...

Lajmet e Fundit