-3.2 C
Prizren
E hënë, 18 Janar, 2021

Komuna e Prizrenit kërkon leje tek pas ndërhyrjes joligjore në Shtëpinë e Shehzades

Autoritetet përgjegjëse të trashëgimisë kulturore kanë konstatuar se Komuna e Prizrenit ka bërë ndërhyrje të paautorizuar në Shtëpinë e Musa Shehzades në Prizren, aset ky që mbrohet nga shteti. Për këtë arsye, Inspektorati i Trashëgimisë Kulturore i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, nëpërmjet një vendimi të javës së kaluar, ka urdhëruar ndalimin e punimeve, duke obliguar organet komunale që për realizimin e tyre të marrin aprovim nga Qendra Rajonale e Trashëgimisë Kulturore. Zyrtarët komunalë të Prizrenit kanë pohuar se punimet kanë qenë të karakterit urgjent dhe se tani është në procedurë marrja e pëlqimit përkatës. Por, drejtuesit e QRTK-së kanë thënë se ky nuk është rasti i vetëm i ndërhyrjes së paautorizuar nga organet komunale dhe kanë kërkuar respektimin e dispozitave ligjore.

Drejtori i Qendrës Rajonale të Trashëgimisë Kulturore në Prizren, Samir Hoxha, ka bërë të ditur se javën e shkuar ka njoftuar Inspektoratin e Trashëgimisë Kulturore të MKRS-së për punimet pa leje në Shtëpinë e Musa Shehzades. Ndërsa inspektorati përkatës, një javë më parë, ka nxjerrë vendimin për ndalimin e menjëhershëm të punimeve në këtë shtëpi. Pos kësaj, ka obliguar Drejtorinë e Turizmit të Komunës së Prizrenit që për të gjitha ndërhyrjet në asetin e trashëgimisë kulturore të marrë aprovim nga QRTK-ja.

“Çdo ndërhyrje e paautorizuar në asetin e trashëgimisë kulturore është përcaktuar si kundërvajtje në bazë të dispozitave të Ligjit për Trashëgiminë Kulturore, si dhe bazuar në dispozitat e Kodit Penal të Kosovës, saktësisht në nenin 354, ‘dëmtimi, shkatërrimi dhe nxjerrja e paautorizuar e monumenteve ose objekteve të mbrojtura jashtë Republikës së Kosovës’, është përcaktuar si vepër penale”, thuhet në vendimin e Inspektoratit të trashëgimisë kulturore të Ministrisë së Kulturës.

Samir Hoxha nga QRTK-ja ka vlerësuar se janë të patolerueshme ndërhyrjet e paautorizuara nga institucionet pa i ndjekur procedurat e përcaktuara me Ligjin për trashëgimi kulturore dhe Ligjin për Qendrën Historike të Prizrenit.

“Më të keq e bën këtë rast fakti kur Drejtoria e Turizmit, si një prej dikasterve të Komunës së Prizrenit që do të duhej të merrej me promovim, me investime në fushën e trashëgimisë kulturore, bën shkelje të tillë, gjë që paraqet një shqetësim serioz”, ka thënë ai. Sipas tij, kjo çështje duhet të trajtohet nga autoritetet komunale në mënyrë që të ndalen ndërhyrjet e paautorizuara.

“Këto veprime të paligjshme duhet të ndalen, sepse krijojnë precedent negativ, por edhe mund të shkaktojnë dëmtime të pariparueshme në monumentet e qytetit të Prizrenit”, ka deklaruar Hoxha.

Në anën tjetër, drejtoresha e Turizmit në Komunën e Prizrenit, Sevil Kazaz, ka pranuar fillimin e punimeve pa e marrë pëlqimin nga QRTK-ja, me arsyetimin se ka qenë intervenim emergjent.

“Punimet për meremetimin e kulmit kanë qenë urgjente, prandaj kemi intervenuar para se ta fillojmë procedurën për marrjen e pëlqimit me qëllim që mos të dëmtohen eksponatet. Tani është në procedurë kërkesa me marrë pëlqimin dhe i kemi ndërprerë punimet”, ka thënë Kazaz.

Drejtoria e Turizmit, gjatë kësaj jave, përmes Drejtorisë së Urbanizmit, ka dorëzuar në QRTK kërkesën për riparimin e pjesshëm në Muzeun Etnologjik, përkatësisht Shtëpinë e Musa Shehzades.

Për këtë çështje të enjten ka reaguar edhe organizata joqeveritare “EC Ma Ndryshe”, duke kërkuar që të marrë fund praktika e ndërhyrjes në aset të trashëgimisë kulturore pa pëlqimin e autoriteteve.

“’EC Ma Ndryshe’ i bën thirrje Komunës së Prizrenit që t’i japë fund praktikës së ndërhyrjes në asetin e trashëgimisë kulturore pa pëlqimin e autoriteteve të trashëgimisë kulturore, pasi ndërhyrja e tillë është e kundërligjshme. ‘EC…’ konsideron se kujdesi i institucioneve në raste të tilla duhet të jetë më i madh, ashtu që ndërhyrjet në asetet e trashëgimisë kulturore të jenë të autorizuara dhe në fund të prodhojnë rezultate më të qëndrueshme. Prandaj edhe njëherë përsërit kërkesën drejtuar të gjitha organeve shtetërore që të veprojnë në mënyrë serioze sa i përket mbrojtjes, ruajtjes dhe promovimit të aseteve të trashëgimisë kulturore”, thuhet në reagimin e kësaj organizate.

Sipas të dhënave në Databazën e Trashëgimisë Kulturore të MKRS-së, shtëpia e Musa-Efendi Shehzades është ndërtuar në fund të shekullit XVIII dhe është restauruar në vitin 2013, për t’u vendosur aty Muzeu Etnologjik i Prizrenit.

- Advertisement -

Më Shumë

Drita Millaku kandidate për deputete e Vetëvendosjes në Prizren

Drita Millaku kandidate për deputete e Vetëvendosjes nga Prizreni Drita Millaku do të jetë kandidate për deputete e Lëvizjes Vetëvendosje në zgjedhjet e 14 shkurtit. Ajo...

Plani i rimëkëmbjes mbetet fokus i të gjitha partive

Partitë premtojnë rimëkëmbje ekonomike, ekonomistët thonë që premtimet nuk kanë zbatim në praktikë. Rimëkëmbja ekonomike është kryefjala e plan-programeve të partive politike. Ani pse ende nuk...

Sot fillon gjysmëvjetori i dytë i mësimit

Pas 30 ditësh pushim, më shumë se 345 mijë nxënës të nivelit para-universitar sot do t’u rikthehen bankave shkollore. Gjysmë-vjetori i dytë i viti shkollor...

“Çohu nga karrigia nëse ke akuza ndaj produksionit” – PërPuthen i jep ultimatum Ledianës

“Mu duk si e futur pas shpine”, kështu tha Lediana kur kuptoi se kamerat ne takimin e saj me Mevlanin ishin ndezur. Por kjo akuzë...

Hoti emëron Nitajn, ministër në detyrë të Ekonomisë dhe të Ambientit

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, z. Avdullah Hoti ka liruar nga detyra ministrin e Ekonomisë dhe Ambientit, z. Blerim Kuçi. Në vend të...

Zhduket një person në Prizren

Një person është larguar nga shtëpia e tij dhe ende nuk është kthyer më. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, ngjarja ka ndodhur të enjten...

Inspektohen punimet në ndërtimin e çerdhes në lagjen “Dardania” në Prizren

Autoritetet komunale të Prizrenit dhe përfaqësuesit e Agjencisë Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) në Kosovë, të martën, kanë inspektuar punimet për ndërtimin e...

Ministri Reçica viziton Malishevën

Ministri në detyrë i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skënder Reçica, ka vizituar komunën e Malishevës, pas vërshimeve të shkaktuar nga reshjet e shiut të...

Prizren, shtyhet rigjykimi për tentim vrasje

Të premten, në Gjykatën Themelore në Prizren ka dështuar të mbahet seanca ndaj Rinor Xhaferit, i akuzuar për tentim vrasje, Bekim Xhaferit, i akuzuar...

Kurti dhe Osmani nënshkruajnë marrëveshje, garojnë në një listë të përbashkët zgjedhore

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe kryetarja e iniciativës “Guxo”, Vjosa Osmani, kanë nënshkruar marrëveshjen në bazë të së cilës do të garojnë...

Shqipe Kastrati nga Prizreni, i bashkohet AAK-së

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) ka vazhduar me prezantimin e kandidatëve për deputet nga radhët e saj për zgjedhjet e parakohshme nacionale që...

Ministria e Shëndetësisë propozon masat e reja kundër COVID-19

Ministria e Shëndetësisë i ka propozuar Qeverisë së Kosovës masat e reja kufizuese kundër COVID-19. MSH ka propozuar që masat të lehtësohen për disa sektorë,...

Nuk ka koalicion me NISMAn, PDK hyn e vetme në zgjedhje

Partia Demokratike e Kosovës (PDK), ka vendosur që në zgjedhjet e 14 shkurtit të garojë e vetme si subjekt politik, pra pa koalicione parazgjedhore....

Treshja e pandalshme amerikane e Rahovecit

Isaiah Traylor ishte amerikani i parë që u prezantua te KB Rahoveci për sezonin 2020/21. Ai është i pari në listën e koshashënuesve si...

77-vjetori i lindjes, shkrimtari Fatos Kongoli: Mëkati më i madh në jetë – mosmirënjohja

Shkrimtari Fatos Kongoli vlerësohet në 77-vjetorin e lindjes me një certifikatë mirënjohje nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit. Autori shpreh emocionet dhe mirënjohjen...

Nisma Sociademokrate pritet ta bëjë sot publike listën e kandidatëve për deputetë

Nisma Socialdemokrate është e vetmja parti që ende nuk e ka bërë publike listën e kandidatëve për deputetë. Kryetari i Nismës Socialdemokrate Fatmir Limaj thotë...

Lajmet e Fundit

Ky është nxënësi i Mjekësisë që u vra sot në Prizren

Një ngjarje tragjike ndodhi sot në Prizren. Në ditën e parë të gjysmëvjetorit të dytë shkollor u vra me thikë L.B., 15 vjeç, nga...

102 raste aktive me COVID-19 në Malishevë

Sot në territorin e Komunës së Malishevës, gjashtë persona janë shëruar nga COVID-19, ndërsa janë regjistruar tri raste të reja të infektuara me këtë...

27 raste të reja me coronavirus në Prizren

Në komunën e Prizrenit të hënën janë shënuar 27 raste të reja me coronavirus. Kjo u bë e ditur nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

Bërnabiqi: Nga nesër fillon vaksinimi masiv i popullatës në Serbi

Vaksinimi për grupin tjetër me prioritet, i cili përfshin edukatorë, anëtarë të Ministrisë së Brendshme, ushtrisë serbe dhe përfaqësuesve të medieve në Serbi, do...

Vildane Zeneli zhvishet, super “hot” me paraqitjen e fundit

Vildane Zeneli merr gjithmonë vëmendjen me paraqitjet e saj publike. Modelja e njohur është shumë aktive në rrjete sociale, ku nuk nguron të ndajë...