12.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Shtator, 2021

Komuna e Prizrenit shlyen mbi 300 mijë euro borxhe të mbeturinave pa ankesa të evidentuara të qytetarëve

Komuna e Prizrenit ka fshirë borxhet e mbeturinave pa formuar komision për shqyrtimin e ankesave të qytetarëve.

Sipas raportit të auditorit, shlyerja e këtyre borxheve është bërë vetëm në sistemin kompjuterik e jo për ankesat e qytetarëve.

Në raportin e ZKA-së po ashtu thuhet se kjo fshirje e borxheve ka qenë për periudhën e viteve 2016-2020, kurse shuma totale ka qenë 364,284 euro.

Për këtë shumë, komuna kishte faturuar gabimisht të njëjtat amvisëri me nga dy fatura.

Numri i amvisërive që u janë shlyer borxhet është 2,397.

Sipas auditorit me fshirjen e borxheve në këtë mënyrë, mund të shkaktojë trajtim jo të barabartë të taksapaguesve.

“Fshirja e borxheve në mungesë të ankesave të protokolluara si dhe mos formimi i komisionit për shqyrtimin e tyre rrit rrezikun e shlyerjes së borxheve në mungesë të dëshmive përkatëse, po ashtu, ndikon edhe në trajtimin jo të barabartë të taksapaguesve. Më tutje, intervenimi në softuerin për mbeturina duke anuluar faturat pa ndonjë gjurmë në sistem, lë hapësirë për keqpërdorim si dhe shkakton pasiguri të saktësisë së llogarive të arkëtueshmeve”, thuhet në raport.

Sipas auditorit kjo ka ndodhur për shkak të mungesës së kontrollit të brendshëm efektiv me rastin e shlyerjes së borxheve.

Auditori ka rekomanduar kryetarin Mytaher Haskuka se duhet të formojë një komision profesional i cili do të verifikojë faturat e fshira/anuluara për tu siguruar se faturat e fshira/anuluara vërtet kanë qenë gabim bazuar në gjendjen faktike. Po ashtu, duhet të sigurojë se ankesat pranohen përmes zyrës së protokollit dhe se shqyrtimi i tyre do të bëhet nga komisioni përkatës.

Neni 3 paragrafi 3.5 i Rregullores “Mbi Menaxhimin e Mbeturinave në Komunën e Prizrenit” e aprovuar me dt. 19.09.2013 përcakton që duhet bëhet: Formimi i komisionit në kuadër të administratës komunale, për shqyrtimin e ankesave dhe parashtresave të taksapaguesve për mbeturina./Kallxo.com/

Më Shumë

19 të vdekur dhe 279 raste të reja me COVID-19

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 19 raste të vdekjes dhe 279  raste të reja me koronavirus.  Lajmin e ka bërë të ditur Ministria...

Me aktivitete të ndryshme u shënua Dita e Dëshmorëve në Prizren

Të mërkurën, me homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë, filluan aktivitetet për shënimin e Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Prizrenit. Nahit Rexhepi,...

Konjufca pret në takim kryetaren e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, këtë të mërkure nga ora 10:00 do të takohet me homologen e tij nga Shqipëria, Lindita Nikolla. Nikolla...

Komuna e Malishevës ekzekuton pagesën për 216 studentë përfitues të bursave studentore

Komuna e Malishevës ka realizuar për vitin 2021 synimin e saj për përkrahje të studentëve përmes ndarjes së bursave studentore për 216 studentë bursistë. “Ekzekutimin...

117 të vdekur brenda një jave në Kosovë

Brenda një jave janë shënuar 117 viktima nga Covid-19. Numri i rasteve të vdekjes është shtuar kohëve të fundit, si pasojë e Coronavirusit. Vetëm për një...

Shënohen edhe 368 raste pozitive dhe 14 vdekje nga COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në vendin tonë janë shënuar edhe 368 raste pozitive të reja me COVID-19. Po ashtu, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të...

Totaj premton mbështetje për bizneset

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka vizituar dy ndërmarrje të suksesshme ‘Ramplast’ dhe ‘Eurofix’ në Malësi të...

Një person vdes gjatë ecjes në Prevallë

Një person ka vdekur të martën në mesditë, teksa po ecte në pyll në Prevallë, raporton PrizrenPress Sipas raportit 24-orësh të Policisë, një grua e...

Erdogan dhe Putin pritet të takohen për të biseduar për Sirinë

Presidenti i Turqisë, Tayyip Erdogan, brenda këtij muaji pritet ta vizitojë Rusinë dhe do të takohet me homologun e tij rus, Vladimir Putin. Ata do...

Zafir Berisha hap fushatën zgjedhore para Memorialit të Dëshmorëve

Kandidati për kryetar të Komunës së Prizrenit, Zafir Berisha, dhe kandidatët për Kuvendin e Prizrenit, në përputhje me manualin për mbrojtje nga COVID-19, hapën...

Deputeti i LDK-së i jep fund beqarisë

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së, Besian Mustafa i ka dhënë fund beqarisë, duke kurorëzuar martesën e tyre. Jo shumë kohë nga...

Forca të mëdha policore në veri, Njësia Speciale në kufirin Kosovë – Serbi

Forca të mëdha policore janë parë sot në mëngjes në drejtim të pikës kufitare në Jarinje, në mbështetje të procesit të reciprocitetit ndaj Serbisë...

Paraburgim ndaj të dyshuarve për grabitje në një pompë të derivateve në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje tridhjetë (30) ditë, e cila do të llogaritet...

‘Prizreni 16’ me fitore ndaj Rahovecit në javën e parë

Prizreni 16 ka shënuar fitore ndaj Rahovecit me rezultat 106-96 (29:30, 31:31, 22:10, 24:25), në kuadër të javës së parë të Art Motion Superligës...

Peja me fitore të lehtë ndaj Bashkimit

Peja ka shënuar fitore të lehtë kundër Bashkimit 86:51 (19:5, 20:15, 24:19, 23:12), në kuadër të javës së parë të Art Motion Superligës së...

Kandidatja e LDK-së,Afërdita Morina-Biffar: Jam kthyer nga Gjermania për Prizrenin

Afërdita Morina-Biffar, është pjesë e listës zgjedhore e Lidhjes Demokratike të Kosovës për kuvendare të Prizrenit. Ajo në këtë listë mban numrin 8, kurse LDK-ja...

Lajmet e Fundit