8.8 C
Prizren
E mërkurë, 6 Dhjetor, 2023

Kosova dhe Shqipëria thellojnë bashkëpunimin për arsim më të mirë

Buja-LinditaNikollaMinistri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Buja, ka pritur sot në takim ministren e Arsimit dhe Sportit të Shqipërisë, Lindita Nikolla.

Ministri Buja shprehu kënaqësinë për takimin e parë me homologen e tij nga Shqipëria, e cila sapo ka marrë detyrën. “Gjithçka që biseduam me ministren, ishte në vazhdën e asaj që ne duhet të intensifikojmë bashkëpunimin tonë. Ju e dini që kemi bërë hapa në bashkëpunim me Shqipërinë dhe me Ministrinë e Arsimit në veçanti. Kemi bërë Abetaren e përbashkët, por kemi punuar edhe në aspekte të tjera. Ne u dakorduam që të ecim seriozisht në ata binarë që kemi vendosur”, theksoi ministri Buja, ndërsa shprehu besimin e tij se do të intensifikohet puna në unifikimin e kurrikulave të përbashkëta.

“Kjo do të na shpjerë drejt rezultateve të përbashkëta duke mos pasur nevojë që të kemi libra të ndryshëm andej e këndej, por ta realizojmë atë që është më e mira”, tha ai.

Gjithsesi, theksoi ministri Buja, ne kemi punë dhe u dakorduam të ecim më tutje me bashkëpunime edhe në nivelet tjera universitare, shkencore dhe hulumtuese dhe kjo do të na favorizojë të dy palët, sepse kështu rezultatet do të jenë më të mira.

“Besoj që për të gjitha që u dakorduam, do të bëjmë materializimin e tyre, sepse siç u tha edhe në konferencën e përbashkët të dy kryeministrave, ne do të kemi mbledhje të përbashkëta qeveritare çdo 6 muaj dhe do të marrim detyrat, e do të raportojmë për detyrat që i kemi kryer”, tha ministri Buja.

Ndërsa, ministrja e Arsimit dhe Sportit e Shqipërisë, Lindita Nikolla theksoi se ka pasur kënaqësinë që të njihet me të gjitha projektet që janë menaxhuar nga MAShT, duke arritur një standard të ri të arsimit dhe menaxhimit të arsimit në Kosovë.

“U ndjeva shumë mirë në takimin me ministrin Buja, me të cilin vendosëm piketat e gjithë bashkëpunimit të ditëve të ardhshme. Realisht mendoj se kemi arritur një hap të ri duke vendosur që të ndërtojmë bashkërisht dhe të ecim bashkërisht në ndërtimin dhe sendërtimin e procesve të qëndrueshme që lidhen me edukimin e të ardhmes së fëmijëve tanë, në ndërtimin e procesve që kanë të bëjnë me unifikimin e standardeve të arrritjes, me unifikimin e teksteve, unifikimin e cikleve të shkollimit në arsimin e detyruar dhe në arsimin e mesëm”, theksoi ajo.

Ministrja Nikolla theksoi se gjatë takimit me ministrin Buja janë diskutuar edhe ide që do të institucionalizohen në ditët në vijim, falë bashkëpunimit dhe dëshirës maksimale të dy ministrive, “në mënyrë që ne të hedhim një hap të ri edhe në fushën e kërkimit shkencor dhe arsimit të lartë dhe realisht ato të kthehen në pararoja dhe shtysa të rëndësishme të zhvillimeve të rajoneve tona, njëherësh edhe në sfidën e madhe – atë të integrimit evropian”.

Ministrja Nikolla po qëndron në në vendin tonë në kuadër të vizitës që po i bën Kosovës, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama me anëtarët e kabinetit të tij./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Tejkalimi i shpejtësisë/ 300 euro gjobë dhe 3 pikë negative për një shofer të Prizrenit

Policia në Prizren ka dënuar një shofer të veturës me gjobë në vlerë prej 300 euro. Po ashtu i janë hequr tri pikë të patentshoferit...

Osmani takon presidentin e Emirateve, flasin për thellimin e bashkëpunimit

Presidentja Vjosa Osmani është takuar me presidentin e Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan, me të cilin ka diskutuar për...

Lajmet e Fundit