20.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Gusht, 2022

Kosova si Tajvani!

flamuri i kosovesKosova nuk do të mund të anëtarësohet në OKB. Këtë të paktën nuk do t’ia mundësojë formati aktual i dialogut politik. Burime diplomatike i kanë thënë gazetës se Prishtinës i është bërë e qartë se duhet të heqë dorë nga ky qëllim në këtë fazë të dialogut. Krejt çfarë do të mund të arrijë Kosova në këtë fazë është heqja e fusnotës së famshme në prezantime ndërkombëtare, kompromis ky i arritur në dialogun teknik, por që ka dalë të ketë qenë një lëshim i dhimbshëm i palës kosovare.

Heqja e fusnotës por mungesa e anëtarësimit në OKB do të bëjë që Kosova të ketë ngjashmëri me Tajvanin, vendin që e ka shpallur pavarësinë por ndërkombëtarisht ende është pjesë e Republikës Popullore të Kinës,shkruan Tribuna.

Për më shumë, disa vende që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, pretendojnë që të vendosin me Prishtinën prezenca joformale. Kjo tendencë, ekziston sidomos tek pesë shtet anëtare të BE-së që ende nuk e kanë njohur pavarësinë e shpallur më 17 shkurt

Më Shumë

Prizren: Vetura hyn në anën e kundërt të rrethrrotullimit dhe godet një tjetër

Një aksident trafiku ka ndodhur sot rreth orës 11:00 te rrethrrotullimi për në Spitalin e Prizrenit. Atje një veturë ka hyrë në anën e...

Doarsa Kica jep dorëheqje nga Lista Guxo

Doarsa Kica-Xhelili njëra nga deputetet më aktive brenda grupit parlamentar të VV-së ka dhënë dorëheqje nga Lista Guxo, kanë bërë të ditura burime të...

Lajmet e Fundit