18.8 C
Prizren
E hënë, 2 Tetor, 2023

Kur Zogu i drejtohej “vëllait të tij” për të dërguarin special

Jemi në vitin 1939. Data shënon 29 mars dhe Mbreti Zog I i Shqipërisë i drejtohet “vëllait të tij” përmes një letre.

Normalisht nuk bëhej fjalë për një vëlla “natyral”, por për një tjetër oborrtar.

Ahmet Zogu po i adresohej Vittorio Emmanuelle III, Mbretit të Italisë dhe Perandorit të Etiopisë asokohe.

Letra është shkruar në frëngjisht dhe data përkon pak para pushtimit italian të Shqipërisë më 7 prill.

Zogu, përmes letrës, do të caktonte një të dërguar special, pasi mbreti u detyrua të mërgonte në Francë.

I dërguari special ishte një figurë e shquar e kohës, njëkohësisht nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë.

Dhimitër Berati (Demetre Beratti), me sa duket, ishte caktuar nga Zogu për të kryer një detyrë “speciale”, shkruan Albanian Post.

Në përmbyllje, Zogu i uronte mirëseardhjen Emmanuelle-s III.

Roli

Në fillim të vitit 1934, Mbreti Zog i ofronte Dhimitër Beratit postin e ministrit të Ekonomisë Kombëtare.

Në dy vitet e qëndrimit të tij në këtë funksion, marrëdhëniet ekonomike midis Shqipërisë dhe Italisë, u rritën sipas dëshmive të kohës.

Janë me qindra urdhra, telegrame, fjalë dhe biseda, ku provohet se çdo veprim ekonomik i Monarkisë është paraparë së pari në rrafshin politik.

Berati do të spikaste edhe në vjeshtën e vitit 1941, kur me thirrjen e disa patriotëve të tjerë shqiptarë pranoi postin e ministrit të Kulturës Shqiptare.

Shumë shkolla të përuruara në atë kohë si në Kosovë, edhe në Maqedoni (referuar Maqedonisë së Veriut) mbajnë firmat dhe vulën e Dhimitër Beratit.

Me vendosjen e diktaturës komuniste, Dhimitër Berati do të largohej nga Shqipëria.

Letrat

Letra e Zogut renditet mes disa shkëmbimeve në vitin 1939, shkruan Albanian Post.

Por, kjo e fundit nuk figuronte në arkivin e letërkëmbimeve të kohës.

Në Durrës është regjistruar një letër, e cila i drejtohet Basel-it në Zvicër, më 1 maj të 1939-ës.

Ka anulime të mbërritjeve Basel 1 dhe Basel 2 në anën e pasme.

Një tjetër letër nga Durrësi i 12 majit i drejtohet sërish Basel-it në Zvicër.

Kësaj radhe në rrugë tokësore dhe mbante numrin 10 dhe 15.

E radhës është një letër e postës ajrore, e cila u anulua në Tiranë më 27 tetor të vitit 1939 dhe u dërgua në New York.

Ajo mbante numrin 5 dhe 25 me pullën e serisë piktoreske të Pushtimit Italian të Shqipërisë.

/Albanianpost.com

Hovenier: Sulmuesit serbë nuk i siguruan vet armët, ka struktura

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Jeff Hovenier, në një intervistë për mediumin anglez BBC ka thënë se prapa sulmeve terroriste ndaj Kosovës...

Fitore e thellë nga Golden Eagle Ylli përballë Istogut

Golden Eagle Ylli regjistroi fitoren e parë në këtë edicion të Prince Caffe Superligës. Therandasit fituan me 50 pikë dallim ndaj Istogut me rezultat 126:76...

Lirikë stine

Lajmet e Fundit