16.9 C
Prizren
E enjte, 25 Shkurt, 2021

Kurti: Nesër tubim paqësor, komunikata e SHBA-ve shabllon

Një tubim gjithë-popullor pritet të mbahet nesër pasdite në Prishtinë, organizuar nga Lëvizja Vetëvendosje në ditën e çlirimit që shënohet në Kosovë.

Këtë, po e bëjnë për të shënuar 21-vjetorin e çlirimit të vendit dhe 15-vjetorin e themelimit të Lëvizjes Vetëvendosje. Derisa për një tubim të tillë ka reaguar edhe ambasada amerikane në Kosovë, duke u bërë thirrje shtetasve të saj që të kenë kujdes, Albin Kurti ka thënë se tubimi i nesërm është paqësor por që protesta do të ketë në ditët e tjera, meqë sipas tij, ato janë të pashmangshme.

Nga pikat e kuqe të shënjuara nga aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje, lideri i tyre, Albin Kurti është paraqitur sot me një video duke u bërë thirrje qytetarëve që të bashkohen në manifestimin që do të mbahet nesër në orën 17:00.

Ai, duke bërë thirrje për dalje masive, ka thënë se tubimi do të jetë paqësor, me muzikë dhe fjalime.

E për këtë tubim, dhe ngjarje të tjera të paralajmëruar këto ditë në vend, ka reaguar edhe ambasada amerikane në Kosovë.

Përmes një komunikate, Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar nga qytetarët amerikanë që të shmangin sheshet e Prishtinës nga sot deri më 17 qershor.

Ambasada ka shkruar se një tubim i tillë, ani pse i thirrur si manifestim i qetë, mund të shndërrohet në tubim të dhunshëm.

“Disa ngjarje janë paralajmëruar nga 10 deri më 17 qershor 2020. Këto ngjarje përfshijnë, por jo vetëm, përvjetorin e 21-të të çlirimit të Kosovës dhe 15-vjetorin e Lëvizjes Vetëvendosje. VV po organizon një protestë politike (“tubim”) më 12 qershor, në sheshin ‘Skënderbeu’ në Prishtinë. Personeli qeveritar amerikan dhe qytetarët amerikanë këshillohet të shmangin zonat e demonstratave dhe të jenë të kujdesshëm nëse gjenden në afërsi të ndonjë tubimi të madh, proteste apo demonstrate. Edhe tubimet e proklamuara të qeta shpejtë mund të shndërrohen në të dhunshme. Tubimet në numra të mëdhenj mund të shndërrohen në super-ngjarje të përhapjes së Covid-19”, thuhet në paralajmërimin e ambasadës së ShBA-ve.

Për këtë reagim, dhe natyrën e tubimit, KosovaPress ka pyetur liderin e Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, i cili ka thënë se ambasada e ka një komunikatë “shabllon” të cilën e përdorë kur ka tubime.

Ai ka thënë se tubimi i nesërm nuk është protestë, duke shtuar se protesta do të ketë por jo më 12 qershor.

“Ata e kanë një komunikatë shabllon që e përdorin çdo herë kur ka tubime. Tubimi i 12 qershorit është për hir të 21-vjetorit të çlirimit të Kosovës dhe 15-vjetorit të formimit të Lëvizjes Vetëvendosje, është tubim paqësor, publik, do të ketë protesta, ato janë të pashmangshme, madje nën çdo qeveri, por të premten e 12 qershorit nuk është një i tillë. Pra, tubim publik, paqësor, manifestim për nderë të 21-vjetorit të çlirimit dhe 15-vjetorit të Lëvizjes”, ka thënë Kurti për KosovaPress.

Më Shumë

“E rrezikshme”, Tayna provokon ndjekësit

Këngëtarja shpesh shfaqet provokative me paraqitjet e saj. E veshur me një xhaketë ngjyra bardh dhe zi, Tayna i ka dhënë gjithë vëmendjen gjoksit të...

Anton Quni thotë se është kandidat për kryetar të LDK’së

Anton Quni nga LDK’ja ka deklaruar se do jetë kandidat për postin e kryetarit të LDK’së. Quni e ka konfirmuar kandidaturën ekskluzivisht në emisionin ‘Pressing’...

Vdes një ish-ushtar i UÇK-së

Ka vdekur ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Afrim Alijaj nga fshati Duajakë. Për këtë lajm ka njoftuar lideri i AAK’së, Ramush Haradinaj. Ai ka...

Në Prizren regjistrohen 10 raste të reja me koronavirus

Dhjetë raste të reja me koronavirus janë regjistruar sot në komunën e Prizrenit. Një gjë e tillë është bërë e ditur nga Instituti Kombëtar i...

Vëllaznimi përforcohet me dy basketbollistë, një nga ta ishte pjesë e Ponte Prizrenit

Nichols ishte pjesë e Ponte Prizrenit dhe është asistuesi më i mirë në ligë, ndonëse nuk ishte pjesë e Superligës për një muaj. Nichols e...

Fero për lajmin se do të bëhet prind: Unë moti jam ‘baba’

Tashmë është konfirmuar thashethemi që po qarkullon qe një kohë: Arbenita Ismajli është shtatzënë! Lajmin e ka konfirmuar vet bukuroshja, e cila përmes një postimi...

Gazetari Orhan Galushi kthehet në Prizren për t’i ndihmuar bashkëqytetarët romë

Bëri mijëra kilometra që të vijë në Prizren dhe të garojë në zgjedhjet e 14 shkurtit. Orhan Galushi ka 35 vjet që është larguar nga...

Zbulohet motivi që dyshohet se e shtyri kosovarin t’i vrasë prindërit në Prizren

36-vjeçari nga Prizreni, Adriatik Hadri, është gjetur fajtor nga gjykata në Suedi, për vrasjen e prindërve të tij në Prizren. Prokurori i rastit atje...

“Kurti do të jetë në pushtet mbi 10 vjet”

Albin Kurti ka qenë në pushtet për vetëm 50 ditë, por pas fitores së 14 shkurtit pushtetin do ta mbajë së paku edhe 10...

“Jam i bindur që Kurti e ka parashikuar këtë ditë”, Quni flet për rënien e Qeverisë Kurti

Anton Quni i LDK’së ka folur për rrëzimin e qeverisë Kurti dhe shkarkimin e Agim Veliut nga posti i Ministrit të Punëve të Brendshme....

“Young Queen” nga Mimoza, dedikim për Kosovën

Këngëtarja kosovare e cila po e zhvillon karrierën e saj muzikore jashtë kufijve, Mimoza, e ka lansuar videoprojektin e ri me titull “Young Queen”,...

Marku i papërmbajtshëm, fiton ndaj Charlton

Florian Marku ka arritur ta fitojë meçin ndaj Rylan Charlton në eventin e sotëm në boks. Boksieri shqiptar arriti që me goditjet e tij të...

Katër të arrestuar nga aksioni te Agjencia për Zhvillim të Bujqësisë

Katër zyrtarë të Agjencisë për Zhvillim të Bujqësisë, që vepron në kuadër të Ministrisë së Bujqësisë, janë arrestuar në aksionin e sotëm të policisë...

Këta persona do të vaksinohen të parët kundër COVID-19 në Kosovë

Kosova ende nuk është furnizuar me asnjë dozë të vaksinës kundër COVID-19, ndonëse shumë shtete tashmë kanë vaksinuar një pjesë të popullsisë. Dozat e...

Në Rahovec më shumë vota merr Vjosa se Albini

KQZ-ja ka përfunduar me numërimin e votave të kandidatëve për deputet në komunën e Rahovecit. Mediumi lokal “Rahoveci 24.com” ka arritur të siguroj top 5-shën...

Bideni shfuqizon vendimin e Trumpit për ndalesa ndaj imigrantëve

Presidenti amerikan Joe Biden ka përmbysur një vendim të ish-presidentit Donald Trump, për të bllokuar aplikuesit e lejeve të qëndrimit (green card), që të...

Lajmet e Fundit