3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Kurti: Sivjet u punësuan mbi 8 mijë e 500 të rinj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas mbledhjes së Qeverisë ka theksuar se sivjet janë punësuar mbi 8mijë e 500 të rinj e të reja përmes platformës “Superpuna”.

Duke i prezantuar sukseset e tij gjatë këtij viti, kryeministri Kurti, tha se fokus ka pasur zhvillimin e vendit dhe krijimin e vendeve të reja të punës.

“Gjatë këtij viti, 8500 të rinj dhe të reja janë punësuar përmes platformës ‘Superpuna’. Përmes ligjit të pagave, mjekët kanë pagë të dyfishuar, ndërsa vitin e ardhshëm do të ketë sërish rritje të pagave të tyre. Ushtrinë e forcuam edhe më tej duke u furnizuar me dronët Bayraktar”, ka deklaruar Kurti.

Ndërsa në fushën e politikave të jashtme, Kurti e veçoi si të arritur liberalizimin e vizave.

Më Shumë

Berisha në 10 vjetorin e Nismës: Ne po vijmë!

Nisma Socialdemokrate ka shënuar sot 10 vjetorin e themelimit të saj. Kryetari i këtij subjekti politik në Prizren, Zafir Berisha, ka paralajmëruar rikthimi në pushtet...

Osmani: Kosova s’mund të ecë pëpara pa koordinim të ngushtë me aleatët

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në një prononcim për media, ka theksuar se Kosova nuk mundet të ecë përpara vetë pa koordinim të ngushtë...

Lajmet e Fundit