2.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Lajçak në Kosovë, takon kryeministrin Kurti

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçák po qëndron në Kosovë. Ai në orët 9:30 do të takohet me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Njoftimin për këtë takim e ka dhënë zyra e Kryeministrit. Nuk dihet nëse emisari Lajçak do të ketë edhe takime të tjera në Kosovë.

Ndryshe, për dialogu ndërmjet Kosovës e Serbisë, është përmendet edhe në Raportin e djeshëm të Komisionit Evropian. Në rekomandimet e KE-së thuhet se nga të dyja vendet, kërkohet angazhim urgjent për arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse, që do t’i normalizonte marrëdhëniet mes tyre.

Së fundmi, Franca dhe Gjermania kanë shtuar përpjekjet për të shtyrë Prishtinën dhe Beogradin drejt arritjes së një marrëveshjeje. Me datën 4 shtator, kancelari gjerman, Olaf Scholz, dhe presidenti francez, Emmanuel Macron përmes një letre dërguar kryeministri Kurtit dhe presidenti serb Vuçiqit, kërkuan që të jenë të gatshëm për vendime të vështira në dialog.

Më Shumë

Doli nga shtypi libri “Gazmend Zajmi – një jetë për Kosovën”

Në mënyrë analitike, hulumtuese e shkencore është përfshirë e tërë veprimtaria dhe kontributi i intelektualit të përmasave botërore akademik Prof. Dr. Gazmend Zajmit”, shkruhen...

Mbahet punëtoria për hartimin e planit të punës për Kuvendin e Komunës së Rahovecit

Të martën është mbajtur punëtoria “Hartimi i planit të punës për Kuvendin e Komunës së Rahovecit për vitin 2024”, që parashihet me kornizën ligjore...

Lajmet e Fundit