8.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

LDK i afrohet PDK-së me numrin e deputetëve

Mustafa e Thaci ne KuvendGrupi Parlamentar i LDK-së, i cili pas zgjedhjeve të 8 qershorit, numëronte 30 deputet, 8 muaj pas zgjedhjeve parlamentare, është rritur duke e çuar në 33 numrin e deputetëve në Kuvendin e Kosovës.

E në anën tjetër, Partia Demokratike e Kosovës, e cila doli e para në zgjedhjet e 8 qershorit dhe e cila numëronte 37 deputetë, tani ka zbritur në 35 deputet.

Kësisoj dallimi në mes të PDK-së dhe LDK-së të cilat edhe përbëjnë koalicionin qeverisës është vetëm dy deputetë.

Diferencën mes këtyre dy subjekteve mund ta ngushtoj kalimi i mundshëm i Blerim Shalës në LDK.

Më këto kalime të deputetëve nga një grup në grupin tjetër parlamentar më së shumti është dëmtuar AAK-ja të cilës i janë larguar dy deputetë.

Kësisoj forca e partive opozitare në parlament po shkon duke u tkurrur dhe nga 33 deputetë sa numëronin këto parti në fillim të legjislaturës tani kanë mbetur 31. /Tribuna/

Më Shumë

SBASHK pyet grevistët: A fillojmë mësimin nga 3 tetori deri në janar?

Me një letër të hapur, Këshilli Grevist i SBASHK-ut, u është drejtuar të gjithë mësimdhënësve të Kosovës. Në këtë letër, ky Këshill deklaron se...

Pensionistët kërkojnë të trajtohen me dinjitet, lëshojnë pëllumba para Qeverisë

Në Ditën Ndërkombëtare të Pensionistëve Shoqata e Pensionistëve të Kosovës ka organizuar aksion simbolik para Qeverisë, raporton Ekonomia Online. Ata kanë lëshuar pëllumba para Qeverisë,...

Bota sot

Lajmet e Fundit