8.8 C
Prizren
E diel, 14 Prill, 2024

Libri që do t’ua ndryshojë mënyrën në të cilën punoni

Studentet-Te bashkuar duartRekomandimet për leximin gjate verës janë zakonisht libra qe kane te bejne me ikje nga realiteti – misterioz, thrillers, melodrama, romance, detyra e të cilëve është të ‘shpëtuar nga jeta e përditshme”

Megjithatë, kohët e fundit, e gjithë bota është duke folur për librin “The Alliance: Managing Talent in the Networked Age“ nga Rid Hoffman, Ben Kasnocha dhe Kris Ye. Hoffman është themeluesi i LinkedIn dhe partner në Grey Lock dhe gjithashtu ka pasur investime të hershme në kompanite si Facebook, Flickr, Zyngra dhe Last dm. Kasnocha ishte shef i dikurshem i Linkedin.perderisa ishte kryetar i PBeorks dhe themelues i Wasabi patneritetit.

Libri tregon se si punët kanë ndryshuar në dekadat e fundit dhe se si këto ndryshime kanë shkatërruar besimin në marrëdhëniet në mes të punëdhënësve dhe të punësuarve, e cila është në të vërtetë në dëm të te gjithëve. Ai gjithashtu tregon rrugën që do të përfitojnë të gjithë.

Në fakt, autorët shkruajnë se bota shkoi nga një model që fillojnë në bazë të qëndrueshme, punësim afatgjatë në ndryshim të përhershëm. “Bota po ndryshon, dhe filozofikisht dhe teknologjikisht”, shkruajnë ata, transmeton fakultetet.al.

Si rezultat, raporti punëdhënësi – punonjësi dhe u bë një transaksion ligjor, dhe karakterizohet nga mosbesimi reciprok. Punëdhënësit vazhdimisht flasin për “familjen” dhe “ekip”, por kur pritjet nuk janë plotësuar, të punësuarit papritmas e gjejnë veten pa familje dhe të hedhur jashtë ekipit. “Askush nuk investon në marrëdhënie afat-gjatë”, shkruajnë autorët.

Askush nuk dëshiron për të bërë investime, dhe kjo është e keqe, duke përfshirë edhe bizneset. “Biznesi është biznes nuk ka besnikëri pa menduar ne plan afat të gjatë”. Biznes pa menduar ne plan afatgjatë është një biznes që është në gjendje për të investuar në të ardhmen. Një biznes që nuk është në gjendje për të investuar në të ardhmen dhe teknologjine – ky është një biznes që është tashmë eshte në procesin e vdekur”.

Perderisa ne nuk mund të kthehemi në modelin e vjetër të kafshëve të shërbimit në një kompani, çfare mund të bëjme? “Ne mund të ndërtojmë një lloj të ri të besnikërisë për të njohur realitetin ekonomik dhe u mundëson kompanive dhe punonjësit të shtyjnë njëri-tjetrin”, shkruajnë autorët.

Ata e quajnë këtë model “Aleanca” (Aleanca), dhe e përshkroi atë si “një kuadër të ri për punësim që lehtëson besimin e ndërsjellë, investimeve reciproke dhe përfitim reciprok”.

Me këtë model të ri te penedhenesit do të ju thone punëtpreve te tyre: “Na ndihmoni qe ta bejme kompanine tone te vlefshme dhe ne do te ju bejme ju te ndiheni edhe me te vlefshem”, ndërsa punonjësit do të përgjigjen, duke thënë: “Na ndihmoni te rritemi dhe të zhvillohemi, dhe ne do të ndihmojë në rritjen dhe zhvillimin e kompanisë tuaj. ”

Autorët thonë se Aleanca nuk është vetëm një argument që ne kemi nevojë për një mënyrë të re të të bërit biznes. Ky është një plan që në fakt ka ardhmeri.

Një tjetër koncept i madh në libër është rëndësia e krijimit të rrjeteve. “Punësimi i perhershme ndoshta nuk egziston më, por marrëdhënia e jetës mbetet ideale.” Krijimi i rrjeteve është e mirë për punëdhënësit dhe punonjësit.

“Përmirësimi i mikrokozmosit të marrëdhënieve në vendin e punës mund të ketë një ndikim të madh në shoqeri – punë per punë, një ekip me një ekip, një kompani me një kompani. Aleanca mund të duket si një gjë e vogël pavarësisht sugjerimeve makroekonomike si rindërtimin i sistemit të arsimit dhe reformave në regjimin rregullator, por pak gjëra që ne mund ti pranojmë dhe prej tyre lindin gjëra të mëdha në vitet që do të vijnë pas”.

Më Shumë

Kryeministri Kurti uron qytetarët për festën e Fitër Bajramit

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka uruar qytetarët e Kosovës për festën e Fitër Bajramit. Kurti në një postim në Facebook shkruan se mëshira e...

Bashkimi synon barazimin e serisë ndaj Yllit

Skuadra e Bashkimit nuk do ta ketë aspak misionin e lehtë në mbrëmje kur të përballet me Golden Eagle Yllin në kuadër të serisë...

Lajmet e Fundit