19.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

Mabkhout fiton çmimin ndërkombëtar të botës arabe për roman

Tuniziani Shukri Mabkhout, autori i “The Italian” është fituesi i tetë i çmimit ndërkombëtar të botës arabe për roman (International Prize for Arabic Fiction – IPAF).

“The Italian” rrëfen për një periudhë të caktuar të historisë së politikës tuniziane përmes historisë së Abdel Naser me nofkën “italiani”, bazuar në dukjen e tij të mirë.

Juria pohon se romani është “një vepër arti“ dhe një kontribut i rëndësishëm në letërsinë arabe.

Yasir Suleiman, kryetari i bordit të IPAF. e quajti autorin “mjeshtër të pasigurisë“. Ai gjithashtu tha se këtij libri nuk do t’i ndahen kurrë lexuesit që duan të ndjekin personazhet intriguese.

Si shpërblim, Mabkhout merr 50.000 dollarë dhe një përkthim të garantuar në anglisht.

Për 15 çmimet që u ndanë në garë ishin 180 romane.

Që nga 2008 fituesit e IPAF janë përkthyer në më shumë se 20 gjuhë të botës. /as/

Më Shumë

Shqipe Kastrati dhe Fedi vijnë me “Dy tre javë në vit”, kjo është kënga më e bukur që e keni dëgjuar

“Dy tre javë në vit” është projekti më i ri muzikor i këngëtares së madhe Shqipe Kastrati në bashkëpunim me Fedin. Këngëtarja e mirënjohur e...

Mona Liza

Enver Sulaj Një pikë ngjyrë më shumë në buzë S’të bën të lumtur As shiu s’ta fshin ngjyrën e lotit. Herë të mungon buzëqeshja Herë pikëllimi, Mona Lizë. Maj, 2023

Lajmet e Fundit