12.8 C
Prizren
E diel, 17 Tetor, 2021

Malishevë/ Paditësi thotë se kur ishte duke e lavruar arën, erdhi i padituri dhe i tha se tokën e ka blerë nga djali i tij

Paditësi Sali Hoti deklaroi se teksa ishte duke lavruar arën, ishte afruar këtu i padituri Arton Hoti, i cili i kishte thënë se tokën e ka blerë nga djali i tij, Istref Hoti.

Këtë deklarim, paditësi Hoti e ka bërë në seancën e së hënës, në Gjykatën Themelore në Gjakovë, dega në Malishevë, ku i njëjti e ka paditur Arton Hotin për pengim posedimi të pronës, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Paditësi Sali Hoti, i ftuar në cilësinë e palës në procedurë ka deklaruar, se i padituri Arton Hoti në tetor të vitit 2020, ka ardhur në pronën kontestuese duke i thënë të mos e punojë arën pasi që prona është e tij.

“Ka ardhë Artoni, më ka thënë puna e mbarë, unë e ndala traktorin dhe më tha pse ke hy me lavru arën time, unë i thash jam tu e lavru arën time më duket, ndërsa ai më tha jo unë e kam blerë këtë tokë, unë e pyeta prej kujt e ke ble, ai më tha prej djalit tënd Istref Hotit”, tha paditësi Sali Hoti.

Tutje paditësi shtoi se ishte data 11 tetor 2020, kur kishte kuptuar nga i padituri se ngastrën kontestuese e kishte blerë i njëjti, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Në anën tjetër i padituri Arton Hoti ka deklaruar se paditësi ka qenë në dijeni se djali i tij e ka shitur ngastrën kontestuese.

“Më 15 gusht 2020, kamë shkuar te baca Salih dhe i kam thënë se e kam marrë parcelën nën rrugë të transitit, sipërfaqen prej 52 ari dhe ia kam treguar kontratën, baca Salih më tha unë e di këtë punë mirë me gjithë djemtë e mi, edhe më tha qysh je marrë vesh me Istrefin, marrëveshjen nuk  e luaj”, tha i padituri Hoti.

Ndërsa, pas administrimit të provave nga ana e gjykatës, të autorizuarit e palëve ndërgjyqëse kanë deklaruar se fjalën përfundimtare do ta japin me shkrim brenda afatit të caktuar nga gjykata.

Pas këtyre deklarimeve, gjyqtari i çështjes Nehat Qelaj, ka deklaruar se fjalën përfundimtare të autorizuarit e palëve duhet ta paraqesin në afatin brenda 10 ditëve.

Gjyqtari Qelaj deklaroi se pas dorëzimit të fjalëve përfundimtare pritet të merret vendim lidhur me këtë çështje civile.

Ndryshe, sipas padisë së ushtruar më 13 tetor 2020, Sali Hoti e ka paditur Arton Hotin për pengim posedimi të pronës së tij, ku thuhet se Sali Hoti është pronar i pronës kontestuese në fshatin Carallukë të Komunës së Malishevës.

Në padi thuhet se më 12 tetor 2020, i padituri ka penguar paditësin në atë mënyrë që me ekskavatorin  e tij ka hyrë në ngastrën e paditësit, duke e rrafshuar sipërfaqen  e ngastrës kontestuese, për çka, organet policore kishin qenë në dijeni.

Paditësi Sali Hoti po kërkon nga gjykata që t’ia ndalojë të paditurit që të mos ta pengojë në posedimin dhe shfrytëzimin e pronës së tij. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Të shtëna me armë zjarri në Nashec të Prizrenit

Policia në Prizren po e heton një rast ku dyshohet se persona të panjohur kanë shtënë me armë zjarri nga një veturë. Rasti ka ndodhur...

Spitali i Prizrenit,  3 pacientë po trajtohen me Covid 19

Bazuar në raportet e dërguara nga klinikat COVID-19 në QKUK dhe spitalet e përgjithshme, në 24-orët e fundit, në trajtim janë 71 pacientë nga COVID-19,...

Spitali i Prizrenit, 5 pacientë po trajtohen me Covid-19

Në klinikat COVID-19, në QKUK dhe spitalet e përgjithshme, po trajtohen 90 pacientë. Prej tyre, 41 me oksigjeno-terapi dhe 3 në mjekimin intensiv, në...

Cassano zgjedhë 3 sulmuesit më të mirë: Topi i Artë? T’ia dorëzojmë Lewandowskit

Kur po i afrohemi çdo dite e më shumë natës finale të ndarjes së çmimit të “Topit të Artë”, po dëgjojmë mendime të ndryshme...

A pritet të ketë krizë energjetike në Kosovë?

Muajt e dimrit, së bashku me motin e ftohtë, sjellin edhe kërkesë më të madhe për përdorim të energjisë elektrike. Me rritjen e kësaj kërkese,...

Kate Upton djeg rrjetin në të brendshme

Kate Upton ka riafirmuar statusin e një seksbombe derisa ka treguar asetet e saj të famshme në të brendshme të kaltra Muajin e kaluar, ajo...

Islam Ukaj shpalos ofertën e PDK-së në Velezhë dhe Shpenadi

Kandidati i PDK-së për kuvendar të Prizrenit,Islam Ukaj, bashkë me kandidatin për kryetar të Komunës, Shaqir Totaj, ka takuar banorët e fshatit Velezhë dhe...

Qeveria miraton marrëveshjen për kredinë e 40 milionë eurove

Qeveria e Kosovës, ka miratuar Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes së Kredisë ndërmjet Kosovës dhe Bankës Evropiane për Investime për Financimin e Projektit “Reagimi...

Koalicioni Vakat distancohet nga Abaz Ademi

Koalicioni Vakat distancohet plotësisht nga hapat e fundit të Abaz Ademit, i cili është në listën tonë elektorale dhe mbetet në përputhje me vendimin...

Arrestohet Mentor Bellaqa nga Prizreni, dyshohet për terrorizëm në Kosovë

Pesë persona janë arrestuar sot në Kosovë pasi të njëjtit dyshohet se po përgatisnin vepra terroriste. Prokuroria Speciale e Kosovës ka bërë të ditur se...

Ukaj: PDK-ja e ka programin më të mirë për bizneset

Kandidati i PDK-së për kuvendar të Prizrenit, Islam Ukaj, në kuadër të fushatës zgjedhore ka takuar fabrikën e çokollatës "Kamila", biznesin "Fortesa" si dhe...

Milazim Lushaj: Prizreni e ka projektin për parking, për vite të tëra komuna po e mban në sirtar

Kandidati i pavarur në garë për të parin e Prizrenit, Milazim Lushaj ka kritikuar qeverisjen aktuale të kësaj komune për moszbatimin e projektit për...

Disa të vrarë nga një sulm me shigjetë në Norvegji

Disa njerëz janë vrarë dhe disa të tjerë janë plagosur në Norvegji pasi një burrë përdori një hark dhe shigjetë për t’i sulmuar ata. Policia...

90 vjet nga lindja e shkrimtarit të njohur shqiptar, Dritëro Agolli

Dritëro Agolli lindi më 13 tetor 1931, ishte poet, prozator, publicist dhe politikan shqiptar. Kritik ndaj frymës tradicionaliste dhe patriotizmit retorik, Dritëro Agolli solli në...

Malishevë, Krasniqi premton mbështetje për bizneset (VIDEO)

Kandidati i Vetëvendosjes për kryetar të Malishevës, Alban Krasniqi, të mërkurën të shtypur në fletushkë e shpërndau planprogramin e tij nëpër bizneset e qytetit. Pronarëve...

Prizren/ Aktakuzë për kontrabandim me migrantë

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër F.R, dhe Sh.B., të cilët gjenden në paraburgim nga data 20.09.2021,...

Lajmet e Fundit