31.8 C
Prizren
E martë, 23 Korrik, 2024

Marotta: Interi i tregoi Lukakut vlerësim, respekt dhe besim

Shefi ekzekutiv i Interit, Beppe Marotta, nuk është i kënaqur me sulmuesin e Romës, Romelu Lukaku, në mënyrën se si e trajtoi ai klubin zikaltër. Në një intervistë CEO i nënkampionit të Evropës tha se ata i treguan lojtarit vlerësim, respekt dhe besim sa ishte në San Siro.

Qendërsulmuesi ishte i huazuar nga Chelsea sezonin e kaluar dhe pikërisht kur Interi ishte në bisedime për ta bërë këtë lëvizje të përhershme, doli se ai po negocionte me rivalët e tyre të përhershëm, Juventus.

Në vend të kësaj, ai përfundoi duke iu bashkuar Romës në formë huazimi, por këtë javë insistoi në një konferencë shtypi belge se njerëzit do të ‘trondiseshin’ kur të dinin se çfarë ndodhi në të vërtetë prapa skenave.

“Kam parë shumë nga këto situata në tregun e transferimeve dhe asgjë nuk më befason tani”, tha Marotta në festivalin Gazzetta dello Sport. “Ndonjëherë besimi mund të kthehet në humbje të shpresës dhe më pas në zhgënjim. Në futboll, paraja është ajo që sundon gjithçka, dhe këtë e them për atë që ka të bëjë me Interin në të kaluarën e afërt. Por kjo është e kaluara, ndaj le të shikojmë nga e ardhmja.”

Në mënyrë të pashmangshme, komentet e Marottas u lidhën me deklaratat e Lukakut, pra a ka Interi versionin e vet të ngjarjeve?

“Lukaku është i lirë të thotë të vërtetën e tij, natyrisht. Nuk mendoj se lënia në stol në finalen e Ligës së Kampionëve do të ketë ndikuar në vendimin e tij, veçanërisht pasi i treguam vlerësim, respekt dhe besim. Ndërgjegjja jonë është e pastër. Kjo është një polemikë e kotë dhe ne nuk duam të biem në atë kurth.”

Kur Roma luan me Interin në San Siro, ultrasit e zikaltërve kanë blerë 50,000 fishkëllyese që do të shpërndahen për t’i bërë shakatë e tyre shurdhuese sa herë që Lukaku prek topin.

“Kam dëgjuar për këtë. Është më mirë që ata të brohorasin për lojtarët tanë, por unë e kuptoj që tifozët kanë të drejtë të kritikojnë në mënyrë të civilizuar”.

Më Shumë

Ndërprerje të ujit të pijshëm në disa fshatra të Prizrenit, shkak dëmtimi i gypit

Kompania "Hidroregjioni Jugor" në Prizren ka njoftuar konsumatorët se për shkak të dëmtimit të gypit cili e furnizon stacionin e pompave "SOZI" nga persona...

Mbi dy milionë euro dëme të shkaktuara nga moti i keq në Dragash

Kuku i Dragashit është fshati që u godit më së shumti nga reshjet e mëdha të breshrit të 26 qershorit. Përpos pastrimit të fshatit, pjesa...

Lajmet e Fundit