19.1 C
Prizren
E martë, 25 Qershor, 2024

Mediat dëshirojnë të vizitojnë burgun e Prizrenit

BurguPërfaqësuesit e USAID-it kanë organizuar të mërkurën debatin me temë: “Media dhe Drejtësia”.Në këtë debat kanë marrë pjesë zyrtarët e Prokurorisë, Gjykatës, Policisë dhe mediave.  Njëra ndër temat që më së shumti është debatuar ka qenë mundësia e mediave për të vizituar burgun.

Kryetari i Gjykatës,Ymer Hoxha, u shpreh i gatshëm që sipas kërkesës së mediave , të organizohen edhe vizita në bug. “Por në qelitë e paraburgimit, kjo procedurë shkon vetëm nëpërmjet gjyqtarit”.

Nga këshilltari i lartë teknik i programit për sundimin efektiv të ligjit,Mark Hough, u nxorën edhe objektivat e kësaj tryeze.

Ai tha se mediat duhet të jenë të gatshëm për të marrë informacione për aktivitetet e gjykatave,sidomos gjatë marrjes së vendimeve të rëndësishme që merren nga institucionet e drejtësisë.

“Gjithashtu këto vendime duhet të publikohen edhe në ueb -faqet e institucioneve,dhe mendoj se një gjë e tillë ndikon në transparencën më të madhe të sistemit gjyqësor në Kosovë”.

“Me rëndësi është të vendosen kontakte konkrete ndërmjet përfaqësuesve të medieve si dhe zyrtarëve të organeve të drejtësisë duke përfshirë edhe ata të ministrisë së drejtësisë,për të pasqyruar punën por edhe nevojat të cilat paraqiten në sistemin e drejtësisë,e që janë edhe në interest ë qytetarëve”, tha këshilltari i lartë teknik i USAID-it Mark Hough /TV Opinion/

 

Më Shumë

Siguria në Rahovec dhe problemet me ujë të pijshëm – çfarë u tha në mbledhjen Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi?

Është zhvilluar mbledhja e katërt e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi në Komunën e Rahovecit, mbledhje e cila është kryesuar nga kryetari i...

Alketa publikon një video duke notuar në det, shfaqet mahnitëse me bikini

Alketa Vejsiu cilësohet si një femrave më të bukura dhe të talentuara në showbizin shqiptar, shkruan “Kosova Sot Online”. Alketa ka publikuar një video, ku...

Lajmet e Fundit