2.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Messi e fiton për herë të tetë Topin e Artë

Topi i Artë është çmimi më i lartë individual i dhënë në botën e futbollit.

Disa nga lojtarët më të mëdhenj të historisë e kanë fituar çmimin, të cilin e prezanton revista franceze ‘France Football’.

Topi i Artë jepet çdo vit që nga viti 1956, me përjashtim të vitit 2020, kur nuk u dha për shkak të pandemisë COVID-19.

Karim Benzema e mori çmimin në vitin 2022, duke u bashkuar me Luka Modriq si lojtarët që kanë thyer tabunë e çmimit Lionel Messi/Cristiano Ronaldo për gati një dekadë.

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

LIVE:

 1. Victor Osimhen (Napoli)
 2. Bernardo Silva (Manchester City)
 3. Luka Modriq (Real Madrid
 4. Mohamed Salah (Liverpool)
  12. Robert Lewandowski (FC Barcelona)
  13. Yassine Bounou (Seville FC/Al-Hilal)
  14. Ilkay Gündogan (Manchester City/FC Barcelone)
  15. Emiliano Martinez (Aston Villa)
  16. Karim Benzema (Real Madrid/Al-Ittihad)
  17. Khvicha Kvaratskhelia (Napoli)
  18. Jude Bellingham (Borussia Dortmund/Real Madrid)
  19. Harry Kane (Tottenham/Bayern Munich)
  20. Lautaro Martinez (Inter Milan)
  21. Antoine Griezmann (Atlético de Madrid)
  22. Min-jae Kim (Napoli/Bayern Munich)
  23. André Onana (Inter Milan/Manchester United)
  24. Bukayo Saka (Arsenal)
  25. Josko Gvardiol (RB Leipzig/Manchester City)
  26. Jamal Musiala (Bayern Munich)
  27. Nicolo Barella (Inter Milan)
  28. Martin Odegaard (Arsenal)
  28. Randal Kolo Muani (Eintracht Francfort/Paris-SG)
  30. Ruben Dias (Manchester City)

22:35 – Tetë topa të artë për Messin – mrekullinë e tetë

Lionel Messi e ka fituar Topin e Artë për të tetën herë duke vënë një rekord të rëndë për t’u thyer.

Pas tij erdhën Erling Haaland dhe Kylian Mbappe.

Argjentinasi fitoi pas rrugëtimit të lavdishëm në Katar, ku udhëhoqi kombëtaren e tij drejt triumfi të pritëshëm për vite nga ai – Kupën e Botës.

Ai i kishte realizuar shtatë gola dhe tri asistime në këtë kampanjë, ku edhe e fitoi Topin e Artë në këtë garë.

22:08 – Aitana Bonnmati, e fiton Topin e Artë në konkurrencën e femrave

Aitana Bonnmati, e ka fituar Topin e Artë, në konkurrencën e femrave.

Bonnmati u dallua si me Spanjën ashtu edhe me Barcelonën

Ajo fitoi La Ligën, Ligën e Kampionëve dhe Kupën e Botës.

21:53 – City, skuadra më e mirë në botë

Skuadra më e mirë në botë nga France Football është shpallur Manchester City.

Qytetarët arritën ta fitojnë tripletën sivjet, duke e fituar Premier Ligën, FA Cup-ën dhe Ligën e Kampionëve.

Ky klub i ka madje sivjet i ka shtatë kandidatë për Topin e Artë.

21:40 – Haaland, shpallet sulmuesi më i mirë

Futbollisti Erling Haaland e ka fituar çmimin “Gerd Muller”, si sulmuesi më i mirë i vitit.

Haaland, ishte protagonist në tripletën e Manchester Cityt në sezonin e kaluar.

Norvegjezi përgjatë sezonit të shkuar ka shënuar 56 gola.

21:31 – Emiliano Martinez, portieri më i mirë në botë

Portieri argjentinas, Emiliano Martinez, është shpallur portieri më i mirë në botë.

Ai fitoi pas performancave heroike në Kupën e Botës “Katari 2022”.

21:05 – Vinicius Junior merr çmimin për vepër humanitare

Vinicius Junior është shpërblyer me çmimin Socrates për veprën e tij humanitare.

Ai u përgëzua për punën që e ka bërë me fëmijët e vegjël në vendlindjen e tij në Brazil.

Ylli i Real Madridit vetë e përmendi në fjalimin e tij që vjen nga favelat, dhe foli për rëndësinë e kësaj veprimtarie.

21:02 – Jude Bellingham shpallet lojtari më i mirë i ri

Jude Bellingham e ka marrë çmimin e lojtarit më të mirë të ri, “Golden Boy” dhënë nga revista France Football.

Ai shkëlqeu sezonin e kaluar me Borussia Dortmundin teksa sivjet u transferua te Real Madridi.

Jama Musiala u rendit i dyti më i miri pas anglezit.

20:01 – Haaland, arrin i buzëqeshur në ceremoninë e “Topit të Artë”

Erling Haaland ka arritur në ceremoninë e Topit të Artë, duke buzëqeshur.

Haaland së bashku me Lionel Messin është favorit për çmimin e më të mirit.

20:00 – Kvaratskhelia: Messi e meriton Topin e Artë

Khvicha Kvaratskhelia, ka thënë se Lionel Messi e meriton Topin e Artë për këtë vit.

Leo Messi e meriton ta fitojë Topin e Artë. Ai e fitoi Kupën e Botës, dhe nuk kam fjalë që ta përshkruajë atë se çka ka bërë, pa fjalë”, ka thënë Kvaratskhelia

Përndryshe, gjeorgjiani është renditur në vendin e 17-të nga revista francize “France Football”.

19:00 – Ronaldo, lojtari i fundit i Premier Leagues që e fitoi Topin e Artë

Cristiano Ronaldo është lojtari i fundit nga Premier League që e ka fituar Topin e Artë.

Ronaldo e fitoi këtë çmim 15 vite më parë, si lojtar i Manchester Unitedit.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan

Më Shumë

Fitojnë Ballkani e Drita, barazon Prishtina

Ballkani e ka realizuar fitoren e radhës dhe e ka forcuar pozitën e parë në tabelë. Në ndeshjen e vlefshme për Javën e gjashtëmbëdhjetë suharekasit...

Zbathur shëtitët nëpër buzët tua

Poezi nga Visar Zhiti Zbathur, Vetëm zbathur Shëtitet nëpër buzët tua. Këmbët mu mbushën Me petale të kuqe puthjesh Që më bien gjatë ecjes. Dhe kështu u krijuan yjet Në qiellin tonë...

Lajmet e Fundit