13.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Misioni i pamundur i Hashim Thaçit

thaci me puntoretNë faqen zyrtare të Qeverisë së Kosovës prej vitit 2007 qëndron biografia e njeriut që ka udhëhequr ekzekutivin e vendit që dy mandate. Në biografi është ndërhyrë disa herë, sidomos tek çështja e shkollimit të Hashim Thaçit, kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, qysh prej ekzistencës së këtij subjekti. Por, një detaj i kritikuar që vazhdon të qëndrojë në këtë biografi, është roli i kryeministrit në ikje, në shpalljen e pavarësisë.

“Më 17 shkurt 2008, Kryeministri Hashim Thaçi në Kuvendin e Kosovës shpall Kosovën shtet të pavarur, sovran dhe demokratik”, thuhet në paragrafin e dytë të biografisë së tij, fill pasi që shpjegohet se ai është zgjedhur kryeministër në zgjedhjet nacionale të vitit 2007.
Aty nuk përshkruhet kontributi real i Thaçit në ditën e pavarësisë e që ka qenë leximi I deklaratës së saj, por thuhet se shefi i ekzekutivit e ka shpallur pavarësinë.

Lideri i PDK-së i kishte fituar zgjedhjet nacionale të vitit 2007 nën moton e PDK-së “Krenohu me Kosovën”, i bindur se gjatë atij mandati Kosova do ta shpallte pavarësinë, pasi që paraprakisht kishin përfunduar bisedimet për statusin./tribuna/

Më Shumë

Zyrtarë të BE-së sot vizitojnë Suharekën

Zyrtarë të Bashkimit Evropian, sot pritet të vizitojnë qytetin e Suharekës. Ata do të takohen edhe me kryetarin e kësaj komune, Bali Muharremaj. Marketing https://prizrenpress.com/eli-edona-mobilieria-me-oferta-me-te-mira-ne-prizren/   https://prizrenpress.com/guraziu-ne-prizren-me-20-vjet-pervoje-pune-ne-vendosjen-e-dyerve-laminatit-parketit-kuzhinave-dhe-dhomave-te-fjetjes/   https://prizrenpress.com/adi-plast-ne-prizren-nje-emer-i-njohur-ne-tregun-e-kosoves-dhe-nderkombetar-per-vendosjen-e-dyerve-dhe-dritareve/ https://prizrenpress.com/kompleksi-newco-elan-ofron-banesa-te-endrrave-tuaja-ne-zemer-te-prizrenit/ https://prizrenpress.com/banesa-ne-shitje-nga-renelual-tahiri/    

Zafir Berisha kujton heroizmin dhe rezistencën e ‘Lagjes së Trimave’ në Prizren

Kryetari i Nismës në Prizren, Zafir Berisha, ka përkujtuar masakrën e Tusuzit në 25-vjetorin e sulmit serb ndaj shqiptarëve në lagjen "Tusuz" të Prizrenit "Lagja...

Lajmet e Fundit