14.1 C
Prizren
E martë, 13 Prill, 2021

Muaji mars, pranverë për industrinë muzikore shqiptare

Java e parë e muajit mars duket të ketë qenë koha ideale për artistët shqiptarë që ata t’i publikojnë projektet e tyre.

Albanian Post ju sjell pesë nga këngët që u publikuan ditëve të fundit në industrinë e muzikës shqiptare.

1. Anxhela Peristeri – Karma

Dita e parë e muajit mars ka qenë data e përzgjedhur nga artistja korçare për ta shfaqur video klipin e saj të xhiruar për këngën “Karma”.

Ky projekt i këngëtares do ta përfaqësoj Shqipërinë në garën më të madhe evropiane të muzikës, Eurovision.

Video klipi është publikuar në kanalin zyrtar të Eurovision-it në YouTube dhe aktualisht po pritet shumë mirë bazuar në komentet pozitive që kanë vërshuar menjëherë pas publikimit.


2. Genc Prelvukaj – Sa herë

“Sa herë” është projekti më i ri nga këngëtari kosovar, Genc Prelvukaj.

Kënga është e tipit baladë dhe është lansuar së bashku më video klip të gjiruar nga kompania, Black Fish Entertainment.

Vlen të theksohet se pjesë e “back-vocal”-it të këngës është këngëtari i famshëm shqiptar, Muharrem Ahmeti.


3. Enca – Nashta

Projektin e kishte lajmëruar kohë më parë, e lansimin e tij të parë e bëri në platformën “Spotify”, por artistja nga Tirana ka zgjedhur që këngën e saj më të re ta publikoj pikërisht në ditën e dytë të muajit mars.

Me tekst dhe melodi nga vetë Enca, kënga “Nashta” është publikuar edhe me video klip ku këngëtarja si çdo herë është paraqitur me skena joshëse duke vënë në pah linjat e saj trupore.

Video klipi është gjiruar nga kompania “Sekuencë” kurse për pjesën teknike të këngës është përkujdesur Mixey në bashkëpunim me Oster.

4. Blero – Derën e ki hap

Një baladë tjetër nga Blero i‘u është shtuar tregut të muzikës shqiptare.

“Derën e ki hap” është kënga më e re nga artisti teksa e ka publikuar me video klip në versionin me titra.
Vargjet melankolike të këngës janë shkruar nga Chipsi, ndërsa në muzikalitet ka ndërhyrë edhe vet, Blero.

5. Vesa Smolica – Njësoj

Edhe këngëtarja kosovare Vesa Smolica ka realizuar projektin e saj më të ri “Njësoj”.

Smolica është përkushtuar shumë në realizimin e video klipit duke u kujdesur deri në detaje, punë kjo pas të cilës qëndron një ekip i gjerë profesionistësh.

Melodinë dhe tekstin e ka shkruar vetë Vesa, e për veshjen e saj në klip u përkujdes disenjatori, Egzon Kazagiqi, ndërsa ajo u grimua nga make-up artisti, Arber Bytyqi.

 

Albanianpost.com

Më Shumë

Ozil feston fitoren e Realit në “El Clasico”

Ish- mesfushori i Real Madrid, Mesut Ozil nuk e ka harruar ish- klubin, dhe madje e ka përkrahur Real Madridin në rrugën drejt titullit,...

Policia në Prizren arreston dy grupe të dyshuar se vodhën mbi 22 mijë euro

Policia në rajonin e Prizrenit ka njoftuar se gjatë vitit 2018, 2019 dhe 2020, në fshatin Lubizhdë dhe Skorobishtë kishin ndodhur një numër i...

Ish-zëvendëskryeministrja pyet se për çka janë kushërinjtë pasi xhaxhai i Glauk Konjufcës u punësua në ministri

Ish-zëvendëskryeministrja Albulena Balaj-Halimaj ka reaguar nëpërmjet llogarisë së saj në Facebook lidhur me zhvillimet e fundit në vend. Së fundi u mësua se xhaxhai...

Prizren, kafiteritë e mbyllura, turistët vërshojnë sheshin (VIDEO)

Sheshet kryesore të Prizrenit u mbushën përplot njerëz të dielën. Masat anti COVID duket se nuk po e ndalojnë grumbullimin e njerëzve që kohën me...

Komuna e Prizrenit ua falë obligimet bizneseve

Drejtoresha e Drejtorisë për Ekonomi dhe Financa, Leonora Çerreti sot ka mbajtur një konferencë për media, ku ka njoftuar në lidhje me vendimin për...

Konjufca në Lubizhdë: Dëshmorët dhe martirët i vunë themelet e shtetit tonë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, bëri homazhe dhe vendosi lule në Kompleksin Memorial në Lubizhdë të Hasit, në nderim të 8 dëshmorëve...

Vaksinohet 101 vjeçarja nga Prizreni

E moshuara Naile Memaj nga Zhuri i Prizrenit, gjatë ditës së sotme është vaksinuar nga shërbimi mjekësor i QKMF-së në Prizren. Ajo është ndër personat...

Komuna e Prizrenit nesër fillon vaksinimin e personave mbi 85 vjeç

Komuna e Prizrenit ka njoftuar se nesër do të fillojë vaksinimin e personave mbi moshën 85 vjeçare.“Sipas urdhëresës së IKSHP-së, nga data 08 prill...

Digjet një shtëpi në Mazrek të Hasit

Një shtëpi është përfshirë nga zjarri në Mazrrek të Hasit. Zjarrfikësit kanë lokalizuar zjarrin. Vlera e dëmit të shkaktuar është e madhe. Rasti është duke u hetuar./PrizrenPress.com/

Dy vendimet e kthyera nga MPL-ja procedohen për rishqyrtim në Kuvendin e Prizrenit

Komiteti për Politikë dhe Financa, të martën, ka proceduar për në Kuvendin e Komunës së Prizrenit rishqyrtimin e dy vendimeve që janë kthyer prapa...

Yllza Hoti zëvendëson Vjosa Osmanin në Kuvend

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka miratuar zëvendësimin e Vjosa Osmanit me Yllza Hotin e Lëvizjes Vetëvendosje për deputete në Kuvendin e Kosovës. Pas zgjedhjes...

Zhduket një grua në Malishevë

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se është zhdukur një grua në Malishevë që nga dita e mërkurë. Rastin në polici e ka raportuar...

Orë policore, mbyllet gastronomia – hyjnë në fuqi masat e reja Anti Covid

Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja anti-Covid të cilat do të jenë në fuqi nga sot deri më 18 prill. Kufizimi i lëvizjes...

Arti nga Prizreni që di 40 këngë të Elitës 5

Këngët e Elitës 5 i duan dhe i dëgjojnë të gjitha moshat. Ekipi i “E Diela Vlen” ka gjetur ndoshta fansin më të ri...

Ekspertët gjermanë të shëndetësisë kërkojnë mbyllje totale prej 2 deri në 4 javë

Një mbyllje totale e cila do të zgjaste prej 2 deri në 4 javë është e nevojshme për të mundur valën e tretë të...

Një përplasje viganësh: Poradeci për Krist Malokin e Merxhanin!

 Artikulli i mëposhtëm është në thelb, një përvijë e mendimit estetik të Lasgush Poradecit. I padokumentuar më parë, vjen në vëmendje nga e bija...

Lajmet e Fundit