19 C
Prizren
E mërkurë, 28 Korrik, 2021

Mullirit të Hoxhajve në Rahovec i cenohet autenticiteti në emër të restaurimit

Nuk mbrohet si monument, por besohet të jetë nja 300 vjet i vjetër. Ngrehina njëkatëshe me gurë tradicionalë, e njohur për rahovecasit si Mulliri i Hoxhajve, u është nënshtruar prej javësh punimeve në emër të restaurimit, të mbështetur nga Komuna e Rahovecit.

E rezultati është humbja e autenticitetit veçmas në enterier. Deri më tash pjesa e jashtme nuk është prekur. Kanë qenë ankesat e dy qytetarëve rahovecas, të cilat kanë bërë që Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport e kësaj komune të enjten të urdhërojë ndërprerjen e përkohshme të punimeve.

Gjithçka ka nisur me një njoftim të gjeodezistit rahovecas, Suad Çmaga, i cili ka kritikuar projektin rreth Mullirit të Hoxhajve me pretendimin se aty po ndodh e “kundërta e restaurimit”.

“Në emër të restaurimit të trashëgimisë kulturore është duke ndodhur më e keqja, ku kemi fasadim të mullirit të vjetër afro 300 vjet, me pllaka të cilat nuk korrespondojnë me materialet rrethanore, madje në këtë rast kemi mbulim të gurëve të vjetër që u kanë mbijetuar tre shekujve”, kishte shkruar të mërkurën Çmega.

Teksa ka kërkuar që të respektohen kriteret e restaurimit nga institucionet përgjegjëse, ai u ka bërë thirrje institucioneve lokale që t’i ndërpresin urgjentisht punimet.

“Komuna e Rahovecit gjatë implementimit të projekteve të tilla duhet patjetër të konsultohet me ekspertë të trashëgimisë kulturore, arkitektë, inxhinierë, topografë, artistë, e të tjerë”, ka shtuar gjeodezisti rahovecas.

Në të vërtetë Mulliri i Hoxhajve është vetëm njëri prej tetëmbëdhjetë monumenteve kulturore e historike në projektin e Komunës së Rahovecit për riparimin e tyre.

Sipas kontratës në vlerë prej 78.846 eurosh, të nënshkruar më 15 nëntor të vitit 2018, në listë për riparim janë edhe: Kroni në Sheshin e Republikës, Kroni në Lagjen e Epërme, Kroni te Sahat Kulla, Kroni në Sheshin e Republikës II, Kroni i Haxhiajve, Kroni në rrugën ‘Elmaze Kadiri’, Kroni Pllaska, Kroni në qendër të qytetit, Kroni te Xhamia Kadiri, Kroni Eminazeri, Shtëpia e Kulturës, Bibliotekës dhe Salla e Qendrës Rinore në Krushë të Madhe, Biblioteka e Muzeut të Qytetit, Kroni në fshatin Nashpall, Vrella në fshatin Apterushë, Kulla e Mahmut Pashës, Kroni në fshatin Zaqisht, si dhe Bunari i Madh në fshatin Ratkoc.

Po sipas së njëjtës kontratë, punimet i janë besuar grupit të operatorëve ekonomikë “AGE group” SH.P.K dhe N.P.T “Bamirs”.

Por arkitekti nga Rahoveci, Qëndrim Gashi, ka vërejtje edhe për restaurimin e krojeve. Sipas tij, gjatë vitit të kaluar janë mbuluar me rrasa, pllaka e beton gjashtë kroje.

“Tash po bëhet problematikë edhe çështja e Mullirit, tek i cili janë përdorur materiale të palejueshme në një restaurim”, ka thënë Gashi për KOHËN, teksa gjatë ditës ka pasur një takim me zyrtarët e Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport./Koha Ditore

Më Shumë

Haskuka: Edhe sot u vërtetua dyfytyrësia e opozitës në Prizren

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, i ka quajtur dyfytyrësh kuvendarët e opozitës në Kuvend. “Sot edhe njëherë u vërtetua dyfytyrësia e asamblistëve opozitarë në Prizren!”,...

Vendoset për të ardhmen e Vedat Muriqit

Përpara takimit të djeshëm mes Lazios dhe Triestinës, Maurizio Sarri, Claudio Lotitto dhe Igli Tare kanë drekuar së bashku. Ka qenë pikërisht merkatoja e klubit...

Një 18-vjeçare nga Krusha e Madhe në mesin e viktimave nga aksidenti në Kroaci

Në mesin e viktimave të aksidentit fatal në Kroaci të autobusit që po vinte nga Frankfurti për në Kosovë, është edhe 18-vjeçarja Anjeza Bellancia...

Lëndohet ylli i Juventus

Shqetësimi i parë arrin për Massimiliano Allegri. Gjatë seancës së fundit stërvitore, Paulo Dybala pati një tendosje të muskujve në kofshën e majtë, e...

Faqja zyrtare e Lojërave Olimpike për medaljen e dytë të artë të Kosovës: Arritje të pabesueshme

Xhudistja Nora Gjakova, i ka siguruar Kosovës medaljen e dytë të artë në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”. Ajo dominoi në kategorinë deri në 57 kilogramë,...

Arrestohen dy persona, rrahën dhe tentuan ta vrasin një person në Rahovec

Policia ka arrestuar dy persona pasi kanë sulmuar fizikisht një person para dy ditësh në Rahovec. Njëri nga të dyshuarit gjatë rrahjes ka shtënë me...

41 gradë, Prizreni regjistron temperaturën më të lartë

Prizreni është parashikuar që të arrijë temperaturën prej 41 gradë celsius këtë të martë. Në tërë vendin është duke mbretëruar mot i nxehtë, i cili...

Momente tmerri/ E pa duke i ngacmuar gruan, incidenti kthehet në fushë beteje

Një ngjarje e cila i kushtoi rëndë një shtetasi izraelit në një treg në Stamboll, është bërë virale në rrjete sociale. Një grua e cila...

Në Spitalin e Prizrenit po trajtohet një pacient me COVID-19

101 pacientë janë duke u trajtuar në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitar të Kosovës dhe spitaleve të përgjithshme, prej tyre 23 të konfirmuar...

Djali i Ukshin Hotit: S’duhet të ketë marrëveshje finale me Serbinë pa zgjidhur fatin e personave të zhdukur

Është i gatshëm të përballet me Serbinë për zbardhjen e fatit të të pagjeturve të luftës. Andin Hoti, i biri i veprimtarit të zhdukur,...

Të shtëna me armë në Denjë të Rahovecit, arrestohen tre persona

Policia e Kosovës, Stacioni Policor në Rahovec, të hënën ka marr informacion se ka të shtëna me armë zjarri në fshatin Denjë të komunës...

Tragjedia në Kroaci, reagon Kurti: Lutemi për sa më pak viktima, jemi pranë familjarëve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar pas aksidentit tragjik që ndodhi sot në Kroaci, ku nga rrokullisja e autobusit të linjës Frankfurt-Prishtinë deri...

Kandidati i LDK-së për Malishevë: Do te jem befasia e këtyre zgjedhjeve

Bajrush Hoti zyrtarisht është kandidat i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kreun e komunës së Malishevës. Hoti duke folur në emisionin “Edicioni Special” tha se...

Edhe Nora Gjakova i siguron Kosovës medalje olimpike, lufton për të artën

Nora Gjakova do të luftojë për medalje të artë olimpike në Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi e mundi japonezen Tsukasa Joshida në gjysmëfinalen e...

Biden: Pandemia vazhdon te të pavaksinuarit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, u bëri thirrje amerikanëve që të vaksinohen, duke thënë se koronavirusi është kryesisht pandemi në mesin e...

Dy persona therin me thikë një tjetër në Prizren, arrestohen

Në Prizren, dy persona janë arrestuar për therje me thikë të një personi tjetër. Sipas policisë, njëri prej sulmuesve është i mitur. “Janë arrestuar dy të...

Lajmet e Fundit