18.8 C
Prizren
E premte, 14 Qershor, 2024

Në manifestimin ‘Stinët Poetike’ në Prizren, prezantohet poeti Hazir Luta

Shoqata për Kulturë dhe Art ‘Fidani’ në Prizren ka organizuar manifestimin letrar ‘Stinët Poetike’, duke sjellë në vëmendje krijimtarinë e shquar të poetit nga Rahoveci, Hazir Luta.

Në këtë ngjarje kulturore, poeti Hazir Luta u përshëndet me vlerësime të larta nga folësit dhe pjesëmarrësit.

Profesori Ilam Berisha, një nga folësit e manifestimit, theksoi se poezia e Lutës ka pasur një ndikim në letërsinë dhe artin shqiptar.

Ai gjithashtu e përshkroi Lutën si një poet të fjalës së bukur artistike, i cili ka ndikuar thellë në shpirtin e lexuesit me vargjet e tij të pasura dhe të frymëzuara.

“Hazir Luta është një poet i fjalës së bukur artistike i njohur në letërsinë dhe artin shqiptar dhe më gjerë. Ai ka sjellë vargje të konsiderueshme poetike të cilat për lexuesin janë vlerë dhe ushqim shpirtëror”, tha Berisha.

Përveç kësaj, Berat Bahtiu dhe Ibrahim Skenderi gjithashtu ndanë refleksione dhe vlerësime të tyre për krijimtarinë e Hazir Lutës, në këtë manifestim letrar të ngarkuar me emocione dhe pasion për fjalën.

Poezitë e Hazir Lutës u recituan nga Teuta A. Muji./PrizrenPress.com

Më Shumë

Gjashtë vjet nga vdekja e Fadil Vokrrit

  Sot mbushen gjashtë vjet pas ndarjes nga jeta të legjendës shqiptare të futbollit Fadil Vokrri. Ai ishte njëri nga futbollistët më të mirë shqiptar...

“Edi Alumin” në Prizren shpall konkurs për mjeshtër të dyerve dhe dritareve të plastikës

Ndërmarrja “Edi Alumin” në Prizren shpall konkurs për dy mjeshtër të dyerve dhe dritareve të plastikës. Kërkesat: Eksperiencë në përpunimin dhe vendosjne  e dyerve dhe...

Lajmet e Fundit