16.8 C
Prizren
E diel, 14 Gusht, 2022

Nedeljkoviq: Nuk i pranojmë zgjedhjet

RadenkoNedeljkovicSerbët e veriut të Kosovës nuk i pranojnë zgjedhjet të cilat i organizojnë autoritetet e Prishtinës, ka deklaruar të premten i ashtuquajturi kryeshef i Qarkut të Mitrovicës, Radenko Nedeljkoviq.

Ai ka thënë për mediet serbe se takimi i udhëheqjes shtetërore me serbët e veriut të Kosovës, të mbajtur të enjten, ka kaluar në një atmosferë korrekte dhe secili i ka paraqitur qëndrimet e veta, por ka përsëritur se serbët e veriut të Kosovës nuk pranojnë heqjen e institucioneve të Serbisë në Kosovë.

“Formimi i institucioneve sipas Marrëveshjes së Brukselit, për Serbinë është e papranueshme, sepse kjo bëhet sipas legjislacionit të Kosovës dhe me këtë shpërbëhen institucionet e shtetit të Serbisë”, ka thënë Nedeljkoviq, duke bërë me dije se serbët e veriut të Kosovës i pranojnë vetëm zgjedhjet që i organizon shteti i Serbisë.

“Ne nuk duam shtet tjetër, dëshirojmë të mbetemi dhe të qëndrojmë në Serbi”, ka thënë Nedeljkoviq.

Më Shumë

Rrihet keq një person në Prizren

Një person  ështe sulmuar fizikisht nga tre të tjerë në Prizren. Rrahja ka ndodhur si pasojë e një mosmarrëveshjeje të momentit, ku tre të dyshuarit...

Dasma shqiptare në fshatin e banuar me boshnjak në Prizren bëhet lajm në “Reuters”

Dasmat shqiptare jo rrallë kanë marrë vëmendjen edhe të gazetave botërore. Një e tillë është bërë temë në agjencinë e lajmeve Reuters, e cila shkroi...

Lajmet e Fundit