8.9 C
Prizren
E martë, 26 Tetor, 2021

Nëntë vdekje nga koronavirusi në Prizren, detaje rreth gjendjes në këtë komunë

Në orët e para të mëngjesit të së shtunës është regjistruar vdekja e 49’të nga koronavirusi në vend. Klinika Infektive njoftoi se viktima ishte një 78-vjecar nga Prizreni, komunë e cila po prin me numrin e të vdekurve nga kjo sëmundje. Deri tash, vetëm nga ky qytet kanë vdekur nëntë të infektuar, raporton Express.

COVID-19 e sëmundjet të tjera shoqëruese nga të cilat vuante të shtunën në mëngjes ia morën jetën një 78-vjecari nga Prizreni, i cili po trajtohej në Klinkën Infektive të Qendrës Klinike dhe Universitare të Kosovës.

Për vdekjen e tij njoftoi Klinika Infektive, përmes raportit 24 orësh. Në këtë raport, Infektiva bëri me dije se një ditë më parë kishte vdekur edhe një bashkëvendas i të moshuarit, i cili kishte sëmundje të tjera shoqëruese.

“Mbrëmë në Klinikën Infektive ka ndërruar jetë pacienti J.N. 1963 nga komuna e Prizrenit si dhe sot në orët e hershme të mëngjesit ka ndërruar jetë pacienti R. B. 1942 nga komuna e Prizrenit, të cilët përveç infeksionit me Covid -19 kishin edhe sëmundje shoqëruese”, thuhej në raport.

Për numrin e rasteve të vdekjeve, rasteve të reja me koronavirus, gjendjes së të infektuarve dhe situatës atje, ka dhënë detaje nwnkryetari i Komunws sw Prizrenit, Visar Shehu.

Shehu i ka thënë Gazetës Express se gjendja e të infektuarve është kryesisht stabile, me përjashtim të dy rasteve që po trajtohen në Infektivë.

Ai ka treguar se mbrëmë janë ritestuar 30 të infektuar, të cilët nëse edhe testimet që u janë bërë sot dalin negativë, i bie se janë shëruar.

“Mbrëmë në Prizren janë konfirmuar shtatë raste të reja me COVID-19. Mbrëmë janë ritestuar 30 mostra, edhe për herë të parë kanë dal të gjitha negative dhe nëse edhe në testimet e sotme rezultojnë negativ, i bie që janë shëruar. Sot janë dërguar për testim disa mostra, por ende nuk e di sa mostra saktë. Gjendja e të infektuarve është kryesisht stabile, me përjashtim të dy rasteve të cilat gjenden në Mjekim Intensiv në Klinikën Infektive të QKUK’së”, ka thënë Shehu.

Ai është ankuar edhe për vonesat që po i bën Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në kumtimin e rezultateve, duke thënë se kështu po rrezikohet edhe më shumë përhapja e kësaj sëmundje.

“Deri tash, kanë vdekur nëntë të infektuar nga Prizreni. Po i vanojnë rezultatet dhe kjo po na shkakton probleme, sepse deri në rezultate të infektuarit mund ta përhapin sëmundjen”, ka thënë Shehu për Express.

Ndryshe, Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se situata me koronavirus në Kosovë “është nën kontroll të brishtë”.

Në një konferencë për media në Prishtinë, pas takimit të Komitetit për menaxhimin e situatës me koronavirus, Hoti tha se Klinika Infektive është e stërmbushur me pacientë me koronavirus dhe se atje nuk ka më vende për njerëz.

“Janë duke u krijuar vende shtesë nëpër spitale rajonale”, tha ai.

Hoti bëri thirrje që të zbatohet plotësisht vendosja e maskave, distanca fizike dhe larja e duarve.

“Jemi në rrezik nga vala e dytë, na ndihmoni që mos ta mbyllim komplet ekonominë si para tre muajve”, tha Hoti, i cili paralajmëroi masa të reja për frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Masat e reja, që sipas tij do të merren qysh në mbledhjen e ardhshme të qeverisë, do të përfshijnë reduktimin e punës në institucione – bartësit e institucioneve duhet t’i lirojnë ata që mund të kryejnë punën nga shtëpia – pastaj mbylljen e bizneseve ku ka raste të paraqitura me koronavirus, mbajtjen në izolim të personave të infektuar dhe kontrollin e tyre, si dhe ndalimin e grumbullimit të mbi 100 personave në ambiente të hapura ose të mbyllura.

Hoti tha se ata që nuk i zbatojnë masat, do të përballen me ligjin.

Ndërkohë, Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, dhe drejtori i Institutuit Kombëtar të Shëndetit Publik të Kosovës, Naser Ramadani, i bënë jehonë thirrjes së Hotit, duke thënë se moszbatimi i masave do të sjellë pasoja.

“Ne jemi në fazën e tretë të hapjes graduale ekonomike dhe shumica e veprimtarive janë lejuar. Kjo ka rezultuar me rritje të numrit të rasteve pozitive me Covid-19 [sëmundjen që e shkakton koronavirusi]. Nuk mund të thuhet që ishte e papritur, por kjo ka rezultuar me rritje të numrit të pacientëve që kërkojnë trajtim spitalor në Klinikën Infektive”, tha Zemaj, duke shtuar se e gjithë kjo situatë është pasojë e mosrespektimit të masave.

Ai tha se Ministria që ai drejton, mes tjerash, është duke përgatitur strategjinë e re të testimeve, me qëllim të, siç tha, “testimeve në masë”, por që nuk dha detaje për këtë strategji.

Ndërkohë, Drejtori i IKSHPK-së, Naser Ramadani, tha se testimet janë të garantuara për çdo qytetar që ka indikacione epidemiologjike.

“Në një vend, në një vatër, ku rezulton një person pozitiv, Instituti Kombëtar i gjurmon të gjitha rastet e kontaktit dhe të gjithë ata me shenja testohen në radhë të parë, në mënyrë energjente”, tha Ramadani.

Ndryshe, Kosova, deri të dielën, ka konfirmuar gjithsej 2,677 raste me koronavirus. rej tyre, 1,203 janë aktive, ndërsa 49 pacientë kanë vdekur.

Numri i të shtrirëve në Klinikën Infektive në Prishtinë ka filluar të rritet që nga fillimi i muajit qershor, kur ka nisur faza e tretë e lehtësimit të masave kundër koronavirusit.

Në 10 ditët e fundit në Kosovë janë regjistruar 844 raste të reja me koronavirus.

Ditëve të fundit ka ndodhur që deri në 46% e të testuarve në 24 orë të dilnin pozitivë me Covid-19.

Kosova bën pjesë edhe në listën e 11 vendeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë që përballen me transmetim të shpejtë të sëmundjes Covid-19./Gazeta Express

Më Shumë

Prizren, nipi ushtron dhunë ndaj gjyshes

Një rast i dhunës në familje ka ndodhur në Prizren dje rreth orës 14:30. Sipas Policisë, një grua ka informuar se nipi i saj (djali...

Ambasada gjermane tregon se ka ndryshime në procedurën e aplikimit për viza

Ambasada Gjermane në Prishtinë ka njoftuar për një ndryshim në procedurën e aplikimeve sipas rregullores së Ballkanit Perëndimor nga Ministria e Jashtme Federale. Ambasada njofton...

Poeti kombëtar

Fjala e mbajtur në Shkodër me rastin e promovimit të veprave të Gjergj Fishtës, në shënim të 150-vjetorit të lindjes së tij. Nga: Sabri Hamiti Të...

Çmenduri! Vajza bën foto provokuese para arkivolit të të atit

Një grua është kritikuar ashpër në rrjetet sociale, pasi bëri “selfie” seksi në funeralin e babait të saj. Çuditërisht, gruaja kishte zgjedhur madje ta mbante...

Johnson, thirrje qytetarëve të vaksinohen me dozën e tretë

Kryeministri britanik, Boris Johnson, u bëri thirrje britanikëve të bëjnë dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19. Në një video të postuar në Twitter, kryeministri...

Biden thotë se SHBA do të mbrojë Tajvanin nëse Kina sulmon

Presidenti amerikan Joe Biden tha se SHBA-ja do ta mbronte Tajvanin nëse Kina do të sulmonte. “Po, ne kemi një angazhim për ta bërë këtë,”...

Nga nesër mbyllet segmenti i rrugës Brezovicë – Qendra e Skijimit

Rruga Brezovicë- Qendra e Skijimit do të jetë e mbyllur nga e mërkura deri të shtunën më 23 tetor. Arsyeja është fillimi i asfaltimit të...

Thaçi dhe të tjerët lejohen që për disa çështje të apelojnë vendimin mbi mocionet që pretendojnë defekte në aktakuzë

Gjykatësi i procedurës paraprake, Nicolas Guillou, ka marrë vendim me anë të së cilit i ka lejuar Hashim Thaçin, Jakup Krasniqin e Rexhep Selimin...

Dënohet me vdekje infermieri i cili vrau 4 pacientë duke i injektuar ajër në vena

Një infermier në Texas, SHBA është shpallur sot fajtor për vrasjen e katër pacientëve që humbën jetën pasi u injektoi ajër pas operacioneve në...

140 vjet nga lindja e Picassos

Pablo Picasso u lind më 25 tetor 1881 në Málaga të Spanjës. Ai ishte piktor, skulptor, punues qeramike, projektues grafik, poet dhe dramaturg, publicist...

Në 24 orët e fundit janë shqiptuar mbi 1100 tiketa trafiku

Policia e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1122 tiketa trafiku. Sipas Raportit të Policisë gjatë kësaj periudhe janë shkaktuar 21 aksidente me...

Kërkohet heqja e orës policore dhe maskat për ata që jenë të vaksinuar

Asociacioni i Komunave të Kosovës sot do të mbajnë takim me qeverinë Kurti, ku do të diskutojnë për ndryshimin e masave antiCovid. Ky takim do...

Raporti i ngecjes së BE-së

Blerim Shala Raporti vjetor i vendeve i Komisionit Evropian, i bërë publik këtë të martë, (me 19 tetor), është Dokumenti kryesor i Brukselit me të...

Për gati 5% janë rritur çmimet e artikujve ushqimor në Kosovë gjatë shtatorit

Shefi i Divizionit të Statistikave të Çmimeve, Ibish Asllani ka thënë se në muajin shtator ka pasur një ngritje të çmimeve të artikujve ushqimor...

Beatrix Ramosaj, këngëtarja që do trazojë ujërat e Big Brother VIP

Beatrix Ramosaj do i bashkohet banorëve të ‘Big Brother Vip’ këtë të premte. Lajmi është konfirmuar nga burime për ‘kryefjala.com’, që kanë zbuluar se...

Kërkohet ndihmë për shërimin e vajzës nëntë muajshe nga Prizreni

Familja Laçi nga Prizreni kërkon ndihmë për shërimin e vajzës nëntë muajshe. Stina Laçi, vajza 9 muajshe nga Prizreni është diagnostifikuar me sëmundjen e rrallë...

Lajmet e Fundit