25.8 C
Prizren
E premte, 2 Qershor, 2023

Nga e marta priten masa të reja anti-COVID, komunat kundërshtojnë

Nga 6 prilli, pritet të vendosen masa të reja anti-COVID në vend, pavarësisht se disa komuna nuk po pajtohen me këtë. Në takimin e sotëm virtual të Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Ministrisë së Shëndetësisë dhe disa komunave, është diskutuar që vendosja e masave të fillojë nga e marta, duke përfshirë disa sektorë.

KOHA ka mësuar se përfaqësues nga komunat si ajo e Prizrenit, Malishevës, Kamenicës, Rahovecit dhe Drenasit, në këtë takim kanë kundërshtuar masat, nën arsyetimin se janë tejet të rrepta, mirëpo pas takimit, ministri i MAPL-së, Elbert Krasniqi, ka shkruar se “të pranishmit u pajtuan që bashkërisht duke i koordinuar të gjitha veprimet rreth masave të reja, mund t’ia dalin për të minimizuar dhe tejkaluar sfidat me të cilat janë duke u përballur me pandeminë COVID-19”.

Burime brenda takimit i kanë thënë KOHËS se ministri Vitia nuk i ka marrë për bazë mendimet e përfaqësuesve të komunave që janë kundër izolimit, derisa ka treguar se mbyllja e sektorëve po bëhet për pesë arsye.

“Shkollat, administratat, gastronomia, hyrje-daljet e qytetarëve dhe vizitat e familjarëve në spitale”, thuhet janë ndër arsyet kryesore që i ka theksuar Vitia për t’i ashpërsuar masat.

Sektorët që priten të preken nga masat e reja janë gastronomia, qendrat tregtare dhe palestrat.

Më Shumë

Leao iu kërkon falje tifozëve të Juventus-it që e futi fanellën e tyre nën pantallona

Ylli i Milan-it, Rafael Leao, i ka tërbuar tifozët e Juventus-it duke e futur fanellën e tyre nën pantallona. Pas ndeshjes që Milan-i e mposhti...

E krahasuan me yllin e Manchester City-t, reagon ish-banorja e BB VIP: Sot me nerva… (FOTO)

Kejvina Kthella është një ndër modelet më të përfolura në vendin tonë. Pas pjesëmarrjes në “Big Brother VIP 2”, ajo është komentuar shumë në...

Parashikimi i motit

Moti sot me diell

Lajmet e Fundit