5.8 C
Prizren
E enjte, 23 Mars, 2023

Nisma në Prizren kritikon Komunën për shpalljen e konkursit për shërbime të veçanta

Dega e Nismës Socialdemokrate në Prizren është shprehur e shqetësuar me veprimet e koalicionit qeverisës komunal për shpalljen e konkursit për 35 vende pune me kontratë për shërbime të veçanta.

Kjo parti opozitare të enjten ka theksuar se subjektet e koalicionit lokal po përpiqen që t’i rehatojnë aktivistët e tyre, që i kanë mashtruar gjatë fushatës së fundit zgjedhore.

“Nisma Socialdemokrate – Dega në Prizren, shpreh shqetësimet publikisht për keqpërdorimin e parasë publike nga koalicioni Haskuka-LVV-LDK-Hipokritët, të cilët përballë pakënaqësive nga militantët e tyre partiakë kanë hapur 35 vende pune me kontratë për shërbime të veçanta, për të neutralizuar të pakënaqurit, të cilët i kanë mashtruar gjatë fushatës për zgjedhjet e 6 tetorit”, thuhet në komunikatën e NS-së, shkruan sot Koha Ditore.

Ky subjekt politik ka theksuar se pezullimi i Ligjit për Zyrtarët Publikë nga Gjykata Kushtetuese “po shfrytëzohet shpejt e shpejt për interesa meskine politike derisa, në anën tjetër, po me atë ligj kanë hapur një “konkurs” për mësimdhënës, fati i të cilit nuk dihet dhe po del se kanë mashtruar qindra e mijëra të rinj të cilët kanë aplikuar për punësim”.

Komuna e Prizrenit, më 4 dhjetor 2019, duke u bazuar në dispozitat e caktuara të Ligjit për Shërbimin Civil dhe të Ligjit për trajtimin e ndërtimeve pa leje, ka shpallur konkursin për shërbime të veçanta për 6 muaj për 35 vende pune./Koha Ditore/

Më Shumë

Hera e parë në historinë botërore të Ballkanit që fitojnë të gjithë!

 Rexhep Hoti E dijshmja dhe vlera për shqiptarët ka kohë – shekuj, që është faktor i huaj përballë interesave të tyre kolektive. Duke mos qenë...

Gjykata e dënon avokatin Esat Gutaj me 500 euro gjobë për mungesën në seancë,

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të martën, gjykatësja Raima Elezi ka dënuar me 500 euro gjobë, avokatin Esat Gutaj, se nuk ka respektuar ftesën...

Lajmet e Fundit