13.8 C
Prizren
E shtunë, 2 Mars, 2024

Organizata lidere e inovacionit dhe ndërmarrësisë në Prizren – Makerspace Innovation Center festoi 6-vjetorin e themelimit

Organizata Makerspace Innovation Center Prizren ka shënuar gjashtë vjetorin e themelimit, në një kremte ku morën pjesë qindra të rinj, që ndjekin kurse trajnimi në programe të ndryshme në fushën e ndërmarrësisë, edukimit joformal a inovacionit.

Në një postim në rrjetet sociale të kësaj organizate thuhet se “rrugëtimi ka nisur si një vizion i një grupi pasionatësh për teknologjinë dhe krijimtarinë” për mijëra të rinj në qytetin e Prizrenit.

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

“Makerspace Innovation Center është shndërruar në një qendër të jashtëzakonshme të përkrahjes së startupeve me programe ndërmarrësie, platformë e shkëmbimit të ideve dhe një qendër e hapur për ngritjen e kapaciteteve të të rinjve përmes programeve trajnuese dhe të punësimit, vatër rrjetëzimi për një komunitet të tërë pa dallim, e një hapësirë për të gjithë me energji krijuese dhe motivuese! Në këtë 6 vjetor, ndajmë përjetimet e përbashkëta, sukseset, sfidat dhe arritjet që kemi shënuar deri sot! Faleminderit të gjithëve që jeni pjesë e rrugëtimit tonë!” thuhet në mesazhin e kësaj organizate.

Disa nga programet më të njohura janë Idea to Scale, Power Up, KODE, EDGE e shumë të tjerë duke bashkëpunuar nga afër me shumicën prej organizatave kryesore ndërkombëtare në vend si GIZ, ITP, USAID, Komuna e Prizrenit, HELP Kosovo, Swiss Ep, etj.

Dhjetëra kompani të reja innovative kanë dal nga programet e Makerspace sikurse janë Casper Scooters, Termini.Beauty, Pikpik, Dachclass, Simularch Studio, Rentby, MTECH Studio, Parks, etj.

Po ashtu, nga viti i kaluar, Makerspace IC Prizren ofron edhe hapësirën e veçantë të Coworking Space ku mund të shfrytëzohen zyrat dhe hapësirat gjatë 24 orëve.

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

Më Shumë

Rrezikon deri në katër vite burg, ja kur pritet që gjykata të marrë vendimin për Luiz Ejllin

Luiz Ejlli gjithashtu edhe fituesi i “Big Brother VIP 2”, ende nuk i ka mbyllur problemet me drejtësinë. Gjykata e Fierit më datën 26...

Zbulohet kasti i filmit për jetën e Michael Jackson

Filmi biografik i shumëpritur për jetën e Michael Jackson vjen më 18 prill 2025 dhe kasti i plotë më në fund është zbuluar. Filmi, i titulluar thjesht...

Lajmet e Fundit