18.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

“Paratë e burgut’, për fëmijët e varfër’

Jakupkrasniqi10-6Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, është i gatshëm që mjetet që i takojnë atij si ish i burgosur politik, t’i dhuroj për financimin e studimeve të fëmijëve talent të familjeve të varfra. Nëpërmjet rrjetit social Facebook, Krasniqi i ka propozuar Shoqatës së të Burgosurve Politik, që të bisedojnë për krijimin e një “Fondi të Shoqatës se të Burgosurve Politikë”, duke dhuruar përqindje në atë fond, për talentët e varfër.

“Nëse SHBP e thirr Kuvendin e saj dhe bisedojnë për krijimin e një “Fondi të Shoqatës se të Burgosurve Politikë”, për të financuar studimin e fëmijëve talent të familje të varfra, duke dhuruar një përqindje për atë fond (nga ish të burgosurit që kanë një gjendje mesatare të jetesës), unë do t’i dhuroja për atë fond të gjitha mjetet që me takojnë për dhjetë vitet e tre muajt e vuajtjes se dënimit tim në burgjet jugosllave. Unë po kërkoj nga Shoqatë në fjalë, që ta merr seriozisht këtë propozim timin të sinqertë. Kërkesën po e bej pse besoj fuqishëm në gatishmërinë e këtyre njerëzve që ne një kohë (në kohën më të mirë të jetës së tyre), kanë sakrifikuar shumë për popullin dhe atdheun tonë!”, ka shkruar Krasniqi në Facebook.

Ditë më parë, qeveria e Kosovës ka marrë vendimin për kompensim financiar për ish të burgosurit politik, ku një ditë apo natë e kaluar do të paguhet 16 euro e 70 cent, ndërsa shuma që do të jetë është 55 milionë dhe do t’u paguhet për 5 vjet mbi 2000 ish të burgosurve politik.

Më Shumë

Guardiola do të largohet nga Man City – katër kandidatët potencialë për ta zëvendësuar atë

Pep Guardiola pritet që të largohet nga Manchester City verën e ardhshme dhe klubi tashmë ka përpiluar listën e ngushtë prej katër kandidatëve potencialë...

Moti sot: Me diell dhe shi, temperaturat deri në 27 gradë celsius

Sot mbi Kosovë parashihet të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, vranësirat gjatë ditës parashihen të sjellin...

Lajmet e Fundit