33.8 C
Prizren
E enjte, 29 Korrik, 2021

Partia e Limajt dhe Krasniqit bëhet me seli

Selia e partis se limajtPartia më e re në Kosovë, e iniciuar nga Fatmir Limaj dhe Jakup Krasniqi, tashmë kanë siguruar strehën. Një shtëpi trekatëshe në lagjen “Pejton” është vënë në funksion të kësaj partie, emri i të cilës nuk është zbuluar ende nga themeluesit e saj.Por të paktën, pronari i asaj shtëpie po dihet.

Deri para pak kohësh, ajo ishte seli e Ambasadës së Shqipërisë. Është Bardhyl Mahmuti, një bashkëpunëtor i moçëm politik i Hashim Thaçit, Jakup Krasniqit dhe Fatmir Limajt. Në një bisedë për lajmi.net, Mahmuti e ka konfirmuar se ua ka lëshuar shtëpinë dy shokëve të tij që kanë vendosur ta vazhdojnë garën politike të ndarë nga PDK-ja ku kanë bërë pjesë tash e 14 vjet.

Mahmuti, që tash e sa vjet betejën politike e ka zhvendosur nga Prishtina në Tetovë, thotë se nuk ka ambicie të kthehet prapë në Prishtinë, në partinë e re të cilën pritet pas pak ditësh ta zyrtarizojnë Fatmir Limaj dhe Jakup Krasniqi. “Është e vërtetë, ua kam dhënë shtëpinë. Ma kanë kërkuar, i kam shokë dhe ua kam dhënë. Unë nuk angazhohem në politikë. Është një kapitull i mbyllur për mua. Kjo është një çështje krejt tjetër”, ka thënë Bardhyl Mahmuti për lajmi.net.

“Unë nuk angazhohem në skenën politike në Kosovë, ky është qëndrimi im i qartë”. “Mua më duket shumë relevante çështja e selisë”.

Në vitin 1999 dhe 2000, Bardhyl Mahmuti ishte njeriu i dytë në Partinë për Progres Demokratik të Kosovës (PPDK), e cila më vonë mori emrin Partia Demokratike e Kosovës. Pak vite më vonë, Mahmuti themeloi partinë e tij në Tetovë, Bashkimi Demokratik i Shqiptarëve.

 

Më Shumë

MKRS: Majlinda Kelmendi, krenaria e shtetit tonë

Majlinda Kelmendi është ndalur në luftën e parë në garën e xhudos në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”. Të dielën në Nippon Budokan, Majlinda ka...

Trusti ka një lajm të mirë

Fondi i Kursimeve Pensionale ka njoftuar se kthimi bruto nga investimet përgjatë muajve janar-qershor ka arritur në 108 milionë euro, kurse asetet e fondit janë...

Punonjëset e seksit më të vjetra në Amsterdam, që kanë ‘shërbyer’ mbi 300,000 burra

Motrat binjake Louise e Martine Fokken janë tashmë punonjeset më të moshuara të seksit në Amsterdam, me gjysmë shekulli eksperiencë në industrinë e seksit,...

Meçi Joshua vs Fury pas pak muajsh, thotë promotori Hearn

Meçi i shumëpritur në kategorinë e rëndë mes Anthony Joshuas dhe Tyson Fury ka mundësi reale të zhvillohet në muajin shkurt, ka thënë Eddie...

LDK-ja në Prizren thotë se Haskuka po realizon punime në prag të zgjedhjeve

Lidhja Demokratike e Kosovës(LDK) në Prizren akuzon pushtetin lokal se po realizon punime në prag të zgjedhjeve. Sipas këtij subjekti politik, realizimi i punimeve në...

Dënohet me 205 vjet burgim amerikani që vrau 5 familjarë

Një burrë 44-vjeçar nga Wisconsini i Shteteve të Bashkuara të Amerikës është dënuar me mbi 200 vite burgim dhe 105 vjet vëzhgim, pasi në...

Kuvendi miratoi Ligjin për rishkimin e buxhetit për vitin 2021

Në seancën e sotme Kuvendi i Kosovës ka hedhur në votim shqyrtimin e Projektligjit mbi ndarjet buxhetore për vitin 2021. Ky Ligj është miratuar me...

Çmimi i naftës mbi 70 dollarë, pavarësisht shqetësimeve rreth përhapjes së variantit Delta të COVID-19

Çmimet e naftës mbetën mbi 70 dollarë pas një rënie të mprehtë gjatë javës pasi vendet e prodhuese u pajtuan që nga muaji gusht...

Kapen me drogë tre persona në Prizren

Policia e Kosovës ka arritur të arrestojë dje tre shtetas të huaj, të cilët dyshohen për “posedim të paautorizuar të substancave narkotike”. Siç njofton Policia,...

Gjermani: Një i vdekur, 16 të lënduar dhe katër të zhdukur nga shpërthimi në një fabrikë

Re të mëdha tymi, një viktimë, katër të plagosur rëndë dhe dymbëdhjetë të plagosur të lehtë është bilanci i tanishëm i një shpërthimi të...

Trupat e viktimave të aksidentit në Kroaci u dërguan në morgun e Spitalit të Prizrenit

Trupat e viktimave të aksidentit tragjik që ndodhi të dielen në Kroaci, sot janë dërguar në morgun e Spitalit të Prizrenit. Sjellja e trupave të...

41 gradë, Prizreni regjistron temperaturën më të lartë

Prizreni është parashikuar që të arrijë temperaturën prej 41 gradë celsius këtë të martë. Në tërë vendin është duke mbretëruar mot i nxehtë, i cili...

Vendoset për të ardhmen e Vedat Muriqit

Përpara takimit të djeshëm mes Lazios dhe Triestinës, Maurizio Sarri, Claudio Lotitto dhe Igli Tare kanë drekuar së bashku. Ka qenë pikërisht merkatoja e klubit...

Dy shtete ofrojnë garanci për lirimin e Hashim Thaçit nga paraburgimi

Mbrojtja e Hashim Thaçit, përmes një parashtrese drejtuar gjykatësit paraprak, ka bërë të ditur se dy shtete të treta kanë garantuar për lirimin e...

Varroset Anjeza Bellanica

Në prani të shumë qytetarëve i është dhënë lamtumira e fundit 18 vjeçares nga Krusha e Madhe, Anjeza Bellanica e cila vdiq në aksidentin...

Distria Krasniqi shënon fitore në Lojërat Olimpike ”Tokio 2020”

Xhudistja kosovare Distria Krasniqi, duket se e ka nisur mbarë garimin në Lojërat Olimpike ”Tokio 2020” duke mposhtur Chen Hao Lin të Taipeit Kinez...

Lajmet e Fundit