17.8 C
Prizren
E martë, 3 Tetor, 2023

Partive po u ndryshohet financimi

PDK-fushatFshehja e prejardhjes së financave të partive politike në Kosovë që nga paslufta ka qenë sfidë e pa adresuar mirëfilli nga institucionet e kontrolleve financiare dhe auditorëve.
Si rezultat i kësaj jo-transparence të partive, Komisioni Evropian ia ka vënë kusht Kosovës për liberalizim të vizave edhe ndryshimin e Ligjit për financimin e subjekteve politike, shkruan “Tribuna”.

Ky ligj me rekomandime nga KE-ja synon që t’i bëjë më transparente financat e subjekteve politike në Kosovë por edhe të mundësojë një kontroll më të madh rreth atyre që japin para në forma të pandërgjegjshme dhe në kundërshtim me çmimet e tregut për partitë politike. /

Kurti: Armët e përdorura në sulmet terroriste janë prodhuar në Serbi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se armët dhe pajisjet e tjera të përdorura në sulmet terroriste të kësaj jave janë bërë nga...

Dr. Cuculi: Stentat në zemër – nuk janë zgjidhje

Shefi i Klinikës së Kardiologjisë në Lucern të Zvicrës, Prof. dr. Florim Cuculi, ka ngritur shqetësimin e vendosjes së stentave në mënyrë jo të...

Lirikë stine

Lajmet e Fundit