25.8 C
Prizren
E martë, 23 Korrik, 2024

Partive po u ndryshohet financimi

PDK-fushatFshehja e prejardhjes së financave të partive politike në Kosovë që nga paslufta ka qenë sfidë e pa adresuar mirëfilli nga institucionet e kontrolleve financiare dhe auditorëve.
Si rezultat i kësaj jo-transparence të partive, Komisioni Evropian ia ka vënë kusht Kosovës për liberalizim të vizave edhe ndryshimin e Ligjit për financimin e subjekteve politike, shkruan “Tribuna”.

Ky ligj me rekomandime nga KE-ja synon që t’i bëjë më transparente financat e subjekteve politike në Kosovë por edhe të mundësojë një kontroll më të madh rreth atyre që japin para në forma të pandërgjegjshme dhe në kundërshtim me çmimet e tregut për partitë politike. /

Më Shumë

Aksident i rëndë mes katër veturave në autostradën “Ibrahim Rugova”, lëndohen 8 persona

Tetë persona kanë pësuar lëndime trupore si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur pasditen e së dieles në autostradën “Ibrahim Rugova”. Lajmin e ka...

Arrestohet një person në Rahovec, pasi në gjendje të dehur kërcënon policët

Një person është arrestuar të hënën në Rahovec, ku dyshohet se në gjendje të dehur ka kanosur zyrtarët policorë. Sipas njoftimit të Policisë së Kosovës,...

Lajmet e Fundit