30.8 C
Prizren
E diel, 7 Gusht, 2022

“Patericat” e balotazhit

PDK, AKR.LDKPartitë politike që kanë arritur të hyjnë në balotazh, po i bëjnë përpjekjet e fundit për të siguruar mbështetjen subjekteve ose iniciativave që kanë mbetur jashtë garës për të parin e komunës.

Ofertat e partive të balotazhit po konvertohen në pozita të majme në bashkëqeverisje për partitë e vogla. Në këtë aspekt bashkëpunimin më të mirë pritet ta kenë dy partitë me bagazh lufte, Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), të cilat tashmë kanë arritur koalicionin për zgjedhjet e balotazhit në Prizren.

Megjithatë, balotazhi duket shumë specifik, për faktin se kandidatët nga të gjitha partitë përballen mes veti. Në Ferizaj, ndërkaq AAK do ta mbështesë kandidatin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, kundër PDK-së. Marrëveshje tjetër është arritur edhe në Mitrovicë, LDK do ta mbështesë kandidatin e Aleancës Kosova e Re.

Përveç në Ferizaj dhe në Lipjan ku sipas të gjitha gjasave PDK-ja nuk do të bashkëpunojë me AAK-në, në komunat tjera këto dy parti sigurisht do të “luftojnë” së bashku në balotazh, pavarësisht se përfaqësuesit e dy partive nuk e konfirmojnë këtë.

Koalicioni edhe në nivel qendror

Derisa në PDK thuhet se vendimet për koalicion i merr kryesia e partisë, në AAK thonë se koalicionet lokale janë shumë specifike, prandaj edhe do të jenë individuale,shkruan Zëri.

Analisti, Halil Matoshi, ndërkaq, ka deklaruar se një koalicion i tillë është i pritshëm edhe në komunat tjera ku në balotazh garojnë njëra ose tjetra parti. Ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj, tha se ky do të jetë model edhe për komunat tjera

Më Shumë

Butrint Imeri sonte performon në Prizren

Një nga këngëtarët më të suksesshëm të estradës kosovare, sonte do të performojë në Prizren. Butrint Imeri, sonte do ta ndezë atmosferën në njërin nga clubet...

Policia u bllokoi skafet, pas Vlorës edhe Velipoja në protestë

Pronarët e skafeve në Velipojë kanë dalë në protestë, për të kërkuar zgjidhjen e problemit të bllokimit të mjeteve të tyre detare, pasi thonë...

Lajmet e Fundit