19.8 C
Prizren
E mërkurë, 23 Qershor, 2021

PDK në Prizren akuzon Haskukën se ka kthyer dy zëvendësdrejtorë të shkollave

Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Prizren ka reaguar ndaj kthimit të dy zëvendësdrejtorëve të larguar më parë të shkollës fillore “Lekë Dukagjini” dhe gjimnazit “Remzi Ademaj” në pozitën e ushtruesve të detyrës.

PDK-ja e Prizrenit e ka akuzuar kryetarin e kësaj komune, Mytaher Haskuka, se i ka kthyer të njëjtit përmes zarfeve dhe pa konkurs.

“Emërimi i Hysamendin Beshit si ushtrues detyre i zëvendësdrejtorit në shkollën fillore “Lekë Dukagjini”, pas largimit prej 8 muajsh nga e njëjta pozitë, përbën një rast të veçantë amatoresk që s’ka ndodhur ndonjeherë në arsimin prizrenas, madje as gjatë kohës së viteve të ’90-ta. Në këtë rast shtrohet pyetja se përse Haskuka e largoi pa ndonjë arsyetim dhe si e pranoi prapë të njëjtin njeri në të njëjtën pozitë, pa ndonjë konkurs?”.

“Rast i ngjashëm është edhe ai i emërimit të Hamdi Fazliut në pozitën e u.d të zv/drejtorit në gjimnazin “Remzi Ademaj”, të cilin para një viti me rekomandimin e drejtorit të gjimnazit “Gjon Buzuku” Haskuka e kishte larguar nga pozita e njëjtë në atë shkollë”.

Kjo degë e PDK-së ka vlerësuar se këto raste duhet t’i trajtojë Prokuroria në Prizren, derisa kanë përmendur edhe raste të tjera të cilat i cilësojnë si shkelje.

“PDK ia bën me dije opinionit se në vazhdën e shkeljeve të shumëfishta janë edhe mbajtja e jashtëligjshme e pozitës së ushtruesit të detyrës së drejtorit, ku në këto shkolla, disa herë ka tejkalim të afatit të paraparë ligjor për këto pozita”.

“Për të ardhur keq është forma se si tash Haskuka po i riciklon kuadrot e ish-Kryetarit, Ramadan Muja, të cilët për t’i ruajtur pozitat kanë bërë fizkulturë duke kaluar nga PDK në NISMA, kur ky subjekt e kishte Drejtorinë e Arsimit. Këto dhe shumë e shumë raste të tjera dëshmojnë për amatorizëm, mosrespektim të ligjit, si dhe kapje të Komunës së Prizrenit nga Haskuka dhe axhami qeverisja e tij. PDK nuk habitet për veprime të tilla të Haskukës, pasi ato tashmë janë të përditshme e gërditëse, por se si në këto raste nuk ka ndonjë reagim nga MASHT-i apo lideri i VV-së, Alibin Kurti, që sa ishte në opozitë ka kritikuar rivalët për kapjen e institucioneve”.

Më Shumë

Kylie Jenner rikthehet te ish i dashuri

Duket se Kylie Jenner dhe Travis Scott janë rikthyer bashkë. Ata morën pjesë me vajzën e tyre 3-vjeçare, Stormi, në 72-vjetorin e Parsons Benefit...

Parashikimi i motit për sot

Vendi ynë do të vazhdojë të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të rritur atmosferik. Kjo situatë e parashikuar meteorologjike do të...

Detaje nga rrahja e infermierit në Dragash

Dy persona janë arrestuar pasi të njëjtit pas një mosmarrëveshje e kanë sulmuar fizikisht punëtorin e QKMF-së, të cilit i kanë shkaktuar lëndime trupore. Sipas...

Bizneset akoma nën hije të pandemisë, ndihmat nga Qeveria të pamjaftueshme

Nga sektori i gastronomisë dhe hotelerisë, thonë se dëmet e shkaktuara nga pandemia akoma janë të parikuperueshme dhe se ndihmat nga Qeveria janë të...

Serwer: Marrëveshja Kosovë – Serbi arrihet brenda disa muajsh

Eksperti amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer, vlerëson se takimi i Brukselit midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit  serb, Aleksandar Vuçiq, është një...

Prizren/ Asfalti i derdhej nga kamioni, shoferi e kupton pas 300 metrave

Sot në rrugën e Krushës në Prizren, një kamion kishte rrezikuar trafikun dhe për pak sa nuk kishte shkaktuar aksident me disa vetura. Sinjalizuesit e...

Carla del Ponte: Albright më tha “merre me ngadalë me Haradinajn”

Ish-kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës për Krime Lufte në ish-Jugosllavi, Carla del Ponte, në një intervistë për gazetën gjermane Der Spiegel, ka thënë se kishte...

Afati i aplikimit për certifikim të partive politike ka filluar dhe përfundon më 16 gusht

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka njoftuar të gjitha partitë politike se koalicionet, iniciativat qytetare dhe kandidatët e pavarur, të cilët duan të marrin...

Bayern Munich synon transferimin e yllit të Holandës që po shkëlqen në EURO 2020

Holanda e ka nisur shumë mirë Euro 2020. Dy fitore në dy ndeshjet e para dhe një nga të paktat skuadra si ka siguruar...

142 vite nga lindja e Luigj Gurakuqit

Luigj Gurakuqi ka qenë njëri ndër personalitetet kryesore të Lëvizjes sonë atdhetare dhe demokratike. I përkushtuar tërësisht ndaj çështjes së Atdheut, veprimtaria e tij...

Rinovohen 34 kulme për më shumë se 474 njësi banesore në Prizren

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, sot së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli vizituan banesat kolektive,...

Në Spitalin e Prizrenit po trajtohen 4 pacientë me Covid-19

65 pacientë janë duke u trajtuar në spitalet e përgjithshme dhe dy klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës.   Bazuar nga raportimet që kanë...

Gazeta Franceze në vitin 1904: Letërsia turke ka pësuar humbje të madhe me vdekjen e Sami Frashërit

Nga Aurenc Bebja “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të dielën e 26 qershorit 1904, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me vdekjen e...

Tottenham heq dorë nga Gennaro Gattuso

Tottenham Hotspur raportohet se ka hequr dorë nga Gennaro Gattuso. “The Athletic” raporton se kjo lëvizje ka dështuar dhe Gattuso nuk do e marrë drejtimin...

Nisin hetimet për vdekjen e foshnjës në Duhël të Suharekës

Një foshnje e gjinisë mashkullore ka vdekur dje në fshatin Duël të Suharekës. Prokuroria Themelore e Prizrenit ka nisur hetimet për rastin e vdekjes së...

Lejohen dasmat deri në 200 persona në Kosovë

Me vendimin e ri të Qeverisë së Kosovës, dasmat do të lejohen të organizohen me 200 të ftuar. Në vendim thuhet se ahengjet familjare lejohen...

Lajmet e Fundit