22.8 C
Prizren
E diel, 4 Qershor, 2023

Peizazhi urban shqiptar

20 autorë të profesioneve të ndryshme, si fotografë profesionist dhe amatorë, arkitektë, urbanistë dhe artistë janë bërë bashkë për të realizuar ekspozitën fotografike online, të realizuar nga Tati space “Qyteti im”.

“Qyteti im¨ përmes fotografive vjen në dimensione të ndryshme, ku ndërtesat moderne herë janë në harmoni me tradicionalen, herë kur harmonia e dëshiruar nuk ekziston në peizazhin urban shqiptar. Në fotot e urbanistëve vendas, ku shohim edhe se si e reja “bërtet, dhunon, përçmon”, si përmes fotove “2000 vjet shtresëzim urban”, “Kërcënim dhe konkurrencë” të realizuar në Durrës nga urbanistja Loreta Çapeli. Të tjera vijnë nën emërtimin “Rrethimi”, “Përtej reve” apo “Qyteti magjik”.

Nuk mungojnë as fotografitë që janë realizuar gjatë periudhës së karantinës për shkak të pandemisë Covid19.

Të tjerë arkitektë apo artistët shqiptarë që jetojnë jashtë vendit, sjellin qytetet ku jetojnë.

Ndërsa, vendet e largëta medituese edhe melankolike vijnë përmes fotografive të profesionistëve, si “Buzëmbrëmje mbi qytet” nga Albert Cmeta, duke i lënë shteg kujtdo, që të gjejë qytetin e tij.

Më Shumë

Turqit festojnë fitoren e Erdoganit në zgjedhjet presidenciale – festë kishte edhe në Prizren

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka fituar zgjedhjet në Turqi, sipas Këshillit të Lartë Zgjedhor të vendit dhe të dhënave jozyrtare nga Agjencia shtetërore...

Edona Kryeziu kërkon që AMF-ja në fshatin Xërxë të shndërrohet në QMF

Kuvendi Komunal i Rahovecit ka mbajtur sot seancë, në të cilën është debatuar për tema të ndryshme. Edona Kryeziu, asambliste e LDK-së në Rahovec, në...

Lajmet e Fundit