0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Përfundoi rinumërimi i 439 vendvotimeve

Kutite e votimitNë Qendrën e Numërimit dhe të Rezultateve (QNR) ka përfunduar rinumërimi i 439 vendvotimeve, proces që shënon edhe fundin e numërimit të fletëvotimeve të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 8 qershorit.

Koordinatori i Qendrës së Numërimit dhe të Rezultateve (QNR), Burim Ahmetaj, ka bërë me dije se në orët e mbrëmjes të së mërkurës ka përfunduar procesi i rinumërimit të 439 vendvotimeve dhe raporti final me rezultatet përfundimtare do t’i dërgohet KQZ-së.

“Tashmë ka përfunduar procesi i rinumërimit të 439 vendvotimeve dhe raportin final të rezultateve do t’ia dërgojmë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Pra, të enjten KQZ-ja do ta ketë raportin me të gjitha rezultatet sa iu përket zgjedhjeve të parakohshme të 8 qershorit”, ka thënë Ahmetaj për “Epokën e re”.

Ai ka vlerësuar se i tërë procesi i numërimit dhe rinumërimit në Qendrën e Numërimit të Rezultateve (QNR) ka ecur sipas dinamikës së paraparë dhe është zhvilluar në mënyrë shumë transparente. Po ashtu, ai ka thënë se nuk ka pasur asnjë shans për manipulime eventuale në QNR.

“Në përgjithësi i gjithë procesi i numërimit dhe rinumërimit ka shkuar shumë mirë. Është me rëndësi se të gjitha parregullsitë janë korrigjuar me procesin e rinumërimit. Prandaj, nuk ka pasur asnjë mundësi për keqpërdorime sepse ka pasur menaxhim dhe mbikëqyrje të rreptë nga Qendra e Numërimit dhe Rezultateve. Po ashtu, çdo aktivitet dhe proces është vëzhguar nga vëzhguesit vendorë e ndërkombëtarë, kështu që nuk ka pasur asnjë mundësi që dikush ta keqpërdorë. Përkundrazi, nëse ka pasur ndonjë s’përputhje, QNR-ja ka korrigjuar aty për aty, duke mos lejuar as më të voglën parregullsi”, ka deklaruar Ahmetaj.

Më Shumë

Komuna e Rahovecit themelon fond për të ndihmuar zonat e përmbytura nga vërshimet

Komuna e Rahovecit njofton se, pas dëmeve të shkaktuara në shumë qytete të Kosovës nga reshjet atmosfererike, kryetari Smajl Latifi ka vendosur të themelojë...

Walker kërkon Gjykatë Speciale për Vuçiqin: UÇK-ja s’kishte zinxhir komandues

Ambasadori William Walker ka folur për gjykimin në Hagë të krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai thotë se është i mllefosur nga këmbëngulja e...

Lajmet e Fundit