23.8 C
Prizren
E premte, 19 Gusht, 2022

PK-ja akuzon Ekzekutivin për financimin e festivalit të Prishtinës

PartiaKonservatoreeKosoves-logoPartia Konservatore e Kosovës (PK) e vlerësoi absurde vendimin e Ekzekutivit të Prizrenit për alokimin 10,000,00 eurove nga buxheti komunal festivalit të filmit 9/11 që mbahet në një komunë tjetër atë të Prishtinës.

“Duke pasur parasysh mbështetjen e ulët dhe buxhetin e pamjaftueshëm të komunës së Prizrenit ndaj projekteve kulturore, dhënia e 10,000,00 eurove për një manifestim që mbahet në një komunë tjetër është e pakuptimtë dhe tendencioz. Me këtë varfërohen edhe më tepër mbajtjet dhe zhvillimet e manifestimeve kulturore të Prizrenit sidomos ato tradicionale që identifikohen me komunën tonë”, tha kryetari i PK-së, Munir Basha.

Sipas tij, segmenti i zhvillimit kulturor është shumë i rëndësishëm në zhvillimin e gjithmbarshëm të shoqërisë. “Me këtë dëshmohet se qeverisja aktuale nuk është e interesuar të investojë në zhvillimin e gjithmbarshëm të shoqërisë prizrenase por tenton që edhe ato mjete të pakta që i ka në dispozicion t’i shpërndajë për qëllime të tjera”, tha Basha.

Ai tha se miratimi i kërkesës së Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, që të mbështetet një eveniment jashtë kufijve të komunës së Prizrenit, tregon një papjekuri politike të pushtetit lokal.

“Në kohën kur drejtoria për zhvillim ekonomik dhe turizëm udhëhiqej nga subjekti jonë kemi ndarë 30,000,00 për festivalin tradicional të filmit dokumentar Dokufest. Ndërsa tani ky pushtet aktual nuk e kishte fare në rend të ditës mbështetjen e Dokufestit por një festival që mbahet në një komunë tjetër. Por pas intervenimit të subjekteve tjerë qeveria lokale mori vendimin që të mbështetet Dokufesti me 15,000,00 euro”, tha Basha.

Sipas tij, mbështetja e projekteve tjera dhe derdhja e pamatur e buxhetit në dëm të projekteve komunale është e papranueshme dhe e dëmshme. “Në kohën kur çdo cent është i rëndësishëm për mirëqenien e qytetarit, derdhja e fondeve për qëllime të tjera dhe mos investimi i tyre në komunën e dedikuar është diletantizëm politik i qeverisë lokale të Prizrenit”, tha Basha. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Vdes një 23-vjeçar pas një vetaksidenti në Studeqan të Suharekës

  Një 23-vjeçar ka vdekur pas një vetaksidenti në fshatin Studeqan të Suharekës. Lajmin për Klankosova.tv e ka konfirmuar udhëheqësi i i zyrës së operatives në...

Kapen me marihuanë, arrestohen dy persona në Marash të Prizrenit

Policia e Kosovës ka arrestuar dy persona në Marash të Prizrenit, pasi që gjatë kontrollit tek të njëjtit është gjetur dhe konfiskuar substancë e...

Lajmet e Fundit