13.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

Policia serbe arreston Avni Mavrajn me arsyetimin se ka vrarë serbë gjatë luftës

MerdareAvni Rrustem Mavraj është arrestuar mbrëmë në Merdare në pikëkalimin kufitar të Serbisë. Mavraj ishte duke udhëtuar drejt Evropës dhe është marrë nga policia serbe, me akuzën se ka vrarë serbë gjatë luftës.

Lajmin e ka konfirmuar i vëllai, Riza Mavraj. Ai ka thënë për “Epokën e re” se vëllai i tij është ndalur nga policia serbe me arsyetimin se ai ka vrarë serbë gjatë luftës.

“Vëllai mbrëmë është ndalur nga policia serbe në Merdare. Dhe tash s’ka gjysmë orë atë e ka quar për në Leskovc. Sipas informatave që na erdhën, vëllaun po e akuzojnë për vrasje të serbëve në Pejë gjatë luftës. Policia serbe i kanë thënë vëllait se posedojnë një foto kinse ku shihet ai si snajperist. Vëllai në këto gjëra s’ka dorë, por Serbia po do për t’ia veshur këtë aktakuzë”, ka thënë Riza Mavraj, duke shtuar se i vëllai ka qenë një veprimtar që çdo herë i ka ndihmuar atdheut.

Riza Mavraj ka treguar se vëllai gjatë luftës ka qenë i arrestuar nga policia serbe, ku ka mbajtur një muaj e gjysmë burg në Leskovc.

Sipas tij, për të njëjtën akuzë është mbajtur në burg dhe Kryqi i Kuqi pastaj e ka liruar.

Ai ka thënë se tashme i kanë njoftuar edhe policinë në Istog për rastin.

Më Shumë

Limaj, Kurtit: Jep dorëheqje

Kryetari i Nismas Socialdemokrate Fatmir Limaj, i ka kërkuar kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, që të jap dorëheqje. Sipas Limajt, Kurti e ka shkelur Kushtetutën. Ai...

Rusia planifikon t’i marrë rrënojat e dronit amerikan të rrëzuar mbi Detin e Zi

Moska zyrtare ka deklaruar të mërkurën se do të përpiqet t’i marrë rrënojat e një droni ushtarak amerikan që u rrëzua mbi Detin e...

Lajmet e Fundit