11.8 C
Prizren
E enjte, 30 Mars, 2023

Prizren/ Avni Dehari: Konkluzionet e ekspertizës thonë se Astriti është vrarë

Pas marrjes së raportit nga instituti zviceran, ka folur babai i Astrit Deharit.

Avni Dehari ka thënë se e kanë marrë raportin në dy kopje, dhe sipas konkluzioneve ka dalë se Astrit Dehari është vrarë.

Tutje ai ka kërkuar që të hapen hetimet për rastin e ndodhur në qendrën e paraburgimit në Prizren para 3 vjetëve.

“Tash sa dolëm nga prokuroria ku ishin të pranishëm kryeprokurori dhe Metush Biraj.Raportin na e kanë dhënë në dy kopje, në dy gjuhë dhe të përkthyerSipas konkluzioneve, bëhet fjalë për vrasje e jo për vetëvrasje, sipas ekspertizës. Bëhet fjalë për vrasje, dhe duhet të hapen hetimet për vrajsen”, ka thënë ai.

Prindi i Astritit, Avni Dehari, pas marrjes së rapirtit ka deklaruar se shteti është munduar që ta fsheh të gjithë rastin.

Ai e ka bërë fajtor, prokurorin Syë Hoxha, i cili në fillim ka qenë prokurori i cili është marrë me këtë rast si dhe ish-ministren Dhurata Hoxha e cila kishte qenë ministre e drejtësisë në kohën kur Dehari kishte vdekur. “Unë shfrytëzojë rastin si prind që ta falënderojë avokatin që ta zbardhë të vërtetën si rast. I falënderoj ekspertët që nuk i juanë nënshtruar trysnive politike për ta dhënë një raport. Dua ta përmend se në rastin e Astrit Deharit që e kanë vrarë në burgun e Prizrent, përgjegjës janë përveç Sylë Hoxhës së bashku me kompaninë e tij e ministren Dhurata Hoxha, janë edhe argat ne rastin konrek:, thote Avni Dehari./Express/

Më Shumë

Krasniqi kujton masakrën në Krushë të Madhe: Mungesa e drejtësisë është plagë e madhe

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka përkujtuar masakrën e Krushës së Madhe e kryer 24 vjet më parë nga forcat serbe. Krasniqi...

Manchester United kërkon adoleshentin e Brighton

Adoleshenti i Brighton, Evan Ferguson do të jetë në listën e ngushtë të Manchester United këtë verë, sipas Football Insider. Ferguson, 18 vjeç, ka shënuar...

Lajmet e Fundit