19.8 C
Prizren
E diel, 16 Qershor, 2024

Prizren, hapen kurse trajnuese të zanatit të filigranit

Filigrani është një nga veprimtaritë më të vjetra në Kosovë, me prejardhje nga shekulli XV dhe që gjendet më së shumti në Prizren, raporton PrizrenPress

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, mori pjesë sot në hapjen e kurseve trajnuese të zanatit të Filigranit, organizuar nga Komuna e Prizrenit, ku do të trajnohen 30 të rinj e të reja.

May be an image of 13 people

Totaj u dëshiroi suksese pjesëmarrësve duke thënë se filigranistët janë ndër mjeshtrit më të njohur të qytetit tonë që punojnë me vegla dore dhe krijojnë me teknikën e filigranit objekte arti prej ari, argjendi, bakri, qelibari e gurësh tjerë të çmuar, e që e kanë bërë të njohur Prizrenin në gjithë botën.

May be an image of 11 people and people standing

PrizrenPress.com

Më Shumë

Mesazhi i Tërnavës për Kurban Bajram: Është detyrë e jona që ta duam, ruajmë dhe ta mbrojmë atdheun tonë

  Mesazhin e Kurban Bajramit e mbajti myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, i cili tha se shprehja e atdhedashurisë në lutjet e përditshme është një...

Për katër muaj 25 të vdekur nga aksidentet në Kosovë

25 persona kanë humbur jetën si pasojë e aksidenteve që kanë ndodhur gjatë periudhës janar-prill të këtij viti. Sipas statistikave të policisë shihet se gjatë...

Lajmet e Fundit