8.9 C
Prizren
E martë, 26 Tetor, 2021

Prizren: Shtyhet gjykimi ndaj të dyshuarit për vjedhje

Mungesa e të akuzuarit G.  H. , për veprën penale “vjedhje e rëndë”, ishte shkak i shtyrjes së seancës, e cila ishte e paraparë të mbahej të premten në  Gjykatën Themelore në Prizren. I akuzuari Hoti, nuk kishte të angazhuar mbrojtës.

Gjykatësi Gani Kastrati, kishte lëshuar urdhër për sjellje me detyrim ndaj të akuzuarit, mirëpo nga konstatimi i policisë thuhet se i lartcekuri gjendet jashtë shtetit.

Gjykatësi Kastrati, tha se pasi nuk janë plotësuar kushtet ligjore, seanca nuk do të mbahet dhe e njëjta u shty për afat të pacaktuar.

G.  H. , për të cilin Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur aktakuzë, e ngarkon atë se më 01 mars 2012, në orët e hershme të mëngjesit, në Prizren, rruga “Remzi Ademi”, me qëllim të përvetësimit të kundërligjshëm për vete apo personin tjetër, ia merr pasurinë ë luajtshme të dëmtuarës, Sabrije Salaj. Sipas Prokurorisë, i akuzuari me mjete të forta, përkatësisht duke përdorur një kaçavidë, hap derën e kioskës dhe merr disa pako me cigare, të llojeve të ndryshme, si dhe një aparat për fotokopje. Në këtë mënyrë, të dëmtuarës i shkaktohet dëm i papërcaktuar.

Me këto veprime, i akuzuari, ngarkohet me veprën penale “vjedhje e rëndë” nga neni 253 paragrafi 1, nën paragrafi 1, i KPRK-së, vepër kjo e dënueshme me gjobë ose me burgim nga tre (3) deri në shtatë (7) vite./betimiperdrejtesi/

Më Shumë

Beatrix Ramosaj, këngëtarja që do trazojë ujërat e Big Brother VIP

Beatrix Ramosaj do i bashkohet banorëve të ‘Big Brother Vip’ këtë të premte. Lajmi është konfirmuar nga burime për ‘kryefjala.com’, që kanë zbuluar se...

Kosova e 113-ta në renditjen e FIFA-s

Kosova e ka pësuar rënien më të madhe në renditjen e FIFA-s. Vendi ynë renditet i 113-ti sipas renditjes së re të publikuar nga shtëpia...

Liria turke bie sërish pasi Erdogan deklaroi largimin e ambasadorëve të 10 vendeve

Lira turke ka rënë në nivel rekord ndërkohë që përplasjet e fundit diplomatike me Shtete e Bashkuara dhe qeveri të tjera, kanë bërë që...

Boksierët kosovarë sërish nuk lejohen të hyjnë në Serbi

Boksierët kosovarë sërish nuk janë lejuar të hyjnë në Serbi për të marrë pjesë në Botërorin në Beograd. Kështu ka njoftuar nëpëmjet një shkrimi në...

“Otoniel”, bosi kolumbian i drogës do të ekstradohet në SHBA

Kolumbia ka njoftuar se trafikanti më i kërkuar i drogës në vend do të ekstradohet në SHBA pasi u kap gjatë një bastisjeje. Dairo Antonio...

Masat e reja antiCOVID që pritet të miratohen nga Qeveria

Ushtruesja e detyrës së ministrit të Shëndetësisë, Dafina Gexha-Bunjaku, ka bërë të ditur gjatë të premtes se masat antiCOVID janë duke u shqyrtuar. Gexha-Bunjaku ka...

Dy persona theren me thikë në Prizren

Dy persona janë therur me thikë në Prizren.Në rastin e parë viktima ka pranuar tretman mjekësor, pasi që dyshohet se është therur me thikë...

Xhamia e Bubavecit po bëhet edhe me muze (VIDEO)

Në Bubavec të Malishevës ka filluar  ndërtimi i Muzeut Kombëtar për Pajtimin e Gjaqeve dhe renovimi i Xhamisë së Pajtimit të Gjaqeve. Kjo xhami për...

SHBA-ja heq vizat për kroatët

Nga 23 tetori, qytetarët kroatë mund të udhëtojnë në Shtetet e Bashkuara pa viza, njoftoi Ambasada amerikane në Zagreb. “Erdhi edhe kjo ditë. Urime Kroaci...

Çfarë i kërkoi Beqir Balluku homologut kinez?

Publikohen disa dokumente arkivore me siglën ‘Tepër sekret’ të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSH-së) ku...

Rrahje dhe gjuajtje me armë në Prizren

Dje rreth orës 18:37 ka ndodhur një rrahje në rrugën “Haxhi Zeka”, në Prizren. Rastin e ka konfirmuar për Sinjalin, zëdhënësi i Policisë së Kosovës...

Biden thotë se SHBA do të mbrojë Tajvanin nëse Kina sulmon

Presidenti amerikan Joe Biden tha se SHBA-ja do ta mbronte Tajvanin nëse Kina do të sulmonte. “Po, ne kemi një angazhim për ta bërë këtë,”...

SBASHK: Ngritja e çmimeve po shton pakënaqësitë, Qeveria të veprojë

Anëtarësia e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës ka reaguar ndaj ngritjes së çmimeve duke kërkuar nga qeveria që të...

Peja triumfon ndaj Yllit

Peja ka mposhtur kampionin në fuqi, Golden Eagle Yllin me rezultat 82:78, në derbin e xhiros së shtatë të Art Motion Superligës së Kosovës...

Erdogan kërkon që 10 ambasadorë të shpallen “non grata”

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan tha të shtunën se ka urdhëruar Ministrinë e Jashtme të shpallë “persona non grata” (persona të padëshirueshëm) dhjetë...

Konfirmohen testet finale për anti-drogë ndaj Wilderit dhe Furyt

Tyson Fury dhe Deontay Wilder kanë kaluar të dy testet e fundit të drogës pas përplasjes së tyre të tretë dhe të fundit në...

Lajmet e Fundit