22.9 C
Prizren
E martë, 22 Qershor, 2021

Provim shtetëror për mësimdhënësit fillestarë, flasin ekspertët e arsimit

Dukagjin Pupovci, zëvendësministër i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, ditë më parë ka bërë të ditur se ky dikaster ka në plan që të fillojë zbatimin e Ligjit për profesionet e rregulluara, që parasheh një lloj provimi shtetëror edhe për mësimdhënësit fillestar, për të cilin ligj ekspertët e fushës së arsimit e vlerësojnë si të vonuar, duke kërkuar kështu zbatimin e saj.

Bardha Qirezi nga Edutask në një prononcim për Telegrafin ka thënë se licencimi i mësimdhënësve kontribuon në ngritjen e cilësisë në arsim.

Sipas saj, shpeshherë punësimet e mësimdhënësve në Kosovë kanë anashkaluar kërkesat profesionale dhe siç theksoi Qirezi, licencimi i mësimdhënësve do të garantonte që mësimdhënësit të cilët nuk i plotësojnë kushtet të mos punojnë në profesionin e tyre.

“Sipas mendimit tim, licencimi i mësimdhënësve kontribuon në ngritjen e cilësisë në arsim. Shpeshherë punësimet e mësimdhënësve në Kosovë kanë anashkaluar kërkesat profesionale dhe licencimi mësimdhënësve do të garantonte që asnjë mësimdhënës që nuk i ka plotësuar kushtet e profesionit të mos mund të punojë në atë profesion. Po ashtu do të përkrahte mobilitetin e mësimdhënësve. Shpeshherë mësimdhënësit punësohen nga komuniteti/komunat përkatëse duke lënë anash profesionist të cilët kanë kualifikime më të larta dhe përvojë”, vlerësoi ajo.

Qirezi po ashtu tha se sipas Ligjit për profesionet e rregulluara në Republikën e Kosovës mësimdhënësit në arsimin parauniversitar duhet: të përfundojnë studimet përkatëse apo kualifikimet profesionale, përfundojnë praktikën profesionale, kryejnë provimin shtetëror dhe të regjistrohen në organin përkatës profesional.

Mirëpo, Qirezi po ashtu theksoi se: “Parakusht për të funksionalizuar këtë ligj është që të kemi të miratuara standardet për profesionin e mësimdhënësit, të hartuara nga organi kompetent përkatës për zhvillimin e standardeve profesionale; Organet që duhet të jenë funksionale sipas këtij ligji janë: Këshilli Shtetëror për Profesione të Rregulluara (KSHPRr) dhe Agjencia Shtetërore e Provimeve të Kosovës(ASHPK)”.

Licencimi i mësimdhënësve siç u shpreh ajo ndërlidhet edhe me kushtet për llojin e studimeve për angazhimin në lëndë të caktuara, si: “akreditimin e programeve të dedikuara për mësimdhënës, ku kërkohet të ketë edhe praktikë profesionale si dhe llojet e licencave që parashihen për hyrje në profesion si dhe për avancimin e vazhdueshëm në karrierë”.

Me aq sa është prezantuar në publik, Qirezi tha se MASHT synon të zbatoj ligjet dhe udhëzimet administrative të aprovuara tashmë për hyrje në profesionin e mësimdhënësit.

“Zbatimi efikas i këtyre procedurave kërkon një angazhim serioz i cili krijon besueshmëri në publik. Në shumicën e vendeve profesioni i mësimdhënësit konsiderohet profesion i rregulluar ku nevojitet një licencë. Disa shtete kanë edhe kërkesa tjera shtesë si verifikimi kriminal dhe shëndetësor. Standardet evropiane kërkojnë që kualifikimi mësimdhënësit duhet të kombinojë njohurinë mbi lëndën (ët) e caktuar (a), njohuritë për metodat e mësimdhënies dhe vlerësimit, si dhe praktikën e mjaftueshme konkrete të mësimdhënies. Edhe në rastet kur mësimdhënësit kanë qenë pjesë e sistemeve të ndryshme të arsimit, ata kanë nevojë për zhvillim profesional të vazhdueshëm për të plotësuar mangësitë eventuale ose për të zhvilluar shkathtësi të reja që lindin si nevojë e ndryshimeve në plan programe, në qasjen e menaxhimit të shkollës dhe proceseve dhe në teknologji”.

Edhe Rinor Qehaja nga Instituti EdGuard për Telegrafin tha se mirë zbatimi i Ligjit është përgjegjësi institucionale e MASHT-it që deri më tani ka munguar.

“Mirë zbatimi i Ligjit për profesione të rregulluara është përgjegjësi institucionale e MASHTI që fatkeqësisht deri më tani ka munguar, ligji përcakton përtej tjerash, kriteret për ushtrimin e profesionit të rregulluar, kritere të cilat vlerësoj mund të kontribuojnë në mësimdhënës fillestar më të përgatitur për profesion”, tha ai.

Ndërkaq, siç vlerësoi Qehaja si pikënisje MASHTI duhet të ndërtoj kapacitete dhe procedura që garantojnë një zbatim të drejt dhe profesional të ligjit.

“Mësimdhënësit fillestar kanë nevojë për përkrahje profesionale, dhe ky ligj shpresoj të nxis për një përkushtim dhe pasion më të madh për karrierën e mësimdhënësit”, tha ndër të tjera Qehaja.

Mirëpo, kundër testimit të mësimdhënësve ditë më parë është deklaruar kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Rrahman Jasharaj, i cili thotë se një gjë të tillë nuk do ta lejojnë asnjëherë të bëhet. /Telegrafi/

Më Shumë

Aksident trafiku në Gjonaj të Hasit, pesë të lënduar

Katër automjete janë përfshirë në një aksident trafiku në Gjonaj të Hasit. Pesë persona kanë pësuar lëndime trupore. “Është raportuar për një aksident trafiku në mes...

Arrestohen dy person të kërkuar në Prizren

Dy persona janë arrestuar në Prizren. Ata kanë qenë të kërkuar nga organet e drejtësisë, transmeton “PrizrenPress”. ARRESTIM I PERSONIT TË KËRKUAR • Rr. Kaqaniku, Prizren 16.06.2021...

“Çabej nuk bëri krime, si Koliqi!..”

Publikohet dokumenti nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë, (fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSH-së) ku ndodhet diskutimi i Enver Hoxhës i mbajtur më...

Tre të lënduar në një aksident në rrugën Prizren – Gjakovë

Tre persona kanë marrë lëndime trupore si pasojë e një aksidenti mes dy veturave që ka ndodhur sot në rrugën Prizren – Gjakovë, saktësisht...

Në Spitalin e Prizrenit po trajtohen 5 pacientë të konfirmuar me COVID-19

Në bazë të raportimeve nga klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitar të Kosovës dhe spitaleve të përgjithshme, në trajtim janë 93 pacientë, prej tyre...

Të shtunën dhe të dielën nuk do të ketë vaksinim anti-Covid në Prizren, procesi vazhdon të hënën

Të shtunën dhe të dielën nuk do të realizohet procesi i vaksinimit anti-Covid në Prizren. Drejtori i QKMF-së në Prizren, Xhevat Elezkurtaj, ka njoftuar të...

Vreshtarët e Rahovecit nuk i besojnë ministrisë

Shoqata e Vreshtarëve “Vreshtari” nga Rahoveci, ka reaguar ndaj propozimi që sipas tyre ka dalë nga ana e Ministrisë së Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit...

Nesër përurohet laboratori biokimik në QMF në Gjonaj

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj, nesër do të bëjnë përurimin e...

Vajza e Maradonës sulmon avokatin, ja arsyeja

Në Argjentinë vazhdojnë sulmet e vajzave të Diego Armando Maradona ndaj avokatit të “Pibe de Oros”, Matias Morla. Këtë herë ishte “radha” e Gianinnas,...

Habit moderatorja: ‘E refuzova yllin e Real Madridrit”

Moderatorja Gea Braha ishte e ftuar në emision sportiv ‘Top Arena’, që i dedikohet totalisht Kampionatit Europian 2021. Braha e nisi karrierën e saj si...

Xhaka gjithnjë e më afër Romës, gjiganti italian rritë më shumë ofertën në drejtim të Arsenalit

Granit Xhaka është i destinuar të transferohet te Roma gjatë afatit kalimtar veror. Ylli shqiptar ka pranuar se dëshiron largimin nga Arsenali dhe gjiganti italian...

Profesori amerikan: Kurti të mos e pranojë Asociacionin me kompetenca ekzekutive

Profesori në Universitetin e Nju Jorkut, Alon Ben Meir, thotë se Asociacioni i komunave serbe me kompetenca ekzekutive është në dëm të Kosovës, prandaj...

Kuvendi miratoi anëtarët e Komisionit për dhënien e Provimit të Jurisprudencës

Me 70 vota për, 1 kundër dhe asnjë abstenim Kuvendi i Kosovës miratoi anëtarët e Komisionit për dhënien e provimit të  Jurisprudencës.   Emrat e...

Osmani nga Turqia: BE duhet ta mbajë premtimin për liberalizimin e vizave

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është duke marrë pjesë në samitin vjetor të Procesit të Bashkëpunimit në Evropën Juglindore (SEECP). Presidentja ka bërë të ditur...

Dy të lënduar në aksident komunikacioni në Prizren

Një aksident komunikacioni ka ndodhur sot në Prizren, me ç’rast lëndime të lehta kanë pësuar vozitësit e dy automjeteve të përfshira në aksident. Lajmin e...

Detaje nga rrahja e infermierit në Dragash

Dy persona janë arrestuar pasi të njëjtit pas një mosmarrëveshje e kanë sulmuar fizikisht punëtorin e QKMF-së, të cilit i kanë shkaktuar lëndime trupore. Sipas...

Lajmet e Fundit