23.8 C
Prizren
E diel, 19 Shtator, 2021

Qeveria miraton pakon për rimëkëmbje ekonomike në vlerë prej 420 milionë euro, 40 milionë ndahen për vaksina

Sipas Murati, kjo pako është e përfshirë në buxhetin e rishikuar të cilin e kaloi qeveria në mbledhjen e mbajtur sot ndërsa shuma e përgjithshme e pakos së ringjalljes ekonomike është 420 milionë euro, ku financimi nga të hyrat buxhetore është 190 milionë euro ndërsa 230 milionë euro të tjera janë nga huamarrja.

Masat janë të ndara në pesë kategori duke filluar me mbështetjen e punësimit, e cila kapë vlerën prej 50 milionë euro intervenim direkt.

Grupit tjetër i masave ka të bëjë me ringjalljen e ekonomisë dhe të prodhimit që dedikohet për bizneset dhe kapë vlerën prej 108 milionë euro, kurse grupi i  tretë i masave  ka të bëjë për familjen dhe kap shifrën e 50 milionë euro në tërësi.

Grupit i katër i masave në këtë pako është i destinuar për mbështetjen për shërbimet publike në vlerë prej 112 milionë euro, ku 40 milionë euro janë të ndara për blerjen e vaksinave në luftën kundër pandemisë COVID-19.

“Këtu kemi mbështetjen për shëndetësinë, ku 40 milionë euro janë të ndara  për blerjen e vaksinave për luftën kundër pandemisë, tetë milionë euro të tjera janë të dedikuara për blerjen e barnave esenciale në kuadër të ShSKUK-së dhe janë rreth pesë milionë euro të tjera të cilat janë të ndara për mbulimin e kostos së shpenzimeve për specializantë të rinjë, pra gjithsej 53 milionë euro”, është shprehur Murati në konferencë për media, njofton Klankosova.tv.

Ndërsa, grupi i fundit i masave ka të bëjë me investimin në infrastrukturë dhe ambient që në tërësi ka vlerë  100 milionë euro.

Më Shumë

Zhduket një e mitur në Prizren

Një nënë nga Prizreni ka raportuar në polici se vajza e saj e mitur në mëngjesin e së martës është larguar nga shtëpia dhe...

Në rajonin e Prizrenit, dje vdiqën gjashtë persona nga Covid-19

Në 24 orët e fundit janë shënuar edhe 23 raste të vdekjes me Covid-19. Prej tyre 6 janë nga regjioni I Prizrenit.

Për të dytën herë radhazi dështon gjykimi ndaj të akuzuarve në rastin e shpërthimit të eksplozivit në Zhur të Prizrenit

Në Departamentin e Krimeve të Rënda, të Gjykatës Themelore në Prizren ka dështuar të mbahet shqyrtimi kryesor ndaj Iran Badallajt dhe Arben Gashit, lidhur...

Dogana e Kosovës sekuestron mallra të falsifikuara të markave të njohura

Dogana e Kosovës njofton se ka sekuestruar mallra të falsifikuara të markave të njohura. Sipas Doganës, sasia e mallrave të asgjësuara është rreth 2 mijë...

Arrestohet personi i kërkuar në Prizren

Policia e Kosovës dje rreth orës 23:40 në Prizren ka arrestuar personin me inicialet B.K., pasi i njëjti ishte në listën e personave të...

Sot përballje të forta në BKT Superligë, ja kush me kë luan

Xhiroja e pestë në BKT Superligën e Kosovës vazhdon sot me tri ndeshje që janë në program për t’u zhvilluar. Kjo javë nisi me dy...

Ish-kampioni i botës sfidon Furyn: Jam i vetmi që mund ta mposht

Boksieri britanik David Haye, i rikthyer në ring pak ditë më parë pas tre vjetësh pushim, e që fitoi me vendim unanim të gjyqtarëve...

Hoxha nga Prizreni: Njerëzit më të urryer të Allahut janë beqarët

Një deklaratë e hoxhës nga Prizreni, Irfan Salihu, është bërë virale nëpër rrjete sociale dhe ka ngjallur reagime të shumta. Në këtë ligjeratë, ai ka...

Quni: Parku i Qytetit të Prizrenit është zhytur në mbeturina

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prizrenit, Anton Quni, ka vizituar Parkun e Qytetit. Ai, aty ka parë papastërti të madhe. “Mbeturina gjithandej, drurë që u...

‘Prizreni 16’ me fitore ndaj Rahovecit në javën e parë

Prizreni 16 ka shënuar fitore ndaj Rahovecit me rezultat 106-96 (29:30, 31:31, 22:10, 24:25), në kuadër të javës së parë të Art Motion Superligës...

Fejohet Britney Spears

Britney Spears është fejuar me të dashurin e saj, Sam Asghari. Këngëtarja ndau një video duke treguar unazën në Instagram, shkruan BBC. Spears po lufton me...

Nga 1 tetori arsimi i lartë publik pa pagesë – Kurti: Përfitues edhe studentët e vendeve të rajonit

Kryeministri i vendit Albin Kurti ka bërë të ditur se nga 1 tetori i këtij viti të gjithë ata që duan në studiojnë në...

Dokumentet me të cilat mund të votoni në zgjedhjet komunale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka njoftuar se me cilat dokumente mund të votohet në zgjedhjet komunale që mbahen me 17 tetor. Për të votuar,...

19 të vdekur dhe 279 raste të reja me COVID-19

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 19 raste të vdekjes dhe 279  raste të reja me koronavirus.  Lajmin e ka bërë të ditur Ministria...

Opozita kundërshton shtyrjen e zgjedhjeve

Partitë opozitare në Kosovë nuk po e mbështesin kërkesën për shtyrjen e zgjedhjeve lokale, të cilat janë caktuar që të mbahen më 17 tetor...

Vdekja misterioze e 28 vjeçarit kosovar në hotel “Rogner”, flet babai i tij: Në ambulancë ishte gjallë, menduam mos e ka mbytur dikush

Pak ditë më parë një 28-vjeçar Ajdin Mustafi, humbi tragjikisht jetën pasi ra nga kati i pestë te hotel “Rogner”. Shkak u bënë kangjellat e...

Lajmet e Fundit