6.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Quni për deklaratën e Hillit për Serbinë në NATO: E pakuptueshme, Beogradi kreu spastrim etnik në Kosovë

Ish-ministri i Mbrojtjes Anton Quni e ka komentuar deklaratën që ka dhënë ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, për Serbinë që është më afër anëtarësimit në NATO se Kosova.

Quni, mes tjerash theksoi se kjo nuk mund të pranohet lehtë nga qytetarët e Kosovës, pas luftës së fundit që ndodhi, e ku sipas tij, Serbia kreu spastrim etnik deri në përmasa të gjenocidit.

“Është pak si një deklaratë e tillë nuk kuptohet aq lehtë te qytetarët e Kosovës nga fakti për një histori dhe një përjetim tepër të dhimbshëm nga qytetarët e Kosovës nga një makineri kriminale e dërguar nga Beogradi për të zhvilluar një spastrim etnik deri në përmasa të gjenocidit në territorin e Kosovës. Duke pasë këto në konsideratë është e pakuptueshme për ne se si ka arritur Serbia të jetë më afër disponimit të jetë anëtare e NATO-s”, u shpreh Quni në Edicionin Special në Klan Kosova.

“Nëse analizojmë në rrafshin më global, bëhet fjalë për një shtet ku disponimi i qytetarëve të saj, i qeverisë së Serbisë është ngushtë i lidhur me interesat e Moskës, tani Rusia si superfuqia e dytë shihet si një rrezik global, si kundërpeshë e kësaj e vetmja organizim politik ushtarak që mundet me u kundërpërgjigj me të gjitha kapacitet është NATO dhe superfuqia njumër një Shtetet e Bashkuara të Amerikës”.


 

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

 

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

 

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

 

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

 

Më Shumë

Totaj takohet me Presidentin e Këshillit të Ambasadorëve Amerikanë, Timothy Chorba

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj ka takuar Presidentin e Këshillit të Ambasadorëve Amerikanë, Timothy Chorba, në një drekë solemne në Army & Navy Club...

“Gjekovë” huqja drejtshkrimore në tabelë te hyrja e Prizrenit

Në hyrje të Prizrenit kanë gabuar në drejtshkrim në tabelë ku shkruan Gjekovë në vend të Gjakovës Ndërsa ajo në gjuhën serbe është shkruar si...

Lajmet e Fundit