7.8 C
Prizren
E diel, 17 Tetor, 2021

Refugjatët sirianë u torturuan dhe u përdhunuan kur u kthyen në atdhe: Amnesty

Refugjatët sirianë që u kthyen në atdhe iu nënshtruan torturës, ndalimit dhe zhdukjes nga forcat e sigurisë, ka thënë Amnesty International, duke u bërë thirrje qeverive të huaja t’i mbrojnë ata nga dëbimi dhe kthimi me forcë.

Në një raport, të titulluar “Ju do të vdisni”, grupi i të drejtave të njeriut me qendër në Londër dokumentoi shkelje nga oficerët e inteligjencës kundër 66 të kthyerve, përfshirë 13 fëmijë.

 

Midis atyre ishin pesë raste në të cilat të burgosurit kishin vdekur në paraburgim pasi u kthyen në vendin e shkatërruar nga lufta, ndërsa fati i 17 personave të zhdukur me forcë mbetet i panjohur.

Raporti dokumentoi shkelje serioze të kryera nga qeveria siriane kundër refugjatëve që u kthyen në Siri nga Libani, Rukban (një pjesë joformale midis kufirit jordanez dhe sirian), nga Franca, Gjermania, Turqia, Jordania dhe Emiratet e Bashkuara Arabe midis viteve 2017 -2021

Raporti citoi dëshminë e një gruaje siriane, Alaa, e cila u arrestua së bashku me vajzën e saj 25-vjeçare në një pikë kufitare ndërsa ato ktheheshin nga Libani. Të dyja u arrestuan për pesë ditë.

“Ata hoqën rrobat e vajzës sime. I vunë prangat dhe e varën në mur. Ata e rrahën atë. Ajo ishte krejtësisht e zhveshur. Njëri i vuri penisin në gojë, “citoi raporti Alaa të thoshte.

Raporti erdhi pas presionit mbi refugjatët sirianë në disa vende perëndimore, si Danimarka, që të ktheheshin në atdhe.

“Çdo qeveri që pretendon se Siria është e sigurt, po e injoron me dashje realitetin e tmerrshëm në terren, duke i lënë refugjatët edhe një herë të kenë frikë për jetën e tyre,” tha Marie Forestier, një studiuese për të drejtat e refugjatëve dhe emigrantëve në Amnesty International.

Ajo tha se ndërsa armiqësitë ushtarake mund të jenë zvogëluar në shumicën e pjesëve të Sirisë, po jo “prirja e qeverisë siriane për shkelje të rënda të të drejtave të njeriut”.

Qeveria siriane dhe mbështetësja e saj ndërkombëtare, Rusia, u kanë bërë thirrje publikisht refugjatëve të kthehen në atdhe dhe akuzuan vendet perëndimore për dekurajimin e tyre me pretendimet se Siria është ende e pasigurt.

Siria ka mohuar se refugjatët po përballen me tortura dhe ndëshkime pa kriter, dhe Presidenti Bashar al-Assad ka thënë se miliona refugjatë janë detyruar të qëndrojnë në vendet pritëse nga “presioni ose frikësimi” dhe se shtetet pritëse i joshin ata financiarisht ndërsa përfitojnë ndihmë ndërkombëtare.

Al-Assad e ka shtypur rebelimin e armatosur kundër tij, duke rimarrë kontrollin në 70 përqind të vendit.

Ai siguroi një mandat të katërt në detyrë në zgjedhjet e majit, për të cilat Perëndimi tha se u mor me mashtrim, por qeveria thotë se kjo tregoi se vendi po funksiononte normalisht pavarësisht luftës së tij një dekadëshe.

Amnesty u bëri thirrje qeverive evropiane dhe Turqisë, Jordanisë dhe Libanit të ndalojnë çdo praktikë që i detyron njerëzit të kthehen.

Këshilli Evropian dhe Parlamenti Evropian kanë lëshuar deklarata duke thënë se kushtet nuk janë të favorshme për kthimin e sigurt dhe vullnetar të refugjatëve sirianë.

Në mënyrë të ngjashme, agjencia e Kombeve të Bashkuara për refugjatët, UNHCR, u ka bërë thirrje shteteve që të mos i kthejnë me forcë shtetasit sirianë në asnjë pjesë të Sirisë, madje edhe në ato zona të kontrolluara nga qeveria, siç është rajoni i kryeqytetit.

Konflikti i Sirisë i cili filloi në vitin 2011 si protestë paqësore kundër sundimit të al-Asadit u përhap në një konflikt të shumëanshëm që vrau qindra mijëra dhe zhvendosi miliona.

Më Shumë

KQZ pranon mbi 5 600 pako me fletëvotime nga jashtë

Zyrtarë të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) në Kosovë kanë thënë të shtunën se janë bërë të gjitha përgatitjet për ditën e zgjedhjeve lokale,...

Kamariere, vetëm 23 vjeçe. Mario Balotelli prezanton të dashurën e re

  Mario Balotelli ka gjetur dashurinë e re dhe, ndoshta, edhe qetësinë. Sulmuesi i Adana Demirspor më në fund ka dalë hapur dhe ka zyrtarizuar...

Koalicioni Vakat distancohet nga Abaz Ademi

Koalicioni Vakat distancohet plotësisht nga hapat e fundit të Abaz Ademit, i cili është në listën tonë elektorale dhe mbetet në përputhje me vendimin...

Antonio Conte i interesuar të bëhet trajner i Newcastle United

Antonio Conte thuhet se është i hapur që të rikthehet në Premier League si trajner. Conte kuptohet se është i interesuar për kushtet financiare në...

Berisha në tubimin përmbyllës: Të gjithë qytetarët janë mishëruar me projektin ‘Shpresë për Prizren’

NISMA Socialdemokrate - Dega në Prizren, në ambientet e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit ka përmbyllur fushatën zgjedhore për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Kandidati për...

Totaj në takim me komunitetin boshnjak: Do të qeverism bashkë me Prizrenin

Totaj në takim me komunitetin boshnjak: Do të qeverism bashkë me Prizrenin Kandidati për kryetar të ardhshëm të Prizrenit nga PDK, Shaqir Totaj, ka takuar...

Prizren/ 52-vjeçarja me probleme mendore tenton të bëjë vetëvrasje

Një grua e moshës rreth 52-vjeçare në Prizren dje ka tentuar t’i jap fund jetës së saj, shkruan Gazeta Sinjali. 52-vjeçarja dyshohet se ka konsumuar...

Tyson Fury e shpërblen veten me një shtëpi luksoze në vlerë dy milionë euro, pas fitores ndaj Wilderit

Sipas raportimeve, Tyson Fury është kthyer në pronën e tij të re prej 1.7 milionë funtesh (dy milionë euro) me pamje nga Morecambe Bay...

Adoleshenti refugjat afgan theret për vdekje në sy të nxënësve në Londër

Një refugjat adoleshent afgan është therur për vdekje në një fushë sporti në jugperëndim të Londrës në sy të nxënësve duke luajtur ragbi. Viktima, e...

Përplasje veturash në rrugën Malishevë-Rahovec, tre persona të lënduar

Tre persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur sot rreth orës 14:00 në aksin rrugor Malishevë-Rahovec. Lajmin për Gazetën...

Në spitalin e Prizrenit po trejtohen 8 pacientë me Covid-19

Nga Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës njoftojnë se ka rënë dukshëm numri i pacientëve me COVID-19 që po trajtohen në mjekim intensiv mjekësor...

Haskuka në Reçan: Jemi bërë bashkë për Prizrenin

Kanidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, bashkë me zv.ministrin Almir Veliji, nënkryetaren e Komunës për Komunitete, Memnuna Ajdini, kryetarin e...

Mjekët flasin për gjendjen e Bill Clinton

Ish-presidenti Bill Clinton u pranua në njësinë e kujdesit intensiv të Universitetit të Kalifornisë Irvine për një infeksion të traktit urinar, që u përhap...

17 vjet nga tragjedia e maturantëve të Malishevës

Sot bëhen 17 vjet kur 15 maturantë të shkollës së mesme “Abdyl Frashëri” nga Malisheva kanë humbur jetën gjatë një ekskursioni që po bënin...

Çka ndodh sot në Prizren

Ngjarjet e planifikuara për ditën e sotme, 11 tetor 2021 Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të vizitojë Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare...

Bashkimi ia shkakton humbjen e parë Trepçës

Bashkimi ia ka shkaktuar humbjen e parë kampionale Trepçës, duke i mundur 87:83, në kuadër të xhiros së pestë të Superligës. Skuadra prizrenase e drejtuar...

Lajmet e Fundit