8.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

“Romeo e Xhulieta” kosovaro-serbe nuk i shpëton nacionalizmit

88“Romeo dhe Xhulieta” e Kosovës dhe Serbisë, nuk ka të bëjë me nacionalizmin. Dashuria është thelbi i saj.
E këtë e ka potencuar jo një herë aktori e regjisori serb Miki Manajloviq, për shfaqjen që është konceptuar të realizohet nga një kastë e madhe aktorësh nga të dy vendet.

Por konferenca për media e mbajtur në Teatrin Kombëtar të Kosovës – ku janë zbuluar pak detaje për shfaqjen, realizimi i së cilës është krejt në hapat e parë – u shndërrua në debat për nacionalizmin. Ka filluar me pyetjen e parë të ekipit të një televizioni nga Graçanica nëse “Romeo dhe Xhulieta” do të përfshijë edhe “aktorët serbë të përzënë nga Mitrovica dhe ata “që ishin pjesë e Teatrit të Prishtinës para vitit 1999”.

Veç pyetjeve të gazetares, e cila ka parashikuar se në publik nuk do të ketë serbë, në debat është përfshirë edhe kameramani, sipas të cilit “në qytetin e Prizrenit nuk ka asnjë serb”

Më Shumë

Këto fshatra e rrugë të Prizrenit do të mbesin pa rrymë

KEDS ka njoftuar për ndërprerje të energjisë elektrike në disa fshatra dhe rrugë të rajonit të Prizrenit. 29.09.2022 Punime të domosdoshme për siguri të sistemit Prizren 1. NS 110/35/10...

Prizren: Policia arrestoi dje tre persona të dyshuar për vepra penale

Prokurori i Shtetit njofton se gjatë 24 orëve të fundit nga prokuroritë themelore janë ngritur 85 aktakuza kundër 91 personave, për vepra të ndryshme...

Lajmet e Fundit