8.4 C
Prizren
E hënë, 25 Janar, 2021

Rritet numri i pacientëve të shtrirë në Spitalin e Prizrenit, në krizë edhe bizneset

Pandemia COVID-19 po cenon shëndetin e qytetarëve të Prizrenit, me numrin që po shkon duke u rritur javëve të fundit.

Por kjo situatë po prek edhe mirëqenien e tyre ekonomike, duke qenë se masat kufizuese kanë vështirësuar veprimtarinë për bizneset e qytetit historik.

Sipas autoriteteve shëndetësore, në javët e fundit numri i të infektuarve me koronavirus ka kapërcyer pikun që ishte shënuar në mes të gushtit të këtij viti.

Drejtori i Spitalit Rajonal të Prizrenit, Afrim Avdaj, pohon se aktualisht në këtë spital janë të shtrirë mbi 100 pacientë me COVID-19 nga rajoni i Prizrenit dhe se potenciali profesional i këtij institucioni shëndetësor është orientuar për t’i ofruar trajtim të duhur, raporton KOHA.

“Nga data 13 gusht, kur kemi regjistruar numrin më të madh të të hospitalizuarve me gjithsej 104 pacientë, ne tanimë sot aktualisht i kemi 120 të hospitalizuar. Ndërkohë që numrin më të madh e kishim me 129 pacientë të hospitalizuar”, ka thënë Avdaj.

Në anën tjetër efektet e pandemisë po tregohen të rënda për bizneset lokale, veçanërisht gastronominë e Prizrenit, ku vërehet edhe mungesa e vizitorëve.

Gastronomi Ilir Shala thekson se këto biznese sikurse edhe në qytetet e tjera kanë rënie të madhe, për shkak të masave kufizuese, ndërkohë që nuk po gëzojnë mbështetje nga institucionet përgjegjëse.

Sipas tij, në rrethanat aktuale ka rënë edhe numri i vizitorëve, gjë që ka detyruar operatorët e gastronomisë të funksionojnë me numër të reduktuar të punëtorëve.

“Mund të them që tashmë vetëm ka kalu 50-përqindëshin që është rënia e gjitha aktiviteteve në gastronomi. Nëse kemi pasë më herët që kemi humb një të tretën e punëtorëve, tashti kam informata nga gjithë kolegët që vetëm ka shkuar në përgjysmim të numrit të punëtorëve dhe tashmë disa biznese janë pranë mbylljes totale”, ka thënë Shala.

Ditë më parë IKSHPK-ja ka apeluar qytetarët, institucionet publike e private, bizneset dhe gastronominë që në mënyrë strikte të respektojnë distancën fizike, përdorimin e maskave, dezinfektimin dhe ajrosjen e lokaleve, për të frenuar përhapjen e infeksionit.

- Advertisement -

Më Shumë

Kërkohet nga Belgjika, arrestohet në Morinë 52-vjeçari nga Kosova

Një qytetar 52-vjeçar nga Kosova është arrestuar në Morinë për llogari të autoriteteve belge. Sipas policisë në pranga është vënë A.V., 52 vjeç, banues...

PDK-ja merr mbështetje në Has dhe Përdrini

Kandidatët për deputetë të PDK-së kanë kërkuar besimin e votuesve në Has dhe Përdrini. Ata janë ndarë të kënaqur me mobilizimin e banorëve të kësaj...

Ky është nxënësi i Mjekësisë që u vra sot në Prizren

Një ngjarje tragjike ndodhi sot në Prizren. Në ditën e parë të gjysmëvjetorit të dytë shkollor u vra me thikë L.B., 15 vjeç, nga...

Këta janë 5 kandiatët e Vetëvendosjes që u ndalohet garimi në zgjedhje

Lëvizjes Vetëvendosje i janë hequr nga lista për deputet 5 kandidatë. Gazeta Blic merr vesh se përpos Albin Kurtit, garimi i është ndaluar edhe: Liburn...

Avdyli u “përzihet” medieve: Më temë u bë kërcënimi i Dakës sesa animi i saj politik

Haxhi Avdyli, kandidat në Listën e Vetëvendosjes për deputet, njëherit edhe anëtar i iniciativës qytetare të Vjosa Osmanit, ka orientuar mediet në atë se çfarë...

Aksident mes dy veturave në Prizren, shoferët bëhen për spital

Një aksident trafiku ka ndodhur mbrëmë rreth orës 19:00 mes dy veturave në rrugën “Ismail Kryeziu”, ku deri te aksidenti dyshohet se ka ardhur...

Telegram ngushëllimi i Artan Sejranit në emër të gjykatës për familjen e avokatit Kurtaj

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Gjykatës Themelore në Prizren, Artan Sejrani ka ngushëlluar familjen e avokatit Hylki Kurtaj dhe Odën e Avokatëve në...

Nisma vazhdon t’i marrë anëtarë PDK-së në Malishevë

Nisma Socialdemokrate ka njoftuar për aderime të reja në Malishevë nga PDK.Së fundit degës së Nismës në Malishevë I është bashkuar kandidatja për asamblenë...

Jasharaj flet rreth pagës shtesë për arsimtarët: Presim që marrëveshja me Qeverinë të bëhet deri në fund të javës

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Rrahman Jasharaj ka thënë se janë në komunikim të vazhdueshëm me kryeministrin në detyrë...

PDK-ja në Prizren: Nezir Çoçaj ishte luftëtar i dalluar i UÇK-së

Partia Demokratike e Kosovës në Prizren i ka dalë në mbrojtje kandidatit për deputet, Nezir Çoçajt, i cili është ftuar nga Gjykata Speciale. “Nezir Çoçaj,...

Masakroi 36 vajza, çfarë gjetën shkencëtarët në trurin e kriminelit më të tmerrshëm

Ted Bundy dukej në pamje të parë një djalë normal, i sjellshëm dhe i pashëm. Ai ishte student për drejtësi dhe madje punonte në një...

Vrasja e të miturit në Prizren, Prokuroria kërkon të përcaktohet masa e paraburgimit për të dyshuarin

Një rast tejet i rëndë ndodhi ditën e djeshme në qytetin e Prizrenit. Një 15 vjeçar humbi jetën si pasojë e therrjes me thikë, pas...

Xherdan Shaqiri krenar pasi arriti 50 paraqitje me Liverpoolin

Xherdan Shaqiri dje u fut nga minuta e parë në ndeshjen derbi ndaj Manchester Unitedit, e cila ishte shumë e rëndësishme për të dyja...

Tre të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Tre persona kanë vdekur si pasojë e koronavirusit në 24 orët e fundit në Kosovë, duke e çuar totalin e vdekjeve nga COVID-19 në...

225 raste të dhunimeve seksuale në gjashtë vjetët e fundit në Kosovë

Në gjashtë vjetët e fundit, në Kosovë kanë ndodhur 225 raste të dhunimeve seksuale, të cilat janë raportuar në Policinë e Kosovës. Vitin e...

Hatim Baxhaku ‘kapet’ me Donika Gërvallën: Po bën popullizëm!

Kandidatja për deputete nga Lista e Vjosa Osmanit, konkretisht LVV-ja, Donika Gërvalla përmes një postimi në “Facebook”, ka falënderuar mërgimtarët për regjistrim për të...

Lajmet e Fundit