-4.2 C
Prizren
E martë, 25 Janar, 2022

Ruiz: Shpresoj se s’ia kam shkatërruar karrierën Joshuas

Andy Ruiz Jr thotë se vërtet shpreson se nuk ia ka shkatërruar karrierën Anthony Joshuas, kur e mposhti britanikun në luftën për titullin e botës në kategorinë e rëndë dy vite më parë.

Ruizi e pati tronditur botën më 2019 kur e rrahu Joshuan brutalisht, pavarësisht se e kishte siguruar mundësinë për të luftuar për titull vetëm pak javë më herët. Boksieri meksikan e humbi rimeçin ndaj britanikut më vonë, pas të cilit e kishte pranuar se nuk kishte bërë aspak përgatitje të duhura për luftën. Ruizi është në binarë për t’u rikthyer tani, pasi e mundi amerikanin Chris Arreola me vendim unanim në maj dhe shpreson se një trilogji me Joshuan do të ndodhë një ditë. Joshua i humbi titujt e botës në kategorinë e rëndë përsëri këtë vit, pasi u mund nga Oleksandr Usyk dhe tani është duke u përgatitur për rimeçin kundër ukrainasit në pranverën e vitit 2022.

I pyetur nëse fitorja e tij ndaj Joshuas ia ka ndryshuar karrierës britanikut, Ruiz tha: “Nuk do të doja t’ia shkatërroj karrierën asnjë boksieri, por e shoh tani se ai është nervoz dhe ngurrues në ring, e shoh duke marrë shumë goditje dëmtuese”.

Ai shtoi: “Mbase Joshua po frikësohet se mund të lëndohet, sepse nuk dëshiron t’i ndodhë e njëjta gjë. Është normale. Mendoj se atij duhet t’i kthehet vetëbesimi”.

I pyetur për rimeçin e humbur ndaj Joshuas, Ruiz theksoi: “Ai fitoi në rimeç kundër meje sepse unë nuk e bëra punën time. Kjo është arsyeja e vetme. Sikur të luftoja sipas planit tim dhe ta bëja gjënë e njëjtë si në luftën e parë, më besoni se do ta kisha mposhtur përsëri”.

Më Shumë

IKSHPK: Vaksiohuni se Omicron po përhapet me intensitet të lartë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), u ka bërë thirrje sërish qytetarëve që të respektojnë masat antiCOVID-19. IKSHPK ka theksuar se varianti Omicron...

Sabri Fejzullahu i kërkon falje publikisht gruas së tij, Nerës: Nga xhelozia ia ndërpreva këngën, nuk ia bëj vetes kurrë hallall

Këngëtari i njohur shqiptar, Sabri Fejzullahu, ka qenë i ftuar së fundmi në një nga kronikat e emisionit “Prive”. Ai iu është përgjigjur shumë...

Ralf Rangnick: Pogba duhet të luajë mirë me Manchester United, mund ta ndihmojë vetën për t’u transferuar diku!

Ralf Rangnick pranon se Paul Pogba mund të përdorë muajt e fundit të sezonit si trampolinë për ta ndihmuar atë të largohet nga Manchester...

Zakaria në radarin e Bayern Munich

Bayern Munich do të përfitojë nga situata e kontratës së mesfushorit të Borussia Monchengladbach, Denis Zakaria, pasi thuhet se e ka ndjekur atë për...

106 vjetori i vrasjes së Isa Boletinit

Sot janë bërë 106 vjet që nga vrasja e Isa Boletinit. Isa Boletini u lind me 15 janar të vitit 1864 në Boletin, ka qenë...

“Nuk i kam takuar ende” Adriana Matoshi rrëfen si reaguan prindërit e të dashurit 20 vite më të ri

Goca dhe Gra – Adriana Matoshi ka dhënë një ditë më parë një intervistë, ku ka folur për sëmundjen e rëndë që iu rikthye...

Pamje: Qytetari nga Suhareka sulmohet brutalisht nga tre persona në Prizren

Një qytetar nga Suhareka është përballur me një sulm të tmerrshëm nga tre persona, në orët e para të së shtunës, në Prizren. Sinjali...

Real Madrid arrin marrëveshje me fantazistin brazilian, Endrick

Real Madrid ka arritur marrëveshje me fantazistin e shumëkërkuar brazilian, Endrick. Futbollisti 15-vjeçar është një ndër emrat më të përmendur për të ardhmen, dhe duket...

Bekim Jashari: Familja Jashari bëri rezistencë 45 minuta dhe zmbrapsi forcat elitare serbe

Ish-kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari bashkë me përfaqësues të OVL-UÇK-së kanë bërë homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”. Në 24 vjetorin e sulmit të dytë...

Dy burra bartën kufomën e një burri në një zyrë postare në Irlandë për të marrë pensionin e tij

Policia në Irlandë, Gardai, ka nisur një hetim pasi dy burra bartën një trup të pajetë në një zyrë postare irlandeze në një përpjekje...

Policia mbush arkën e shtetit me mbi 21 mijë euro, vetëm dje dënoi 618 qytetarë që nuk respektuan masat antiCOVID-19

Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja në luftimin dhe parandalimin e përhapjes së coronavirusit, masa këto të cilat kanë hyrë dje në...

Arrestohet një grup në Rahovec, dyshohet se kreu 20 vjedhje, ndër to edhe në xhami

Policia ka arrestuar pesë të dyshuar, prej tyre tre të moshës madhore dhe dy të mitur, të moshave 16 përkatësisht 14-vjeçare, nën dyshimin se...

Kush ishte në Kosovë urdhërues i vrasjeve të disidentëve politik në emigracion?

Shkruan:Azem Ramadani “Ata pak vetë që ishin shumë të informuar e kanë ditur, ndërsa mua personalisht Josip Perkovi?(ish drejtues i lartë i UDB-shënim i A.R)...

Ndryshon moti në Kosovë, fillon prapë bora dhe shiu

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot dhe nesër do të mbajë mot me diell dhe pjesërisht i vranët në vendin tonë, raporton...

Benzema: Ai që kritikon Messin nuk di asgjë rreth futbollit

Karim Benzema ka dhënë disa komente lidhur me Lionel Messi, dikur rivalin e tij më të frikshëm. Ylli francez i Real Madrid, Karim Benzema po...

Gareth Bale rikthehet nga lëndimi, i paqartë për të ardhmen

Pas 144 ditësh mungesë, Gareth Bale është rikthyer në listën e Carlo Ancelotti-t. Bale do të jetë i pranishëm, dhe me shumë mundësi do të...

Lajmet e Fundit