-2.2 C
Prizren
E shtunë, 22 Janar, 2022

Shmangen grevat në Arsim

SBASHK ka mbajtur sot një takim me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla me anëtarë të kabinetit të tij dhe ministren e Arsimit, Arbërie Nagavci.

Kreu i SBASHK-ut, Rrahman Jashari në një prononcim për Gazetën Insajderi, e ka quajtur produktive takimin me ministrin Svecla dhe ministren Nagavci.

Sipas Jasharit, ministrit Svecla u ka konfirmuar se një grup punues është duke punuar në Ligjin për Paga dhe se ju duhet edhe disa kohë për të evituar vërejtjet që i ka bërë Kushtetuesja.

Sveçla po ashtu, i kishte siguruar Jasharit se pas përfundimit grupi punues do të punojë me sindikatat dhe se kjo do të ndodhe para se të dërgohet versioni final për tu votuar nga qeveria.

“Takimi ishte korrekt, ministrit Svecla tha se një grup punues është duke punuar në Ligjin e pagave por ju duhet edhe ca kohe për t’i evituar vërejtjet qe i ka bere kushtetuesja dhe pasi te behet kjo ai na premtoj se ky grup punues duhet te ulet dhe punojnë bashke me sindikatat dhe na premtoj se kjo do të ndodhe para se të dërgohet versioni final në qeverie për tu votuar” tha Jashari për Insajderi.

Tutje, Jashari tha se do të kenë takime me grupet e tjera parlamentare për tu kërkuar që në leximin e dytë për buxhetin të ketë vijë buxhetore që do të garantojë implementimin e Ligjit për Paga.

“Më në fund pas angazhimeve dhe presioneve filloi dialogu dhe takimet, ne do të kemi takime edhe me grupet e tjera parlamentare pasi ju kemi bërë kërkesë për takim, te cilët do ti lusim që leximin e dytë për buxhet të këtë vija buxhetor që do të garantonte implementimin e Ligjit të Pagave”, tha më tej Jashari.

Jashari shtoi se nga ministrja Nagavci morën mbështetje se kjo iniciativë do te shkojë përpara por jo premtim konkrete.

E në rast se dështon përsëri implementimin e Ligjit të Pagave, Jashari tha se mbete në dorë të përfaqësuesve te SBASHK-ut te vendosin se çfarë do te ndodhe me tej./Insajderi.org

Më Shumë

E rëndë: 16 vjeçari shqiptar tenton t’i japë fund jetës

Një 16-vjeçar ka tentuar të vetëvritet në Prrenjas. Policia bën me dije se në fshatin Qukës Shkumbin, Prrenjas, në banesë, një 16 vjeçar ka tentuar...

Prizren, 92 nxënës dhe 10 mësimdhënës pozitivë me COVID-19

Virusi Covid-19 ka prekur  nxënësit, mësimdhënësit dhe stafin e instuticioneve arsimore në Prizren. Drejtoresha e Arsimit, Luljeta Veselaj- Gutaj, thotë se sipas raporteve nga terreni...

Shefkije Islamaj: Ligjërimi postmodern i Rexhep Qosjes

Shkrimtari Rexhep Qosja, me të drejtë, nga studiuesit e veprës së tij letrare-artistike konsiderohet përfaqësuesi më i rëndësishëm e më i veçantë i letërsisë...

37 fëmijë të infektuar në 24 orët e fundit me COVID në Kosovë

771 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë. Kështu është bërë e ditur nga Ministria e Shëndetësisë. Në statistikat...

Masat e reja kufizuese antiCOVID, komunat fajësojnë nivelin qendror për mosbashkëpunim

Ministria e Shëndetësisë sot pritet të shqyrtojë mundësinë për ndryshimin e masave antiCOVID, kjo pasi ditëve të fundit në vend është rritur numri i...

Arrestohet një person në Vërmicë, po transportonte migrantë në mënyrë jo ligjore

Policia Kufitare e Kosovës ka vënë në pranga një person, gjatë realizimit të planit operativ “Migrimi i parregullt”. Policia ka vëzhguar një automjet në të...

47 vjet nga vdekja e shkrimtarit dhe intelektualit, Ernest Koliqi

Përkujtohet sot ndarja nga jeta e shkrimtarit Ernest Koliqi. Muzeu Historik Kombëtar solli në vëmendjen këtë figurë të rëndësishme të letrave shqipe. Më 15 janar...

Hyjnë në fuqi masat e reja kufizuese, nga ora 22:00 ndalohet lëvizja e qytetarëve

Sot në Kosovë kanë hyrë në fuqi masat e reja kufizuese kundër coronavirusit, të cilat do të jenë në fuqi deri më 4 shkurt. Me...

Zakaria në radarin e Bayern Munich

Bayern Munich do të përfitojë nga situata e kontratës së mesfushorit të Borussia Monchengladbach, Denis Zakaria, pasi thuhet se e ka ndjekur atë për...

Djali i shkon në zyre babait për t’ia uruar mandatin e tretë qeverisës në Rahovec

Etnik Latifi, djali i kryetarit të Komunës së Rahovecit, Smajl Latifit, ka shkuar në zyre për t’ia uruar babait mandatin e tretë qeverisës në...

Kryetari i Malishevës priti në takim pune ministrin Damka

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, ka pritur sot në takim pune, Ministrin e Ministrisë së Zhvillimit Rajonal, Fikrim Damka, me të cilin...

Në fund të betejës së gjatë ligjore, pasuria e Prince vlerësohet me 156.4 milionë dollarë

Pasuria e këngëtarit amerikan të ndjerë të popit Prince, emri i plotë i të cilit është Prince Rogers Nelson, përfshirë katalogun e tij të...

Dy nga muralet e Tiranës renditen në 100 më të mirat e botës për 2021

Imazhi i një vajze që mban një buqetë me lule në dorë në një nga pallatet e Tiranës dhe ai i një vajze në...

Kush ishte në Kosovë urdhërues i vrasjeve të disidentëve politik në emigracion?

Shkruan:Azem Ramadani “Ata pak vetë që ishin shumë të informuar e kanë ditur, ndërsa mua personalisht Josip Perkovi?(ish drejtues i lartë i UDB-shënim i A.R)...

Hajnat ia vjedhin armën një qytetari në Gjonaj të Hasit

Një qytetari nga fshati Gjonaj në Prizren, mbrëmë dyshohet se persona të panjohur ia kanë vjedhur një armë në shtëpinë e tij. Sipas Policisë, viktima...

Vodhi 200 euro, arrestohet i mituri nga Suhareka

Policia e Kosovës ka njoftuar se është arrestuar një person i moshës së mitur në Suharekë. Rasti ka ndodhur të mërkurën. “Lidhur me rastin me datë...

Lajmet e Fundit