1.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Simfonia jetike e vetvetes

Prend BUZHALA

(Kryeradhë vargjesh)

Nëse vetvetes
i bëhesh pengesë
e nuk i çliron
dhuntitë që i ke,
ngatërrohesh drejt ecjes,
si vuajtje në lëngesë,
s’ke si e kërkon
të bukurën mbi dhé.

Në rrugën e duhur
jeta të vë,
pasi nga gabimet
ta krijosh mençurinë,
drejtues të bukur
e udhërrëfyes në zë,
pasi t’i paguash çmimet
e ke lumturinë.

Mendo krejt lirshëm
posi një mbret,
si perëndi antike
në Olimp a Tomorr,
si shpirt i hirshëmmarsho në jetë,
si simfoni jetike
frytet i korr. /KultPlus.com

Më Shumë

Aksident në Vërmicë(Foto)

Një aksident trafiku mes një kamioni dhe një veture me targa të Shqipërisë, ka ndodhur në autostradë në Vërmicë.  

Messi zgjedhet sportisti i vitit 2023 nga “TIME”

Lionel Messi është zgjedhur sportisti i vitit 2023 nga prestigjozja amerikane “TIME”. Ylli argjentinas dha intervistë për mediumin në fjalë, duke treguar se si zgjodhi...

Lajmet e Fundit