24.8 C
Prizren
E enjte, 18 Gusht, 2022

Simfonia jetike e vetvetes

Prend BUZHALA

(Kryeradhë vargjesh)

Nëse vetvetes
i bëhesh pengesë
e nuk i çliron
dhuntitë që i ke,
ngatërrohesh drejt ecjes,
si vuajtje në lëngesë,
s’ke si e kërkon
të bukurën mbi dhé.

Në rrugën e duhur
jeta të vë,
pasi nga gabimet
ta krijosh mençurinë,
drejtues të bukur
e udhërrëfyes në zë,
pasi t’i paguash çmimet
e ke lumturinë.

Mendo krejt lirshëm
posi një mbret,
si perëndi antike
në Olimp a Tomorr,
si shpirt i hirshëmmarsho në jetë,
si simfoni jetike
frytet i korr. /KultPlus.com

Më Shumë

Arrestohet i dyshuari për armëmbajtje pa leje në Malishevë

Policia e Kosovës ka arrestuar një person të dyshuar për armëmbajtje pa leje në fshatin Temeqinë të Komunës së Malishevës. Gjatë kontrollit atij i është...

Edhe sot, reshje dhe vranësira në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik njofton se do të mbajë mot i ndryshueshëm, me vranësira dhe reshje shiu. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 10-15 gradë celsius, ndërsa...

Lajmet e Fundit